Satın Alma Duvarı-Buy Wall

Başlangıç Seviyesi

Buy wall yani satın alma duvarı, büyük satın alma emirlerinin piyasalardaki sipariş defterlerine aynı fiyat değerinden girilmesidir. Satın alma duvarı büyük değerde emir verenler yani zengin bireyler, alım-satım grupları veya kurumlar tarafından oluşturulabilmektedir. Kripto para borsalarında gerçekleşen alım-satım işlemleri, alıcıların alış fiyatları ve satıcıların satış fiyatları emirlerini koydukları bir sipariş defteri aracılığı ile yapılmaktadır. Burada yapılan satın alma duvarları piyasa fiyatlarının düşmesini engellemektedir. Bunun sebebi ise, aynı fiyat değerinden yüksek miktarda paranın devredilmesini gerektiren çok sayıda sipariş emrinin oluşmuş olmasıdır.

Kripto para birimi borsasındaki zengin bireyler (balinalar), piyasadaki fiyatları kontrol altına almak istediklerinde, bu işlemi kendi çıkarlarına yönelik en uygun şekilde yaparak satın alma diğer bir ifadeyle satış duvarlarını oluşturmaktadırlar. Balinalar yüksek düzeyde satın alma duvarlarını oluşturduktan sonra diğer piyasa işlemi yapan bireyler kendi satış ilanlarını bu yüksek duvarların arkasında tutmaktadırlar. Buna örnek olarak, 5.000 dolarlık bir Bitcoin satış duvarı oluşturulursa, piyasadaki diğer kullanıcılar 5001 dolar değeri üzerinden satış koymaktadırlar. Piyasada bu işlemin gerçekleşmesinin nedeni ise, satın alma duvarının kaybolması gibi küçük bir ihtimalin gerçekleşme olasılığı ile beraber kendi mallarını da duvarla birlikte satabilmeleridir. Fakat pratik yaşamda, alım-satım duvarlarının çoğu bir süre için görünürde kalır ve siparişleri tam anlamıyla yerine getirmez.

Bunun yanı sıra piyasadaki hareketlenmelere bağlı olarak alım-satım duvarlarının yukarı veya aşağı yönlü ilerleme gösterdiğini görmek de yaygındır. Buna örnek olarak otomatik ticaret algoritmaları (ticaret botları), yukarı-aşağı hareketlenmelerin kaynağı olarak gösterilebilmektedir. Aşağı yönlü görülen güçlü bir hareketin gerçekleşmesi daha az yaygın olduğundan, satın alma duvarları “aşılabilir” olabilir ve tüm verilen siparişler kısa süre içinde satılır.