Risksiz Yatırım Araçları Nelerdir?

Başlangıç Seviyesi
Risksiz Yatırım Araçları Nelerdir?

Bilinçli yatırımcılar ve traderlar, bir varlık alımı yapmadan önce kendilerine bir strateji belirlerler. Bu stratejinin temelinde ise yatırımın kısa vadeli mi, orta vadeli mi yoksa uzun vadeli mi olacağı kararı yatar. Genelde kısa vadeli yatırımlardan en çok birkaç ay içinde hedeflenen kârın elde edilmesi beklenir. Orta vadeli yatırımlarda bu süre altı aya kadar uzayabilir. Uzun vadeli yatırımcılar ise yatırım yaptıkları varlığı yıllarca ellerinde tutarlar.

Özellikle uzun vadeli yatırımlarda, ilgili yatırım aracının risksiz ya da çok düşük riskli olması gerekir. Peki risksiz yatırım araçları nelerdir? Bu makalede önce geleneksel finans piyasalarında risksiz yatırım araçlarına kısaca değinecek, ardından kripto para sektöründe düşük riskli yatırımın ne anlama geldiğine bakacağız.

Risksiz yatırım araçları

Bir risksiz yatırım aracı, orta ya da uzun vadede kesin bir getirisi olan ve kayıp olasılığı neredeyse hiç bulunmayan bir varlıktır. Geleneksel finans piyasalarında borç yükümlülükleri (tahviller, senetler ve özellikle hazine bonoları), risksiz yatırım araçları olarak kabul edilir. Çünkü bu varlıklar, devletler tarafından desteklenir. 

Bir yatırımcı bir yatırım aracına yatırım yaptığında, varlığı elinde tuttuğu süreye bağlı olarak bir getiri oranı bekler. Risk, gerçekleşen getiri ile beklenen getirinin çok farklı olabileceği gerçeğiyle ifade edilir. Piyasa dalgalanmalarını tahmin etmek zor olabileceğinden, gelecekteki getirinin bilinmezliği risk olarak kabul edilir. Yüksek risk seviyesi, nihai sonuca bağlı olarak önemli kazançlara veya kayıplara dönüşebilecek daha yüksek dalgalanma olasılığına işaret eder. Risksiz yatırımlar ise tahmin edilen seviyede kazanç getirmesi neredeyse kesin yatırımlardır. Yani beklenen getiri ile gerçekleşen getiri neredeyse aynı olur. Ancak risksiz yatırım araçları ile elde edilen kazanç, risk neredeyse sıfır olduğundan, yüksek riskli yatırımlardan elde edilecek kazançlara göre genelde daha düşüktür. 

Bununla beraber, risksiz yatırım araçlarının getirisi neredeyse kesin olarak bilinse de bu, satın alma gücü açısından bir kârı garanti etmez. Vadenin dolmasına kadar geçen süreye bağlı olarak enflasyon, varlığın satın alma gücünü olumsuz etkileyebilir. 

Tahviller, hazine bonoları gibi borçlanma senetleri risksiz yatırım araçları olarak düşünülebilir. Ayrıca altın, gümüş gibi arzı kıt değerli varlıklar güvenli liman olmalarının yanı sıra düşük riskli veya risksiz yatırım araçları arasında sayılabilmektedir. 

Kripto paralar ve risksiz yatırım araçları

Kripto para sektörü çok yeni bir sektördür. Kripto paralarda ani fiyat dalgalanmaları çok yaygın olduğundan ve bir devlet tarafından regüle edilmediklerinden, kripto paralar genelde riskli yatırım araçları olarak değerlendirilmektedir. Bununla beraber stablecoinler, kripto para dünyasının risksiz yatırım araçları sayılabilir. Ayrıca kimi uzmanlar tarafından, arzı 21 milyon coin ile sınırlanmış olan Bitcoin (BTC) de altın, gümüş gibi risksiz ya da düşük riskli bir yatırım aracı olarak kabul edilmektedir. 

Stablecoinler

Bütün kripto paralar gibi stablecoinler de çoğunlukla merkeziyetsiz varlıklardır. Ancak stablecoinlerin fiyatları ABD doları gibi bir itibari para birimine ya da altın gibi varlıklara endekslidir. Bu sayede kripto para yatırımcılarına fiyat istikrarı sağlar, kripto para piyasalarındaki ani dalgalanmalardan yatırımcıları korurlar. Özellikle merkeziyetsiz finans (DeFi) kavramının gelişmesiyle yaygınlık kazanan stablecoinler, kripto para dünyasının risksiz yatırım araçları olarak kabul edilebilir.

Risksiz yatırım aracı olarak Bitcoin (BTC)

Bitcoin (BTC), merkeziyetsiz bir kripto para birimidir. Birçok uzman, Bitcoin’i altına alternatif olabilecek bir enflasyondan korunma aracı ve risksiz bir yatırım aracı olarak değerlendirmektedir. 

Bitcoin’i risksiz yatırım aracı olarak düşünenler, onun arzının 21 milyon coin ile sınırlı olmasını öne çıkarıyor. Halihazırda yaklaşık 19 milyon BTC üretilmiş durumda; geriye yalnızca 2 milyon BTC kaldı ve Bitcoin madenciliği ile çıkarılan Bitcoin'ler her dört yılda bir azalırken madencilikte giderek zorlaşmaktadır. Bu da Bitcoin’i azalan bir enflasyona sahip kripto para birimi yapmaktadır. Bitcoin’in kullanım alanının zaman içinde arttığı da düşünülürse, uzun vadede Bitcoin kazançlı bir yatırım aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Kripto para sepeti oluşturmak

Kripto para yatırımlarınızdan yüksek düzeyde kâr etmek ve olası zararınızı minimize etmek için tercih etmeniz gereken yöntemlerin başında kripto para sepeti oluşturmak gelir. Bir kripto para sepeti, en basit tanımıyla farklı kripto paralardan oluşan bir portföydür. Sermayenizi birden fazla kripto para birimi arasında bölüştürerek kripto para sepeti oluşturabilirsiniz. Böylece bir kripto para biriminin olası fiyat düşüşünde tüm sermayeniz olumsuz etkilenmez.

Kripto para sepetleri genelde belirli tür coinlere ya da tokenlara odaklanır. Örneğin, metaverse coinleri sepeti oluşturursanız, sermayenizi şu metaverse tokenları ya da metaverse coinleri arasında bölüştürebilirsiniz: Decentraland (MANA), The Sandbox (SAND), Axie Infinity (AXS), Chromia (CHR), Enjin Coin (ENJ), Gala (GALA), My Neighbor Alice (ALICE), Alien Worlds (TLM).