En İyi Yatırım Araçları Nelerdir?

Başlangıç Seviyesi
En İyi Yatırım Araçları Nelerdir?

Bir maddi birikime sahip olan hemen herkes, parasını çeşitli yatırım araçlarında değerlendirerek kazancını artırmak ya da birikiminin değerini korumak ister. Kimi, kısa vadede görece yüksek kazanç elde edebileceği daha riskli yatırım araçlarına yönelir. Kimileri ise risksiz ama uzun vadede kazanç getirecek yatırım araçlarını tercih eder.  

Peki paranızı değerlendirebileceğiniz en iyi yatırım araçları nelerdir? Bu listede, en popüler yatırım araçlarını sizler için kısaca açıklıyoruz. 

Yatırım aracı nedir?

Öncelikle yatırım aracı kavramına değinelim. Yatırım aracı, belirli bir değere sahip ve birikiminizi yatırarak üzerinden gelir elde edebileceğiniz finansal varlıkları ifade eder. Altın, para, hisse senetleri, gayrimenkul gibi finansal varlıklar en popüler yatırım araçları arasındadır. Günümüzde kripto para birimleri de yatırım aracı olarak değerlendirilebilmektedir.

Yatırım araçları, doğru şekilde değerlendirilirse yatırımcısına kısa, orta ve uzun vadede önemli kazançlar getirebilir.

En iyi yatırım araçları

Bir yatırım aracını “iyi” yapan şey, en başta güvenilir oluşudur. Güvenilir bir yatırım aracının uzun vadede varlığını sürdüreceği kesin olmalıdır. Ayrıca, iyi bir yatırım aracı, yatırımcının stratejisine en uygun varlıktır. Kısa vadede yüksek kazanç elde etmek isteyen bir yatırımcı için yüksek risk - yüksek kazanç sunan yatırım araçları iyi yatırım araçlarıdır. Bununla beraber, uzun vadeli bir yatırımcı ya da parasının değerini korumak isteyen biri için iyi yatırım aracı, en risksiz yatırım araçlarıdır. 

Gelin şimdi en popüler ve en iyi yatırım araçlarına bakalım. 

Altın

Altın, Türkiye’deki en popüler yatırım araçlarının başına gelmektedir. Altın, arzı kıt bir varlık olduğu için çok güvenilir, düşük riskli ve deflasyonist bir yatırım aracı olarak görülmektedir. Bu yüzden, genelde, uzun vadeli yatırımcılar ya da parasının değerini enflasyona karşı korumak isteyenler tarafından tercih edilir. Altın üzerinden kısa vadeli yüksek kazanç etmek zordur. 

Döviz

Özellikle ABD doları ve Euro gibi rezerv para birimleri, altın ile beraber en çok tercih edilen yatırım araçları arasındadır. Türkiye gibi enflasyonun yüksek olduğu ülkelerde döviz, enflasyondan korunma aracı olarak kullanılabilir. Döviz yatırımı ile kısa vadeli yüksek kazançlar elde etmek de mümkündür. Örneğin, ABD doları karşısında fiyatı sürekli oynayan bir para birimi ile doları alıp satarak kâr elde edebilirsiniz. Döviz yatırımcıları arbitraj yöntemiyle de gelir elde eder. 

Hisse senedi

Birçok şirket bankalardan yüksek faizle borçlanmak yerine hisse senetlerini borsalarda satışa çıkararak gelir elde etmeye çalışırlar. Hisse senedi, en popüler yatırım araçları arasındadır. Ancak hisse senetleri, riskli yatırım araçları arasında sayılmaktadır. Döviz ve altın gibi yatırım araçları, amatör yatırımcılar tarafından bile kolayca değerlendirilebilir. Bununla beraber, hisse senedi yatırımı yapacaksanız belirli bir bilgi birikime sahip olmanızı öneririz.

Gayrimenkul

Gayrimenkul, en risksiz yatırım araçları arasında sayılmaktadır. Çoğu gayrimenkul yatırımı uzun vadede yatırımcısına gelir getirir. Bununla beraber, gayrimenkul yatırımı yaparken yatırım yaptığınızın gayrimenkulun mevcut durumda ya da gelecekte erişilebilir, okul ya da hastane gibi hizmetlere yakın, insanların yaşamak isteyeceği bir konuma sahip olmasına dikkat etmelisiniz. 

Devlet tahvili

Devlet tahvili, en güvenilir yatırım araçları arasındadır. Bir devlet tahvili, Hazine Müsteşarlığı tarafından çıkarılan ve devletin 1 yıldan uzun vadeli borçlanma ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan bir borçlanma senedidir. Devlet tahvili yatırımcısına devlet, belirtilen vadede faiz getirisiyle beraber ödeme yapmayı garanti eder. Bir devlet tahvili sabit faizli ya da değişken faizli olabileceği gibi dövize endeksli de olabilir. 

Yatırım aracı olarak kripto paralar

Son yıllarda başta Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) olmak üzere kripto paralar da popüler yatırım araçları arasında sayılmaya başlanmıştır. Kripto para piyasaları volatildir ve bu sayede yatırımcılarına kısa vadede yüksek kazançlar elde etme olanağı sunar. Bununla beraber, BTC gibi yüksek piyasa değerine sahip ve arzı kıt (BTC arzı 21 milyon coin ile sınırlıdır) kripto para birimlerinin enflasyondan korunma aracı olarak kullanılabileceğine ve uzun vadeli getiri sağlayabileceğine dair argümanlar da vardır. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak için “Bitcoin (BTC) ve Enflasyon İlişkisi” makalemizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Kripto para birimleri, Bitlo gibi kripto para borsaları üzerinden kolayca ve güvenle alınıp satılabilir. Geleneksel finansal varlıklara göre kripto paraları alıp satmak ve saklamak daha kolaydır ve son derece güvenlidir. 

Kripto para sepetleri

Kripto paralar yüksek kazanç vadeden yatırım araçlarıdır. Kârlı kripto para yatırımları yapmanın püf noktası ise kripto para sepeti hazırlamaktır. En basit tanımıyla kripto sepeti, bir traderın ya da yatırımcının kripto para portföyünü ifade eder. Çoğu yatırımcı ve trader, kârını maksimize etmek ve zararını minimize etmek amacıyla kripto para sepeti oluşturur. Kripto sepeti, birden fazla kripto para birimine yatırım yaparak oluşturulur. Yani yatırımcı, sermayesini birden fazla kripto para arasında dağıtır. 

Kripto para sepetini oluşturan coinlerin ortak yanları, o sepetin türünü tanımlar. Örneğin, metaverse tokenları ya da metaverse coinleri içeren bir kripto para sepeti, "metaverse sepeti" olarak anılır. Bir metaverse sepeti oluşturmak isteyen bir yatırımcı sermayesini  Decentraland (MANA), The Sandbox (SAND), Axie Infinity (AXS), Chromia (CHR), Enjin Coin (ENJ), Gala (GALA), My Neighbor Alice (ALICE), Alien Worlds (TLM) gibi metaverse tokenları arasında bölüştürür.