Security Token Offering (STO)

Orta Seviye

Security Token Offering (STO), ilk coin arzı (ICO) ile benzer şekilde çalışan ama security token (menkul kıymetler tokenı) odaklı bir token dağıtım etkinliğidir. Bir başka deyişle, security tokenlar STO ile arz edilir ve ilk satışlarını gerçekleştirir.

Security token nedir?

Bir security token hisse senetleri, tahviller, fonlar ve gayrimenkul yatırım ortaklıkları (GYO) gibi temel yatırım varlıklarına yapılan bir yatırım sözleşmesini temsil eder. Menkul kıymet ise parasal değeri olan, takas edilebilir, pazarlık edilebilir bir finansal araç olarak tanımlanabilir. Yani, bir menkul kıymet, bir şirket veya mülk gibi gerçek dünyadaki bir varlık tarafından desteklenen bir yatırım ürünüdür.

Bu açıdan bir security token, bir blok zincirine kaydedilen yatırım ürününün sahiplik bilgilerini temsil eder. Örneğin, geleneksel hisse senetlerine yatırım yaptığınızda, sahiplik bilgileri bir belgeye yazılır. STO'lar için de bu işlem geçerlidir ancak sahiplik bilgileri belgeye yazılmaz; bir blok zincirine kaydedilir ve security token olarak verilir.

Security token offering (STO) ile ICO arasındaki farklar

Bir security token offering (STO), ICO’dan farklı olarak gerçek varlığa dayalıdır ve düzenlemelere (regülasyon) riayet eder. 

Çoğu ICO, paralarını kullanıcıların yerel platforma veya merkeziyetsiz uygulamalara erişmesini sağlayan bir fayda tokenı olarak konumlandırır. ICO’larda satışa sunulan coinlerin amacının yatırım değil, kullanım olduğu iddia edilir. Sonuç olarak, ICO platformları belirli yasal çerçeveleri atlatır ve düzenleyici kurumların katı kurallarına uymak zorunda değildir. Bu yüzden bir ICO başlatmak oldukça kolaydır. 

Buna karşın, STO’ların düzenleyici kurumların kurallarına uyması gerekir. Amaç menkul kıymetler yasası kapsamında bir yatırım sözleşmesi sunmak olduğundan, bir STO başlatmak çok daha zordur. 

Security token offering (STO) avantajları

Bir secuirty token offering (STO), ICO’ya göre çok daha düşük risk vadeder. Bunun nedeni, yukarıda da belirttiğimiz üzere, STO’ların düzenleyici yasalara uyma zorunluluğudur. Böylece STO’lar çok daha şeffaf ve güvenilir olur. 

Geleneksel halka arzlara kıyasla ise security token offering (STO) çok daha hızlı ve ucuz bir süreçtir. Çünkü STO’lar hemen hemen tüm blok zincir tabanlı platformlarda olduğu üzere bankalar gibi üçüncü tarafları sürecin dışında bırakır. Bu tüm süreci hem daha hızlı hem de daha ucuz kılar.

STO’lar, kısmi mülkiyet ve 7/24 alım satım yapma becerisi sunarak özellikle nadir tablolar, mülkler ve koleksiyonluk ürünler gibi geleneksel olarak likit olmayan varlıklarla piyasaya ek likidite de getirir.