Sim Swapping

Orta Seviye

SIM Swapping ,sahip oldunan telefon numarasının başka bir telefona aktarılmasıyla bilgilerinizin aktarılmasıdır. Aktarıldığı takdirde kişisel bilgilerinizin tamamı yeni taşınan numaraya aktarılır ve eski telefonunuz işlevsiz hale gelir.

Sim Swapping Nasıl yapılıyor ?

Öncelikle her şey servis sağlayıcınızın başka bir numaraya geçtiğinizi kandırılmasıyla başlıyor. Numara değişimi/taşıma işlemi günlük hayatta olağan bir şey olmasından dolayı çokça karşılaşılabilecek bir olay. Taşıdığımız numara işlemde olacağı için saldırganlar bundan yararlanıyor.

Bunun için değişik yöntemler izleniyor. Örnek olarak kullandığınız sosyal medya mecralarından da faydalanılarak kimi bilgilerinize ulaşıyorlar. Veya sahte e-posta ve SMS ile mesaj ve link yollanabiliyor. Eğer linke tıklarsanız tıkladığınız linkten servis sağlayıcıyla sizin adınıza görüşerek numaranın aktarılmasını sağlıyor ve bundan sonra geri dönüş sağlanamıyor.

Numaranın taşınma işlemi sağlandıktan sonra, kişisel verilerin tamamına erişen dolandırıcılar, dolandırdıkları insanların  birçok hesabını “Şifremi unuttum” ve SMS ile sıfırlama gibi yolları kullanarak istedikleri tüm hesaplara erişebiliyor.

Tüm bunlar başarılabildiği takdirde , bu işlem cihazınızı devre dışı bırakıyor ve cihaza, numaranız ile girilebilecek her bilgiye ;notlarınız, telefon görüşmeleri, hesaplar ve verileriniz erişilebilir hale geliyor. Bu bilgilerle dolandırıcılar, uygulama hesaplarınıza, kişisel bilgilerinize ,finansal bilgilerinize, banka hesaplarınıza bile kolayca erişebiliyor.

Bu Durumdan Nasıl Korunabiliriz?

Sosyal medya hesaplarımızı daha dikkatli kullanabiliriz. Çünkü kayıt olurken verdiğimiz e-posta adresimiz, doğum yerimiz, doğum tarihimiz gibi kişisel bilgilerimiz platformlarda kayıtlı bulunuyor. Bunların haricinde bilinmeyen e-posta linklerine veya SMS’lere tıklamamak da akılcı bir çözüm olacaktır. Ayrıca servis sağlayıcınızla görüşerek numara taşıma bildirilmesinin telefon aracılığıyla değil yüz yüze yapılmasını istediğinizi belirtmeniz bu durumdan korunmanız açısından alacağınız bir güvenlik önlemi olacaktır.