Alpha-Alfa

Başlangıç Seviyesi

Alpha (Alfa), geliştirme sürecinin belirli bir aşamasını temsil eden bir yazılım sektörü terimidir. Yazılım geliştirme ekipleri, bir ürünü aşamalar halinde geliştirir. Alfa ise geliştirme sürecinin ilk aşamasıdır.

Kripto para ve blok zincir projeleri de birer yazılım üründür. Kripto paralarda ve blok zincirlerde alfa aşaması, ilgili ürünün ilk ve en ilkel aşamasını temsil eder. Alfa aşamasındaki yazılım, üretim ve geri bildirim döngüsünü başlatan çeşitli testlere tabi tutulur. Bu, projeyi geliştiren ekipler için önemli bir kilometre taşıdır. Çünkü alfa aşaması, yazılımın verimliliği ve kalitesi hakkında daha fazla bilgi sağlar. Bu da projenin daha iyi gitmesinde, gelişmesinde rol oynar.

Açık Alfa ve Kapalı Alfa

Alfa aşaması, açık alfa ve kapalı alfa olmak üzere iki türe ayrılır. Yazılım geliştirme şirketleri, ürünlerinin ilk aşamasını açık alfa veya kapalı alfa olarak başlatabilir.

Açık alfa aşamasında herhangi bir kullanıcı Github gibi bir web sitesine gidebilir ve yeni çıkan ürünü denemek için kaynak kodunu indirebilir. Kapalı alfa aşamasında ise yalnızca seçilen kullanıcılar ürüne erişebilir ve ürünü test edebilir. 

Her iki yaklaşımın da artıları ve eksileri vardır. Açık alfa, çok daha büyük bir kitleden veri toplayabilirken; kapalı alfa, ekibin doğrudan seçili bir grupla iletişim halinde olmasını sağlayıp daha kesin veriler elde etmesine olanak sağlar.

Çoğu projede kapalı alfa uygulanır. Kapalı alfada ise ürünü test edenler genelde şirket çalışanlarıdır. Projenin test sürecinin halka açılması genelde beta aşamasında gerçekleşir.