Initial Game Offering (IGO)

Orta Seviye

Initial Game Offering (IGO), GameFi alanının yükselişiyle beraber popülerlik kazanmıştır. Konsept olarak ICO’ya oldukça benzer. Fakat Initial Game Offering sürecinde blok zincir kripto para birimleri yerine, blok zincir tabanlı bir oyunun tokenları ya da NFT’leri oyun henüz piyasaya çıkmadan satışa sunulur. 

Initial Game Offering (IGO) genelde launchpad platformları aracılığıyla gerçekleştirilir. Yatırımcılar, IGO launchpad platformları tarafından sunulan oyun projelerine yatırım yapabilir. Bunun karşılığında yatırımcılar, bu oyun projesi kripto para borsalarında listelendiğinde veya sürekli artan oyun topluluğunda popülerlik kazandığında önemli bir yatırım getirisi elde edebilir.

Blok zincir oyunlarının gelişimi ile beraber IGO’lar da günden güne ilgi çekiyor. Axie Infinity (AXS) ve Alien Worlds (TLM) gibi oyunların günlük binlerce aktif kullanıcısı var. Bu gelişmeye bağlı olarak birçok IGO launchpad platformu da ortaya çıktı, çıkıyor. 

Initial Game Offering (IGO) Avantajları Nelerdir?

Initial Game Offering (IGO) yönteminin temel amacı, ilk yatırımcıların güvenebileceği ve gelecekte önemli bir yatırım getirisi bekleyebileceği oyun varlıklarına erken erişim sağlamaktır.

IGO'lar iyi bir yatırım aracı sayılabilir. Blok zincir oyunlarının gitgide daha popüler hale geldiği de düşünülürse, doğru bir IGO yatırımı çok kârlı olabilir. Peki herhangi bir IGO launchpad platformuna veya IGO aşamasında olan projelere yatırım yaparken nelere dikkat etmek gerek?

Öncelikle, IGO ile sunulan tokenın ya da NFT’nin sağladığı faydalar iyi incelenmeli. Faydalar, diğer IGO projeleriyle kıyaslanmalı. IGO launchpad platformunun garantili tahsis sağlayıp sağlamadığı da önemlidir. Bu, bir çekiliş mekanizması kullanan IGO launchpad platformlarına göre daha pahalı olabilir ancak tahsisin garantili olması büyük bir avantajdır. IGO'ların yatırım getirisini değerlendirmek, diğer IGO’larla karşılaştırmak da daha kârlı bir yatırım yapmanızı sağlayabilir.