Open Source (Açık Kaynak)

Başlangıç Seviyesi

Açık kaynak ya da bir diğer adıyla Open source, telif hakkı sahipleri veya yaratıcılar tarafından inceleme, çoğaltma ve değiştirmeye açık kabul edilen bir yazılımın veya kodun herkes tarafından ulaşabilirliğini ifade eder. Open Source (açık kaynak)olması, kullanıcıların yazılımı veya kodu, gereksinimlerine ve ihtiyaçlarına göre herhangi bir kısıtlama olmaksızın kullanmalarına, analiz etmelerine, değiştirmelerine ve dağıtmalarına olanak tanır. Bu, son kullanıcıların orijinal geliştiricilerden herhangi bir dava veya diğer yükümlülüklerle karşılaşmadan yazılımı özgürce kullanabilmelerini sağlar. Bununla birlikte, açık kaynak mutlaka ücretsiz anlamına gelmez ve geliştiriciler, danışmanlık ve sorun giderme gibi hizmetler için yine de ücret alabilir. 

Kripto Paralarda Open Source

Kripto para projelerinin ve kodlarının çoğu, herhangi bir kısıtlama olmaksızın kolayca denetlenmelerine, bütünlük açısından doğrulanmalarına ve değiştirilmelerine olanak tanıyan açık kaynak kodludur. Ayrıca, Open Source (açık kaynak), mevcut projelerin parametrelerini değiştirerek ve yeni işlevler ekleyerek yeni projeler oluşturabilen geliştirici topluluğunun yaygın ilgisini sağladı. Örneğin, Bitcoin Cash (BCH) ve Bitcoin SV (BSV) gibi Bitcoin hard forkları (çatalları), farklı blok boyutları ve belli başlı değişikliklerle orijinal Bitcoin kaynak kodundan oluşturuldu. 

Kripto Para Sektörü’nde Open Source’un Faydaları

Kripto para piyasasındaki projelerin genel olarakOpen Source (açık kaynak) olması, ekosistemin oldukça hızlı bir biçimde büyümesini sağladı. Hızla büyüyen kripto para ekosisteminde her gün yeni bir kavram ortaya çıkıyor. Stablecoinler (Sabit kripto paralar), DeFi (Merkeziyetsiz Finans) ve NFT (Eşsiz) tokenler dahil olmak üzere sürekli yeni kavramlar hayata geçiyor.