Gram Altın Nasıl Alınır? Altın Almanın En İyi Yolu Nedir?

Başlangıç Seviyesi
Gram Altın Nasıl Alınır? Altın Almanın En İyi Yolu Nedir?

Altın, en popüler yatırım araçlarının başında gelir. Özellikle gram altın, enflasyonun yüksek olduğu ülkemizde en güvenilir yatırım aracı olarak büyük rağbet görmektedir. Üstelik bu yeni de değil. Türkiye’de yastık altı altın biriktirmek, uzun zamandır geleceğin teminatı sayılıyor. 

Bununla beraber, gram altın almanın ve satmanın geleneksel yöntemleri çeşitli dezavantajlara sahip. Fiziki gram altın aldığınızda onu güvenle saklamakta zorlanabilirsiniz. Hele altın birikiminiz iyiden iyiye arttığında, kendinizi yüksek saklama maliyetleriyle uğraşırken bulabilirsiniz. Bankaların mobil uygulamaları üzerinden gram altın alıp satmak ise çok kolaydır ama yüksek makas aralığıyla karşılaşabilir veya mesai saatleri farklı fiyatlandırmalarla karşılaşabilirsiniz.

Peki öyleyse altın almanın en iyi yolu nedir? Bu yazımızda aşağıdaki sorulara cevap vereceğiz:

  • Altın nedir?
  • Gram altın nasıl alınır?
  • Fiziki altın nasıl alınır?
  • Bankadan nasıl altın alınır?
  • Altın almanın en iyi yolu nedir?
  • Gram Gold (GRAMG) token nedir?

  Altın Nedir?

  Altın, binlerce yıl süs eşyası ve mücevher yapımında kullanılmasının yanı sıra bir yatırım aracı olarak ekonominin tam kalbinde yer alır. Aslında bir değerli maden ve kimyasal element olan altın, güzel görünümünün yanı sıra nadirliği ve teknolojiden lüks tüketime kadar birçok endüstrideki işlevleriyle en güvenilir yatırım araçları arasında başı çeker. 

  “Altın nedir?” sorunuza daha detaylı cevap almak için ilgili içeriğimizi okuyabilirsiniz.

  Gram Altın Nasıl Alınır?

  Günümüzde birçok kişi enflasyona karşı parasının değerini korumak için altın biriktirir. Altın, çoğu yatırımcı tarafından “güvenli liman” olarak kabul edilir. Ancak piyasada farklı altın çeşitleri vardır. Küresel piyasalarda ons altın daha belirleyici olsa da Türkiye’de altın birikimi yapanların çoğu gram altın satın almayı tercih eder.

  Gram altın ile ons altın arasındaki farklara değindiğimiz makalemizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz. Peki gram altın nasıl alınır? 

  Fiziki gram altın satın almak

  Altın birikimi yapmanın en eski ve köklü yöntemi, altının fiziki formlarını satın almak ve biriktirmektir. Altının fiziki formları takı (kolye, bilezik vb.), külçe ya da madeni para olabilir. Gram altının da fiziki formu bulunur. 

  Fiziki altın satın almak oldukça kolaydır. Kuyumculardan ya da bankalardan nakit parayla veya kredi kartıyla fiziki gram altın satın abilirsiniz. Bugün birçok kuyumcu ve banka, internet üzerinden fiziki altın satın almanıza da olanak tanır. İnternet üzerinden satın aldığınız altınlar, kargo ile belirttiğiniz adrese gönderilir. Ancak internet üzerinden altın satın alırken yalnızca güvenilir platformları tercih etmenizi öneririz. 

  Fiziki altın satın almak ne kadar kolaysa onu saklamak da bir o kadar güçtür. Bugün Türkiye’de birçok kişi evinde altın biriktirmektedir. Ancak bu, hırsızlığa karşı altın birikiminizi savunmasız bırakabilir. Bir banka kasası kiralamak ise saklama maliyetini oldukça yükseltir.

