Zk-Snarks

İleri Seviye

Zk-SNARK, "Sıfır Bilgi Özlü Etkileşimli Olmayan Bilgi Argümanı" anlamına gelen bir kısaltmadır. Bir zk-SNARK, bir tarafın bu bilgileri ifşa etmeden belirli bilgilere sahip olduğunu kanıtlamasına izin veren kriptografik bir kanıttır. Bu kanıt, işlem gerçekleşmeden önce oluşturulan gizli bir anahtar kullanılarak anlaşılır. Kripto para birimi Zcash protokolünün bir parçası olarak kullanılır.

Başta Bitcoin topluluğu olmak üzere kripto para birimi topluluğunun birçok orijinal üyesi için gizlilik, kripto para birimlerinin varsayılan bir amacı ve özelliğiydi. Bununla birlikte kripto para biriminin, elektronik para biriminin ve dijital işlemlerin bütünlüğünü garanti eden "güvensiz" bir sistem yaratma ihtiyacı göz önüne alındığında, gizlilik her zaman ikinci dereceden bir endişeydi.

2010'ların başında, Bitcoin kullanıcıları bazen çevrimdışı kimlikleri kullanıcıların genel anahtarlarıyla ilişkilendirilmediği için işlemlerinin anonim olduğunu varsaymaktadır ancak on yılın sonunda veri bilimcileri, bilgisayar korsanları ve kanun uygulayıcıların koordineli çabaları, birden fazla kaynağa takma adla veri veren kişileri yeniden tanımlamanın yalnızca mümkün değil, aynı zamanda nispeten kolay olduğunu kanıtladı.

Bitcoin gibi bazı orijinal kripto para birimlerinin gizlilik eksikliği algısı nedeniyle, geliştiriciler gizlilik odaklı coinler üzerinde çalışmaya başladı. Bunlardan en öne çıkanı, zk-SNARKs olarak bilinen bir teknolojiyle desteklenen Zcash'ti.

Sıfır Bilgi Kanıtı

Bir zk-SNARK, "sıfır bilgi kanıtı" olarak bilinen bir kavramı kullanır. Bu kanıtların ardındaki fikir ilk olarak 1980'lerde geliştirildi. Basitçe söylemek gerekirse, sıfır bilgi kanıtı, bir işlemdeki iki tarafın her birinin belirli bir bilgi kümesine sahip olduklarını birbirlerine doğrulayabilmeleri ve aynı zamanda bu bilgilerin ne olduğunu açıklamadıkları bir durumdur.

Diğer kanıt türlerinin çoğu için, iki taraftan en az birinin tüm bilgilere erişimi olmalıdır. Geleneksel bir kanıt, çevrimiçi bir ağa erişmek için kullanılan bir parola ile karşılaştırılabilir. Kullanıcı şifreyi gönderir ve ağın kendisi doğru olduğunu doğrulamak için şifrenin içeriğini kontrol eder. Bunu yapabilmek için, ağın şifrenin içeriğine de erişimi olmalıdır. Bu durumun sıfır bilgi kanıtlı bir versiyonu, kullanıcının ağa matematiksel kanıt yoluyla doğru parolaya sahip olduğunu, parolanın kendisini ifşa etmeden göstermesini içerir. Bu durumda gizlilik ve güvenlik avantajları açıktır: Ağ, doğrulama amacıyla bir yerde saklanan parolaya sahip değilse, parola çalınamaz.

zk-SNARKS'ın matematiksel temeli karmaşıktır. Bununla birlikte, bu türden kanıtlar, bir tarafın yalnızca belirli bir bilgi parçasının var olduğunu değil, aynı zamanda söz konusu tarafın bu bilgiden haberdar olduğunu da göstermesine izin verir. Zcash durumunda, zk-SNARK'lar neredeyse anında doğrulanabilir ve protokol, kanıtlayıcı ile doğrulayıcı arasında herhangi bir etkileşim gerektirmez.

zk-SNARKS Eleştirisi

Elbette zk-SNARKS ile ilgili endişeler var. Örneğin, birisi kanıt protokolünün parametrelerini oluşturmak için kullanılan özel anahtara erişebilseydi, yine de doğrulayıcılar için geçerli görünen yanlış kanıtlar oluşturabilirdi. Bu, o kişinin bir kalpazanlık süreci yoluyla yeni Zcash tokenleri oluşturmasına olanak tanır. Bunun olmasını önlemek için Zcash, kanıtlama protokollerini ayrıntılı hale getirecek ve birden fazla tarafa yayılacak şekilde tasarlandı.

Zcash kanıtlama sürecinin inşası, sahte kanıtlar yoluyla token sahteciliği olasılığını en aza indirecek şekilde tamamlanmış olsa da, kripto para birimiyle ilgili en az bir endişe daha var. Zcash, tokenin ilk birkaç yılında oluşturulan tüm bloklardan alınan %20'lik bir "vergi" ile oluşturulmuştur. Bu vergi "kurucu vergisi" olarak bilinir ve kripto para geliştiricilerine telafi amaçlı kullanılır.

Eleştirmenler kurucuların, başka hiç kimsenin bu tokenların varlığından haberdar olmadan sonsuz sayıda Zcash tokenı oluşturmak için potansiyel olarak sistemin bu yönünü kullanabileceğini öne sürdüler. Bu nedenle, bu noktada var olan Zcash tokenlarının tam sayısını bilmek tamamen mümkün değildir.

2019'dan beri bazı geliştiriciler, güvenilir kurulumu kaldırarak zk-SNARK'ları iyileştirmek için çalışıyor. Suterusu adlı bir ekip, zK-ConSNARK adlı güvenilir bir kurulum olmadan çalışabileceğini iddia eden, Bitcoin gibi ana akım blok zincirler için gizlilik koruması sağlayabilen ve mevcut herhangi bir kripto para birimi için en düşük enflasyona sahip bir sistem geliştirdi.

zk-SNARKS Coinleri

  • Firo (FIRO) (eski ismi Zcoin - XZC)
  • Zcash (ZEC): Zcash düşük ücretler, hız ve gizlilik sunan bir kripto para birimidir. Mobil ödemeler için tasarlanmıştır.
  • ZClassic (ZCL)