Likidite

Orta Seviye

Likidite terimi, piyasa fiyatında büyük etkilere neden olmadan bir varlığı satma veya satın alma kabiliyetini tanımlamak için kullanılmaktadır. Aynı zamanda bir varlığı itibari para birimine dönüştürmenin ne kadar kolay olduğunu simgelemektedir. Nakit veya nakde çevrilmesi zor olan mülkler veya varlıklar likit değildir, diğer bir yandan hemen nakde dönüştürülebilen varlıklar likit varlık olarak kabul edilmektedir.

Alım-satım yapan bir kişi veya yatırımcı belirli bir varlığı derhal satabildiğinde veya satın alabildiğinde piyasalar likit olarak kabul edilir, bu da her zaman alım-satım yapmaya istekli bir karşı taraf olduğu anlamına gelir. Buna karşılık, likit olarak kabul edilmeyen bir piyasa, alım-satım yapan kişinin emri nihayet yerine getirilinceye kadar çok daha uzun süre beklemesini gerektirecektir. Yani likit mallar istenildiği taktirde nakite çevrilebilirler, öbür bir taraftan likit olmayan mal varlıklarının nakite çevirilmesi uzun bir zaman alabilir hatta hiç gerçekleşmeyebilir.

Bu durum, alım-satım yapan kişilerin genellikle likit bir piyasa aradıkları anlamına gelir, bu nedenle çok uzun süre beklemek veya haksız fiyatları kabul etmek zorunda kalmadan finansal araçları verimli bir şekilde alıp satabilirler. Bu nedenle, likit piyasalar, yüksek hacimli alım satım faaliyeti ve alış ve satış emirleri arasında makul bir spread (çok büyük olmayan) sunan piyasalardır. 

Başka bir bağlamda likidite bir şirketin muhasebesi ile ilgili olabilir. Eğer bir şirket muhasebesi borçlarını zamanında ödeyebiliyor ise bu şirkete likit bir muhasebeye sahip diyebiliriz. Bu nedenle borçlarını zamanında ödeyebilen şirketlere likit şirketler demek uygun olabilir.

Likidite kavramının birçok yönü vardır ve bu kavramlar Bitcoin fiyatını etkilemektedirler. Likiditeyi tanımlamanın bir yolu, bir varlığın talep üzerine nakde çevrilebilme yeteneğidir. Diğer bir görüş ise, likiditenin alım-satım spreadi tarafından belirlendiği ve daha düşük alım-satım spreadine sahip bir yatırımın daha yüksek likiditeye sahip olduğudur. Likidite, alım veya satım sırasında bir varlığa ek indirim veya prim olmaması ve piyasaya giriş ve çıkışın kolay olduğu anlamına gelmektedir.

Bir öğenin daha fazlası alınıp satıldığından pazar genellikle daha rekabetçi hale gelmekte ve prim alma veya indirim alma olanağı azalmaktadır. Bu tip varlık genel olarak piyasa fiyatına yakın işlem görmektedir.

Likidite, alım-satım işlemi yapılabilen herhangi bir varlık için gereklidir ve buna kripto para birimi Bitcoin de dahil olmaktadır. Likit piyasalar daha derin ve sorunsuzken, likit olmayan bir piyasalar satıcıları çıkması zor pozisyonlara sokabilmektedir. 

Borsalar

Güvenilir Bitcoin borsalarının sayısındaki artış, daha fazla insanın coinlerini takas etmesi için bir fırsat sağlamaktadır. İşlem sıklığı ve hacmindeki artış, likiditeyi artırmaya da yardımcı olmaktadır. Bireylerin bir kısmı Bitcoin’lerini borsaların dışında tutmakta iken, popüler borsalar daha güvenli hale geldikçe bu sahiplerin çoğu, alıcıları ve satıcıları ekleyen Bitcoin’lerini takas etmeye istekli hale gelmiştir.

Kabul

Fiziksel mağazalarda, çevrimiçi mağazalarda ve diğer işletmelerde Bitcoin'in artan kabulü, kullanılabilirliğini artırmaya ve oynaklığını azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Bir değişim aracı olarak ne kadar çok kullanılırsa, Bitcoin o kadar likit hale gelmektedir. Perakendeciler tarafından kabul görme konusunda artan eğilim varken, yüksek spekülatif talep talım-satım işlemleri için mevcut arzı yemiştir. Ardından ise perakende işlemlerde Bitcoin kullanımı, 2017-2018 fiyat çöküşü ve kripto para dolandırıcılığı ile ilgili olumsuz tanıtımlardan dolayı zarar görmüştür. Bir değişim aracı olarak kripto para birimlerinin geleceği, 2021'de özellikle kurumsal ilginin artışıyla birlikte, birkaç yıl öncesine göre daha parlak görünmektedir.

ATM'ler ve Ödeme Kartları

Kripto para ATM'leri ağı, fiyatlar çılgınca dalgalansa bile oldukça istikrarlı bir şekilde büyümeye devam etmiştir. Bitcoin ATM'leri ise Bitcoin satın almayı da kolaylaştırdıkları için daha geniş alana kabulü sebebiyle büyük önem taşımaktadır. Pek çok kişi çevrimiçi değişim işlemlerinde rahat değildir, bu nedenle ATM'ler bu gibi durumlarda çok doğru bir kaynak olmaktadır. Ancak bu satın alma yöntemi, çevrimiçi alışverişlerden çok daha maliyetlidir.

ATM'lere ek olarak, banka kartları ve kredi kartları kripto para dünyasında giderek daha önemli hale gelmektedir. Bu kartlar işlem ve satın alma işlemlerini kolaylaştırmaktadır. Bitcoin’den nakite ödeme kartlarının ve ATM'lerin piyasaya sürülmesi ile Bitcoin kullanılabilirliğini ve kabulünü artırmaktadır. Piyasa fiyatından satın alma ve çekme işlemlerini kolaylaştırıp ve güvenliğini korurken likiditeyi artırmaya yardımcı olmaktadırlar. Bu durum ise Bitcoin kazanmanın daha fazla yolu olduğu anlamına gelebilmektedir.

Düzenlemeler

Düzenlemeler, doğrudan ve dolaylı olarak çok önemli bir role sahiptir. Ülkelerin Bitcoin üzerindeki duruşu, ülkelerin kendileri kadar farklı olmaktadır. Birkaçında yasak iken bazılarında izin vardır ve diğer her yerde tartışılmaktadır. Birçok ülkedeki yetkililer durumu gözlemlemekte ve hatta birçoğu düzenlemeler üzerinde çalışılmaktadır.

Bu cephedeki belirsizliğe rağmen, sanal para birimi hızla büyümektedir. ATM'ler, borsalar, mağazalardaki işlemler, kumarhaneler ve başka yerlerde Bitcoin'in artan bir varlığı vardır. Tüketicinin korunması ve vergilendirme gibi konularda yetkililerin net duruşu, daha fazla insanı Bitcoin'in likiditesini etkileyecek şekilde alım-satım işlemlerine açık hale getirebilmektedir.

Farkındalık

Birçok kişi “Bitcoin” kelimesini duymuş olabilir, ancak kripto para biriminin ne olduğundan veya nasıl çalıştığından habersizdir. Pek çok potansiyel alıcı, yatırımcı ve satıcı ise bu kişiler arasındadır. Yetkililer tarafından sınırlı bilgi ve net yönergelerin olmaması, ilk yıllarında kripto para birimlerini meraklıların ilgisiyle sınırlamıştır. Kripto para dünyası genişledikçe, daha fazla insan bunu öğrenecek ve deneyecektir.