Arbitrum Coin Nereden Alınır? ARB Token Nasıl Alınır?

Başlangıç Seviyesi
Arbitrum Coin Nereden Alınır? ARB Token Nasıl Alınır?

Arbitrum projesinin kripto para birimi ARB token, uzun süredir tüm kripto para topluluğu tarafından heyecanlan bekleniyordu. Nihayet ARB token piyasaya çıktı ve 23 Mart 2023 günü Arbitrum airdrop gerçekleşti. Peki Arbitrum coin ya da ARB token nedir ve nereden alınır? 

Arbitrum airdrop hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Bu makalemizde, “Arbitrum nedir?”, “ARB token ne işe yarar?” ve “Arbitrum coin nereden alınır?” sorularına cevap vereceğiz.

Arbitrum Nedir?

Arbitrum (ARB), iyimser rollup (optimistic rollup) teknolojisine dayanan bir Ethereum (ETH) Katman-2 ölçeklenebilirlik çözümüdür. Arbitrum’un iyimser rollup teknolojisi, geliştiricilerin daha hızlı ve verimli ETH akıllı sözleşmeleri yaratabilmesini sağlar. Arbitrum bunu yürütmeyi ana ağdan ayırarak başarır. Arbitrum’da akıllı kontrat işlemleri Ethereum blockchain ana ağı dışında gerçekleştirilirken, bu işlemlerin sonuçları ana ağa kaydedilir. Böylece Arbitrum kullanıcıları, Ethereum ana ağının güvenliğinden feragat etmeden yüksek ölçeklenebilirlikten yararlanabilir.

ARB Token Nedir? ARB Ne İşe Yarar?

Arbitrum’un bir kripto para birimi çıkarması uzun süredir bekleniyordu. Bu nihayet gerçekleşti ve Arbitrum, ARB token’ı piyasaya sürdü. ARB token, şimdiden en popüler Katman-2 coin’ler arasına adını yazdırmış görünüyor. 

Peki ARB token ne işe yarar? Bir ERC-20 token’ı olan ARB token, Arbitrum’un yönetişim token’ı olarak çalışır. Arbitrum platformunun geleceğine dair alınacak kararlar, bir DAO aracılığıyla topluluk üyeleri tarafından verilir. ARB token sahipleri, Arbitrum DAO aracılığıyla yönetişim kararlarına oy kullanabilir. 

ARB Token Nereden Alınır?

Türk lirası ile Arbitrum coin satın almak çok kolaydır. Türkiye’nin köklü kripto para borsalarından Bitlo’da kolayca ve güvenle ARB al-sat işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bitlo’da Arbitrum satın almak için şu adımları izleyebilirsiniz:

  1. bitlo.com üzerinden Bitlo’ya kaydolun,
  2. Bitlo hesabınızı açtıktan sonra e-posta doğrulamanızı yapın,
  3. Üst menüdeki “Para Yatır/Çek” sekmesine tıklayarak hesabınıza dilediğiniz miktarda Türk lirası yükleyin, 
  4. “Kolay Al/Sat” ya da “Gelişmiş Al/Sat” sekmelerinden Türk lirası ile ARB token satın alın.