Algoritmik Stablecoin

Orta Seviye

Algoritmik stablecoin, stablecoinlerin bir cinsidir. 

Stablecoin, fiyatı dolar, altın gibi fiziksel bir varlığın fiyatına endekslenmiş kripto para birimi türüdür. Tether (USDT) başta olmak üzere stablecoinler, sahiplerine volatil kripto piyasasında fiyat istikrarı sunar. Aynı zamanda endekslendikleri varlığa blok zincir tabanlı kolay, daha düşük maliyetli ve daha güvenli erişim sağlarlar.

Algorithmic stablecoin ya da Türkçesiyle algoritmik stablecoin ise bu varlıkların bir alt türüdür. 

Algoritmik Stablecoin

Algoritmik stablecoin nedir?

ABD doları ya da fiziki altın gibi rezerv varlıklara sabitlenen stablecoinlerde piyasa hareketliliğinden dolayı ani fiyat düşüşleri veya artışları görülebilir. Algoritmik stablecoinler, anlık olarak al sat yapabilen algoritmalar ile bu sorunu çözmek için tasarlanmıştır. 

Algoritmik stablecoinler, fiyat istikrarı sağlamak için değer artışlarında daha fazla token üretebilen, değer düşüşlerinde ise piyasadan bu tokenları satın alabilen bir algoritma kullanır. Böylece bir algoritmik stablecoinin fiyatı daima dengede kalır.

Algoritmik stablecoinler sayesinde yatırımcılar, fiyat riski olmadan varlıklarını muhafaza eder ve Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) gibi kripto paralara fırsat çıktığında yatırım yapma özgürlüğüne sahip olur.

Algoritmik stablecoinler ne zaman ortaya çıktı?

İlk algoritmik stablecoin 2013 yılında Bitshare blok zincirinde piyasaya sürüldü. Bununla birlikte en uzun süredir çalışan algoritmik stablecoin Ampleforth (AMPL) olarak dikkat çekmektedir.

Algoritmik stablecoin, hedef fiyatın yanı sıra hem arz hem de talepten sorumlu olan bir koda sahiptir. Böylece işlemleri sürdürecek veya denetleyecek herhangi bir düzenleyici kurum olmaksızın gerçek merkeziyetçiliğin nasıl sağlandığının bir temsilidir.

Algoritmik stablecoinin fiziki bir varlığa endekslenmesinin gerekmemesi, kullanıcı hatasını ortadan kaldırır. Bu sayede algoritmik stablecoinler başka hiçbir kripto varlıkta olmayan bir ölçeklenebilirlik sunar.