Co-Signer

Başlangıç Seviyesi

Co-Signer kavramı, bir kripto para cüzdanı üzerinde kısmi kontrole ve erişime sahip bir kişi veya kuruluş olarak tanımlanmaktadır.


Multi-sig cüzdanlar, çok imzalı kripto para cüzdanlarıyla benzer bir kavramdır. Yangın olarak, kripto para cüzdanları tek anahtarlı erişim için tasarlanmıştır. Başka bir deyişle, kripto para cüzdanları sahibinin tek özel anahtarını kullanması gereken fonları yönetmek için oluşturulmuştur. Çoğu durumda basit, kullanışlı ve güvenli olsa da, bu cüzdanlar bazı noktalarda yetersiz kalabilmektedir.


Çoklu imza cüzdanları, kripto para cüzdanlarının daha güvenli bir türüdür. Başka bir deyişle, saklanan fonlara erişime izin vermeden önce birden fazla kişinin veya kuruluşun kendi özel anahtarlarını sağlamasını gerektirir. İmza gereksinimleri çeşitli şekillerde yapılandırılabilir. Buna örnek olarak, yaygın olan imza gereksinimlerinden biri olan 3’te 2’si, fonların kilidini açmak için toplam üç anahtardan ikisine ihtiyaç duyar. Özel anahtarlarını kullanan kişiler bu noktada ortak imzalayanlardır.


Bazı durumlarda da kripto para birimi fonlarının serbest bırakılmasını birlikte imzalamak gerekebilir. Bu durumlardan en popüler olanı, kişisel cüzdanın basit güvenlik geliştirmesi örnek olarak verilebilir. Kullanıcılar, çoklu imzalı bir cüzdan kullanımı ve bu cüzdanları birkaç farklı cihazda saklamayla, cüzdanların bir veya daha fazlasının kaybolmasından veya çalınmasından kendini koruyabilirler.


Bir başka önemli kullanım durumu işletmelerle ilgilidir. Buna örnek olarak, bir şirketin kripto para birimi fonlarının çoğunluğunu tek imzalı bir cüzdanda depolamak, cüzdanın güvenlik riskini artırır. Çok imzalı bir cüzdan, birden fazla ortak imza sahiplerinin (örneğin, yönetim kurulu üyelerinin) çoğunluğunun anahtarlarını gerektirdiği için, içeriğini tek bir çalışan tarafından kötüye kullanıma veya doğrudan hırsızlığa karşı korur.