Mutabakat Algoritması

İleri Seviye

Mutabakat Algoritması, Konsensüs Mekanizması olarak tanımlanır. Konsensüs Mekanizması, kripto para birimleri gibi dağıtılmış süreçler, çok aracılı sistemler arasında tek bir veri değeri veya ağın tek bir durumu üzerinde gerekli anlaşmayı sağlamak için bilgisayar ve blokzincir sistemlerinde kullanılan bir mekanizmadır. 

Örneğin, Bitcoin blok zincirinde ağdaki tüm düğümleri dürüst olarak kaydetmek ve zor bir bulmacayı çözmek için hesaplama gücünün kullanılmasını gerektiren fikir birliği mekanizması İş Kanıtı (PoW) kullanılır.

Konsensüs mekanizması, merkezi olmayan bir bilgisayar ağında anlaşma, güven ve güvenlik sağlamak için kullanılan metodolojiyi ifade eder.

Blok zincirleri ve kripto para birimleri bağlamında, İş Kanıtı (PoW) ve Hisse Kanıtı (PoS), en yaygın fikir birliği mekanizmalarıdır.

Konsensüs Mekanizması Nedir?

Blok zincirinin dinamik statüsünde, paylaşılan defterlerin, ağda meydana gelen tüm işlemlerin gerçekleşmesini ve tüm katılımcıların bir fikir birliği üzerinde anlaşmasını sağlamak için verimli, adil, gerçek zamanlı, işlevsel, güvenilir ve güvenli bir mekanizmaya ihtiyaç vardır. Bu çok önemli görev, blok zincirinin çeşitli katılımcıları (yeni düğüm ve transaktörler) tarafından yapılan katkıların uygunluğuna karar veren bir dizi kural olan fikir birliği mekanizması tarafından gerçekleştirilir. 

Blokzincir Mutabakat Algoritması

Blokzincir üzerinde kullanılan farklı ilkelere dayanan çeşitli mutabakat mekanizması algoritmaları vardır.

İş Kanıtı (PoW), Bitcoin ve Litecoin gibi en popüler kripto para ağları tarafından kullanılan ortak bir fikir birliği algoritmasıdır. Bir katılımcı düğümün, kendileri tarafından yapılan ve sunulan çalışmanın, blok zincire yeni işlemler ekleme hakkına hak kazandığını kanıtlaması gerekir. Bu prosedür ile birlikte, tüm bu Bitcoin madencilik mekanizması, yüksek enerji tüketimine ve daha uzun bir işlem süresine ihtiyaç duyar.

Mutabakat Algoritması Çeşitleri

Proof of Stake (PoS), PoW algoritmasına düşük maliyetli ve düşük enerji tüketen bir alternatif olarak geliştirilen başka bir ortak fikir birliği algoritmasıdır. Katılımcının, sahip olduğu coinin miktarıyla orantılı olarak, katılımcı düğüme defter sorumluluğunun verilmesidir. Bu yöntemin dezavantajı, coini kullanmak yerine biriktirmeye teşvik etmesidir.

PoW ve PoS, blok zinciri alanında en yaygın mutabakat algoritmaları olsa da, blok zincir ağında katkıda bulunan düğümlerin bellek alanın paylaşılmasına izin veren Kapasite Kanıtı (PoC) gibi başka fikir birliği algoritmalarıda vardır. Bir düğüm ne kadar fazla belleğe veya sabit disk alanına sahipse, halka açık defteri okumak için o kadar fazla hak kazanır.

Decred blok zincirinde kullanılan Etkinlik Kanıtı (PoA), hem PoW hem de PoS özelliklerini kullanan bir melezdir. 

Proof of Burn (PoB), işlem yapanların erişilemeyen cüzdan adreslerine küçük miktarlarda kripto para göndermesini ve bunları “yakarak” ortadan kaldırmasını gerektiren bir diğer yöntemdir.

Solana Projesi tarafından geliştirilen ve Proof of Elapsed Time’a (PoET) benzeyen, Proof of History (PoH), çok fazla kaynak harcamadan fikir birliğine varmak için kriptografik kodlama yapar.