Melek Yatırımcı (Angel Investor) Nedir?

Başlangıç Seviyesi

Melek yatırımcı yani bir diğer deyişle angel investor, küçük girişimlere veya start-up’lara finansal destek sağlayan bir kişidir. Bu yatırımcılar, üçüncü taraf yatırımcılar adına para yatıran risk sermayedarlarının aksine, genellikle kendi kişisel fonlarıyla yatırım yaparlar. Bu yatırımcılar genellikle girişimcinin aile üyeleri veya arkadaşlarıdır, ancak girişimlere yatırım yaparak iş yapan profesyonel yatırımcılar da vardır.

Melek yatırımcılar, tipik olarak risk sermayedarlarından daha küçük miktarlarda para yatırırlar ve bunu şirketin gelişiminin daha erken bir aşamasında yaparlar. Bu yatırımcılar genellikle yatırım yaptıkları şirketlere müdahale etmezler, ancak bazıları girişimciye tavsiye veya mentorluk sunabilir. "Melek yatırımcı" terimi, bu kişilerin geleneksel kaynaklardan finansman sağlamada güçlük çekebilecek girişimlere finansal destek sağladığı fikrinden türetilmiştir. Genellikle bir girişimin ilk finansman kaynağıdır ve yatırımları şirketin sıfırdan başlamasına yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir: Risksiz Yatırım Araçları Nelerdir?

Melek Yatırımcı Özellikleri Nelerdir?

Melek Yatırımcı (Angel Investor) Nedir?

Melek yatırımcılar startup ekosisteminin önemli bir parçasıdır. Geleneksel risk sermayesi şirketleri için çok riskli olan erken aşamadaki şirketlere sermaye sağlarlar. Bunun yanında bu yatırımcılar, tipik olarak, önemli bir getiri elde etme potansiyeline sahip, hızlı büyüyen yatırımlar arayan yüksek net değerli bireylerdir. Tipik olarak, erken aşamadaki şirketlere öz sermaye veya dönüştürülebilir borç karşılığında sermaye sağlarlar. Genellikle kendileri de girişimcidirler ve girişimlere yatırım yapmanın risklerini ve ödüllerini bilirler. Bu yatırımcılar söz konusu olduğunda, paylaşma eğiliminde oldukları belirli özellikler vardır. Bu tarz bir yatırımcı ararken, özelliklerini göz önünde bulundurmak önemlidir. Aranacak en önemli özelliklerden bazıları şunlardır:

Finansal Kaynaklar

Genellikle girişimlere yatırım yapmak için kullanabilecekleri büyük miktarda finansal kaynağa sahiptir. Bu, nakit gibi likit varlıkların yanı sıra hisse senetleri ve tahviller gibi diğer yatırımları içerebilir.

Deneyim

Genellikle iş dünyasında çok fazla deneyime sahiptirler. Bu, girişimin içinde bulunduğu sektördeki deneyimi ve yatırım deneyimini içerebilir.

Bağlantılar

Bu yatırımcılar, girişimin başarılı olmasına yardımcı olmak için kullanabilecekleri geniş bir iletişim ağına sahiptir. Bu, diğer yatırımcıları, potansiyel müşterileri ve endüstri uzmanlarını içerebilir.

Risk Toleransı

Tipik olarak geleneksel risk sermayesi şirketlerinden daha yüksek bir risk toleransına sahiptirler. Potansiyel olarak daha yüksek bir getiri elde etmek için daha fazla risk almaya isteklidirler.

Uzun Vadeli Odaklanma

Bu yatırımcılar genellikle uzun vadeli bir odaklanmaya sahiptir. Startup'ın büyümesine ve gelişmesine izin vermek için bir startup'a daha uzun süre yatırım yapmaya isteklidirler.

Stratejik Düşünme

Tipik olarak stratejik bir zihniyete sahiptirler. Yatırımlarının uzun vadeli sonuçları ve girişimin başarılı olmasına nasıl yardımcı olabilecekleri hakkında düşünebilirler.

Mentorluk

Genellikle girişime mentorluk sağlarlar. Bu, işin nasıl yürütüleceğine ilişkin tavsiyelerin yanı sıra potansiyel müşterilere ve yatırımcılara tanıtımları içerebilir.

Bunlar, melek yatırımcıların paylaşma eğiliminde olduğu özelliklerden sadece birkaçı. Her yatırımcının farklı olduğunu ve hepsinin kendine has özellikleri olduğunu unutmamak önemlidir. Ancak, bu özellikler genellikle bu tarz çoğu yatırımcı için geçerlidir.

