Yatırım Riskini Nasıl Azaltırım? Yatırımda Riski Azaltmanın 5 Yolu

Orta Seviye
Yatırım Riskini Nasıl Azaltırım? Yatırımda Riski Azaltmanın 5 Yolu

İster Bitcoin (BTC)Ethereum (ETH)Shiba Inu (SHIB)Dogecoin (DOGE) gibi kripto para birimlerine yatırım yapın ister altın, hisse senedi, devlet tahvilleri gibi geleneksel araçlara; tüm yatırımlar farklı düzeylerde risk içerir. Yatırım riskini tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Ancak doğru bir yönetim stratejisiyle bu riskler en aza indirilebilir. Gelin, yatırım riskini azaltmanın en etkili 5 yoluna beraber bakalım.

Risk toleransını anlamak

Kripto paralara ya da diğer varlıklara yatırım yapmayı düşünen kişilere en sık verilen tavsiyelerden biri, “Kaybettiğinizde üzülmeyeceğiniz miktarda bir sermayeyle yatırım yapın,” tavsiyesidir. Bu sözü siz de mutlaka duymuşsunuzdur. Aslında bu cümle ile ifade edilen, yatırım yapmadan önce risk toleransınızı anlamanız gerektiğidir.

Risk toleransı, bir yatırımcının sermayesini kaybetme riskine dayanma kapasitesini tanımlar. Daha açık bir ifadeyle, ne kadar kaybetmeyi göze alabileceğiniz, sizin risk toleransınızı belirler. Örneğin, 25 yaşında, düzenli gelir sahibi ve bekar bir gencin risk toleransı; 55 yaşında, aile sahibi birinin risk toleransından daha yüksektir. Çünkü genç yatırımcının hem daha az finansal sorumluluğu vardır hem de kaybını telafi edecek daha fazla fırsat bulabilir. Nitekim genç yatırımcıların yaşlı yatırımcılara kıyasla daha yüksek risk toleransına sahip oldukları, istisnai durumlar haricinde genel bir kuraldır.

Peki risk toleransınızı anlamak ne işinize yarar? Risk toleransını anlayarak kendiniz için en doğru ve en kârlı yatırım stratejisini tespit edebilirsiniz. Mesela genç ve finansal sorumluluğu az bir yatırımcıysanız daha agresif bir strateji izleyebilir; emekli maaşıyla geçinen, daha yaşlı, risk toleransı düşük bir yatırımcıysanız daha güvenli varlıklara yönelebilirsiniz. 

Ön araştırma yapmak

Hangi varlığa yatırım yapacaksanız yapın, onunla ilgili ön araştırma ve temel analiz yapmanız çok önemlidir. Kripto para birimleri halen gelişen, çok çeşitli avantajları ve özellikleri olan projeler olduğu için yatırım yapmayı düşündüğünüz kripto paraya dair ön araştırma yapmanız çok daha önemlidir. Özellikle uzun vadeli yatırım yapmayı düşünüyorsanız, ilgili projenin nasıl performans göstereceğini öngörebilmek için teknolojisini ve yol haritasını bilmeniz gerekir.

Kripto para sepeti oluşturmak

Kripto para yatırımcılığının temel gerekliliklerinden biri kripto para sepeti oluşturmaktır. Kripto para sepeti, birden fazla kripto para biriminden oluşan portföyleri ifade eder. Bir kripto para sepeti oluşturarak sermayenizi birden fazla kripto para birimi arasında bölüştürmüş olursunuz. Bu da olası fiyat düşüşlerinden en az kayıpla çıkmanızı sağlar. Sermayenizin tümünü tek bir varlığa bağlamak, tüm piyasalarda olduğu gibi kripto piyasalarında da son derece risklidir ve büyük kayıplara yol açabilir.

Bitlo Sepet Tokenları ile kripto para sepeti yatırımı yapın

Kârlı bir kripto para sepeti oluşturmak deneyim isteyen bir iştir. O kripto para sepetini yönetmek de yoğun mesai harcamayı gerektirir. Çünkü bir kripto para sepeti birden fazla kripto paradan oluşur ve hepsini ayrı ayrı takip etmek çok güçtür. Üstelik her biriyle al - sat yapmanız gerekeceğinden, yüksek komisyon ücretleri ödersiniz. 

Bu sorunları yaşamadan kripto para sepeti yatırımı yapabilmeniz için Bitlo, sepet tokenlarını piyasaya sürdü. Bir sepet token, birden fazla kripto para birimini içeren tek bir tokendır. Bitlo Sepet Tokenları sayesinde tek bir token satın alarak bütün bir kripto para sepetine yatırım yapmış olursunuz.

Token 10 (TKN10), Token 25 (TKN25), Token DeFi (TDEFI), Token Metaverse (TMETA), Token NFT (TNFT) ya da Token Play (TPLAY) sepet tokenlarını hemen almak için tıklayın

Varlık tahsisi yapmak

Yatırım riskini azaltmak için uygulayabileceğiniz en iyi stratejilerden biri varlık tahsisi yapmaktır. Varlık tahsisi, olası kayıpların sermaye üzerindeki etkisini minimum düzeye indirmek için farklı varlık sınıflarına yatırım yapmaya dayanır. Bu stratejide en çok tercih edilen yöntem ise birbiriyle ters orantılı (biri artarken diğeri azalan) varlıklardan oluşan bir portföy oluşturmaktır. 

Portföyü takip etmek

Portföy takibi yapmak, yatırım riskini azaltmanın en temel yollarındandır. Uzun vadeli bir yatırımcıysanız bile portföyünüzde bulunan varlıkları düzenli olarak takip etmeli, fiyat hareketlerine göre gerekirse portföyünüzdeki ağırlıklarını düzenlemelisiniz. Ne kadar sık portföy incelemesi yaparsanız, portföyünüzün daha iyi performans göstermesini sağlamak için o kadar fazla fırsat yaratmış olursunuz.