Proof of Authority (PoA)

Orta Seviye

Proof of Authority (PoA), Türkçede “Yetki İspatı” anlamına gelmektedir. Blockchain katılımcılarının işlem bloklarını doğrulamak için kripto para yerine kimliklerini ve itibarlarını ağa bağladıkları bir mekanizmadır. PoA, Polkadot’un geliştiricisi Parity Technologies ve Ethereum’un kurucu ortaklarından Gavin Wood tarafından 2015 yılında tasarlanmıştır. 

PoA kullanılan blockchain ağlarında blok üretme yetkisi, işlemi gerçekleştirmek için önceden kimlik ve yetkinliğini doğrulamış ve işlem hakkı kazanan katılımcılara tanımlanır. Katılımcılar, ağ yönetimini ve güvenliğini sağlayabilmek için hesaplama gücü veya parayı değil, itibarlarını ve kimliklerini kullanırlar. Katılımcılar kimlikleri açık şekilde itibarlarını kullanarak yürüttükleri süreci itibarlarını korumak için güvenle sürdürüler.

PoA Mekanizmasının Kullanım Alanları

PoA mekanizması diğerlerine kıyasla çok daha merkezi olduğundan, işletme düzeyinde blockchain ağarında kullanıma daha uygundur. Pow ve PoS mekanizmalarına kıyasla düğümler arasında bir güven olması gerekir. Mekanizma, birbirini tanıyan yetkililerin yönettiği ağlarda kullanıma daha uygundur.

Şirketler tarafından tedarik zinciri çözümlerinde yaygın olarak kullanılan bir mekanizmadır. Bankacılık blockchain hizmetlerinde de tercih edilir.