Angel Investor Yatırımlarından Nasıl Fayda Sağlar?

Melek Yatırımcı (Angel Investor) Nedir?

Angel investor yani türkçe anlamıyla melek yatırımcı, geleneksel finansmana erişemeyebilecek erken aşamadaki şirketlere sermaye sağlar. Bu yatırımcılar, yatırımlarından finansal getiriler, yeni pazarlara ve teknolojilere erişim ve genç bir şirketin başarılı olmasına yardımcı olmanın verdiği tatmin gibi çeşitli faydalardan dolayı yatırım yapabilirler.

  • Finansal Getiriler: Angel investor genellikle önemli getiri sağlama potansiyeline sahip şirketlere yatırım yapar. Bu yatırımlar genellikle yüksek riskli olsa da yüksek kazançlar sağlayabilirler.
  • Yeni Pazarlara ve Teknolojilere Erişim: Melek yatırımcılar genellikle yeni teknolojiler geliştiren veya yeni pazarlara giren şirketlere yatırım yapar. Bu yatırımcılar, bu şirketlere yatırım yaparak, kendilerine rekabet avantajı sağlayabilecek bu yeni pazarlara ve teknolojilere erişim elde ederler.
  • Genç Bir Şirketin Başarılı Olmasına Yardımcı Olmanın Memnuniyeti: Genellikle yatırımlarına uygulamalı bir yaklaşım sergilerler, yatırım yaptıkları şirketlere mentorluk ve rehberlik sağlarlar. Ve tabi ki şirketin başarı hikayesinde pay sahibi olurlar.

Melek yatırımcılar yatırımlarından çeşitli şekillerde faydalanabilirler. Bu yatırım şekli risk almaya istekli olanlar için ödüllendirici bir deneyim olabilir.

Melek Yatırımcılar Kimlerdir?

Angel Investor -Melek yatırımcılar ilgili bu kadar detay verdikten sonra akıllara melek yatırımcılar kimlerdir sorusu geliyor. Bu yatırımcılar, küçük girişimlere veya start-up’lara sermaye sağlayan kişilerdir. Genellikle, yüksek büyüme potansiyeline sahip erken aşamadaki şirketlere yatırım yapmak isteyen yüksek net değere sahip kişilerdir.

Bunun yanında bu yatırımcılar bir girişim için ilk finansman turunu sağlar ve genellikle kuruculara mentorluk ve rehberlik sağlar. Bu yatırımcılar, risk sermayesi şirketleri, melek yatırımcı ağları ve çevrimiçi platformlar dahil olmak üzere çeşitli yerlerde bulunabilir.

Tipik olarak, halihazırda piyasada olan bir ürün veya hizmete veya güçlü bir iş planına ve kârlılığa giden açık bir yola sahip şirketlere yatırım yapar. Bu yatırımcılar genellikle şirketteki hisse senedi veya dönüştürülebilir borç karşılığında yatırım yaparlar. Öz sermaye yatırımları, yatırımcıya şirkette mülkiyet sağlar ve dönüştürülebilir borç, yatırımcıya borcunu daha sonraki bir tarihte öz sermayeye dönüştürme seçeneği sunar.

İlginizi Çekebilir: Yatırım Riskini Nasıl Azaltırım? Yatırımda Riski Azaltmanın 5 Yolu

Melek Yatırımcı Nasıl Olunur?

Melek Yatırımcı (Angel Investor) Nedir?

Geldik bu konu ile alakalı diğer merak edilen soruların cevaplarını bulmaya. Peki herkes bu şekilde yatırım yapabilir mi? Melek yatırımcı (angel investor) nasıl olunur? Bu tarz bir yatırımcı olmak istiyorsanız, bilmeniz gereken birkaç şey var. Melek yatırımı, yüksek riskli, yüksek kazançlı bir girişimdir ve çok fazla araştırma ve durum tespiti gerektirir. İşte başlamanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