  Altına dayalı finansal ürünler satın almak

  Altına dayalı finansal ürünler satın almak da altın yatırımcıları için bir seçenektir. Bu yöntemde aslında satın aldığınız ürün altın değil, altının fiyat hareketleridir. Altına dayalı finansal ürünlere yatırım yaparak, fiziki altın bulundurmadan altının fiyat hareketleri üzerinden kazanç elde edebilirsiniz. 

  Bu ürünler arasında altın sertifikası, altına dayalı vadeli işlemler, opsiyonlar ve ETF'ler bulunur. Bu ürünleri, yatırım hesabı açtıktan sonra bankalardan satın alabilirsiniz.

  Altın hesabıyla gram altın satın almak

  Günümüzde en yaygın gram altın biriktirme yöntemlerinden biri de bir bankada altın hesabı açmak ve mobil bankacılık üzerinden gram altın alıp satmaktır. 

  Birçok kişi, bunun fiziki altın almanın kolay bir yolu olduğunu düşünse de altın hesabı üzerinden gram altın yatırımı yaptığınızda elinize fiziki altın geçmez. Ancak  bu yöntemde saklama maliyeti olmadığı gibi dilediğiniz zaman altın alım satımı yapabilirsiniz. Üstelik vadeli altın hesabı açarak altın üzerinden faiz geliri de elde edebilirsiniz. 

  Bununla beraber, bu yöntemde, mesai saatleri dışında altın alım satımı yapmak isterseniz çok yüksek makas aralığına maruz kalabilirsiniz. Bu da altın yatırımı maliyetinizi ciddi anlamda artırabilir.

  Kripto altın satın almak

  Şimdi sıra gram altın biriktirmenin en yenilikçi yöntemine geldi: Kripto altın satın almak! Yani, gerçek altın ile teminatlandırılan ve fiyatı altına endeksli kripto varlıklara, örneğin Gram Gold (GRAMG) token’a yatırım yapmak. 

  Bu tür varlıklar, merkeziyetsiz blockchain ağlarında çalıştıkları için çalınmaya ve devletler gibi merkezi otoritelerin müdahalelerine karşı neredeyse tamamen dayanıklıdır. Üstelik dünyanın her yerinden, 7/24 alınıp satılabilirler. 

  Bir kripto altın, blockchain üzerinde saklandığından, saklama maliyeti de ortadan kalkar. Üstelik blockchain verileri değiştirilemediği ve dünyanın dört bir yanındaki doğrulayıcılar tarafından gerçeklikleri onaylandığı için bir kripto altının sahte olması mümkün değildir.

  Blockchain merkeziyetsizliği ve güvenliği hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

  Dijital Gram Altın ile Tanışın: Gram Gold Token (GRAMG)

  Gram altın biriktirmek istiyor ve kripto altın satın alarak yapmak istiyorsanız, Gram Gold Token (GRAMG) ile tanışın!

  Token Teknoloji A.Ş. tarafından üretilen ve sadece Bitlo’da listelenen GRAMG, birebir gram altın karşılığı bulunan ve böylece fiyatı her zaman gram altın fiyatına eşit olan, blockchain tabanlı bir kripto varlıktır. Bir başka deyişle, gram altının kripto para piyasasındaki versiyonudur. 

  GRAMG arzı kadar gerçek gram altın teminat olarak Token Teknoloji A.Ş.’nin banka hesaplarında bulundurulur. GRAMG karşılığında şirket hesaplarında tutulan gram altın miktarına dair ıslak imzalı banka dökümleri ise şirketin web sitesinde herkese açık olarak paylaşılır. 

  Türk lirası ile gram altın satın almanın en kolay ve güvenli yollarından olan GRAMG’de,

  • Mesai saati veya mesai sonrası ayrımı yoktur,
  • Çok düşük makas aralığıyla ile alım satım yapma şansı vardır,
  • 7/24 ve dünyanın her yerinden altın alım satımı olanağı vardır,
  • Altın saklama maliyeti yoktur,
  • Altın çalınma riski yoktur. 

  Siz de buraya tıklayarak kripto altın GRAMG hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.