Enterprise Ethereum Alliance (EEA)

Başlangıç Seviyesi

Enterprise Ethereum Alliance (EEA), Ethereum üzerinde kurumsal düzeyde bir teknoloji olarak faaliyet göstermek için çeşitli start-up'ları, büyük şirketleri, teknoloji satıcılarını, akademisyenleri ve Ethereum uzmanlarını bir araya getirmeyi amaçlayan küresel standartlar organizasyonudur. Şubat 2017'de kurulan organizasyonun amacı, işletmeleri güçlendirmek için açık bir standart olarak Ethereum Blokzincir teknolojisinin kullanımını yaygınlaştırmaktır. EEA, Enterprise Ethereum'un kullanımını hızlandırmak amacıyla açık standartlara dayalı bir sistem ve özelleştirme sağlamaktadır. EEA üyeleri, teknik ve medya bazlı kaynaklara erişebilmenin yanı sıra topluluk ve eğitim dökümanlarına da erişebilmektedirler.

Enterprise Ethereum Alliance Nasıl Çalışır ?

Birçok teknoloji devi ve işletme, bulut hizmetlerini kullanarak Ethereum'u desteklemekte ve benimsenmesi sağlamaya çalışmaktadır. Ancak Enterprise Ethereum Alliance ortaya çıkana kadar ölçeklenebilirliğine, gizliliğine ve birlikte çalışabilirliğine yönelik çabalar yeterli değildi.

EEA'nın amacı; Ethereum Blockchain teknolojisinin en başarılı uygulamalarını, standartlarını ve gerçek dünyaya entegre olmuş uygulamalarını yönetebilen bir referans mimarisi oluşturmaktır.

Ethereum, 2015 yılında piyasaya sürülmüş, Blockchain tabanlı merkezi olmayan bir yazılım platformudur. Akıllı sözleşmelerin ve dağıtılmış uygulamaların (DApps) herhangi bir kesinti, kontrol, dolandırıcılık, veya 3. bir tarafın etkisi olmadan oluşturulmasını ve çalıştırılmasını sağlar. Öte yandan Ethereum, sadece bir platform olmanın ötesindedir. Ethereum, geliştiricilerin dağıtılmış uygulamalar oluşturmasına ve yayınlamasına yardımcı olan ve Blokzinciri üzerinde çalışan bir programlama dilidir.

Ethereum'un potansiyel uygulamaları oldukça geniş kapsamlıdır ve Ethereum'un sağladığı teknoloji işletmelerin ilgisini çekmektedir. Ethereum platformunun tokenı Ether, 2021'in ilk çeyreğinde yaklaşık 180 milyar dolarlık toplam piyasa değeri ile en çok tercih edilen ikinci kripto para birimi olmuştur.

EAA Üyeliği

Enterprise Ethereum Alliance’ın kurucu üyeleri arasında Accenture, Banco Santander, BlockApps, BNY Mellon, CME Group, ConsenSys, IC3, Intel, J.P. Morgan, Microsoft ve Nuco yer almaktadır.

Toplam üye sayısı şu anda 500'e yaklaşan şirketin basın açıklamasına göre, Ocak 2021 itibarıyla EEA'nın en son üyesi Fnality'dir. EEA artık Mitsubishi UFJ, DTCC, Deloitte, Samsung SDS, Infosys gibi farklı bölge ve sektörlerden tanınmış isimleri de temsil etmektedir. Toyota Araştırma Enstitüsü, Kanada Ulusal Bankası ve Merck KGaA da bunlar arasındadır. EEA üyeleri; teknoloji, bankacılık, devlet, sağlık, enerji, ilaç, pazarlama ve sigorta dahil olmak üzere dünyanın her bölgesinden farklı sektörleri temsil etmektedir.

Enterprise Ethereum Alliance, blok zinciri ve merkeziyetsizleşme benimsenmesinde önemli bir girişim olarak kabul edilmektedir.