  • Kendinizi Eğitin: Yatırım yapmaya başlamadan önce, bu tarz bir yatırımcılığın temellerini anlamak önemlidir. Konuyu okuyun ve farklı yatırım türlerini ve ilgili riskleri öğrenin.
  • Ağ: Yatırımcılık söz konusu olduğunda ağ oluşturma çok önemlidir. Sektör etkinliklerine katılın, melek yatırımcı gruplarına katılın ve diğer yatırımcıları tanıyın.
  • Bir Strateji Geliştirin: Size uygun bir yatırım stratejisi geliştirin. Yatırımlarınızın boyutu, ilgilendiğiniz yatırım türleri ve odaklanmak istediğiniz sektörler gibi faktörleri göz önünde bulundurun.
  • Durum Tespitinizi Yapın: Yatırım yapmadan önce durum tespiti yapmanız önemlidir. İlgilendiğiniz şirketleri araştırın ve iş modellerini ve başarı potansiyellerini anladığınızdan emin olun.
  • Akıllıca Yatırım Yapın: Tüm yumurtalarınızı aynı sepete koymayın. Portföyünüzü çeşitlendirmek ve riskinizi azaltmak için yatırımlarınızı farklı şirketlere ve sektörlere dağıtın.
  • Yatırımlarınızı İzleyin: Yatırımlarınızı yaptıktan sonra yakından takip etmeniz önemlidir. Yatırım yaptığınız şirketlerin gelişimini takip edin ve gerektiğinde ayarlamalar yapın. Sizde bu ipuçlarını takip ederek melek yatırımcı olabilir ve bir sonraki büyük ilerleme kaydetme potansiyeline sahip şirketlere yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.

Sizde bu ipuçlarını takip ederek melek yatırımcı olabilir ve bir sonraki büyük ilerleme kaydetme potansiyeline sahip şirketlere yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.

Melek Yatırımcı Yüzde Kaç Alır?

Melek yatırımcılar genellikle benzersiz bir ürün veya hizmete, güçlü bir yönetim ekibine ve iyi tanımlanmış bir iş planına sahip şirketler ararlar. Bunun yanında henüz halka açılmamış ve karlı olmayan şirketlere yatırım yaparlar. Bir melek yatırımcının yatırımı karşılığında aldığı öz sermaye miktarı, yatırımın büyüklüğüne ve şirketin aşamasına bağlıdır.

Genel olarak, melek yatırımcılar şirketin öz sermayesinin %10-25'ini alacaktır. Bu yüzde, şirketin gelişim aşamasına ve yatırılan sermaye miktarına bağlı olarak değişebilir. Melek yatırımcılar, risk sermayedarlarına göre genellikle yatırımlarından daha yüksek getiri elde ederler. Bunun nedeni, bu yatırımcıların gelişme aşamasında olan ve başarısızlık riski daha yüksek olan şirketlere yatırım yapmalarıdır. Bu yatırımcılar genellikle yatırımlarının geri dönüşünü üç ila beş yıl içinde beklemektedirler.

Kripto Para Dünyasında Melek Yatırımcılık

Kripto para birimi endüstrisinde, melek yatırımcılar genellikle halka sunulmayan özel satışlara katılırlar bu etkinlikler aynı zamanda Initial Coin Offering (ICO) etkinlikleri olarak da bilinir.

Bir kripto para projesi oluşturulduğunda ICO aracılığıyla para toplamak isteniyorsa projenin ne hakkında olduğu, projenin hedefine ulaşması için ne kadar paraya ihtiyaç duyulduğu ve kurucuların ne kadar sanal token tutacağı gibi bilgilerin ana hatlarıyla yer aldığı bir whitepaper oluşturulur.

ICO kampanyası sırasında projenin meraklıları ve destekçileri, fiat veya dijital para birimi ile projenin tokenlarından bazılarını satın alır. Toplanan para firmanın ihtiyaç duyduğu asgari fonları karşılamıyorsa, para destekçilere iade edilebilir. Böyle bir durumda ICO başarısız sayılır. Finansman gereksinimleri belirtilen zaman çerçevesinde karşılanırsa, toplanan para projenin hedeflerine ulaşmak için kullanılır.

Bitlo Crypto Fund (BCF)

Melek Yatırımcı (Angel Investor) Nedir?

Bito'nun sunduğu, erken aşamadaki kripto projelerine ve girişimlerine yatırım yapmaya odaklanan stratejik girişim fonudur. Kripto para ve blockchain teknolojisi alanında kullanıcı deneyimini artıracak, ekosisteme katkı sağlayacak her türlü fikir ve projenin desteklendiği Bitlo Crypto Fund, sermaye desteğinin yanı sıra sektöre dair bilgi ve uzmanlığı ile de proje sahiplerini desteklemektedir.