Arbitrum Coin Nedir? ARB Token Almak Mantıklı Mı?

Başlangıç Seviyesi
Arbitrum Coin Nedir? ARB Token Almak Mantıklı Mı?

En iyi Ethereum (ETH) ölçeklenebilirlik çözümleri arasında gösterilen Arbitrum (ARB), uzun süredir beklenen kripto para birimini çıkardı. ARB coin ya da ARB token, 23 Mart 2023 tarihinde gerçekleşen Arbitrum airdrop ile kullanıcılarla buluştu. Peki Arbitrum coin nedir ve ARB satın almak mantıklı mı? Gelin bu soruların cevabını birlikte verelim. 

Arbitrum Coin Nedir?

“Arbitrum coin” olarak da bilinen ARB token, Arbitrum projesinin kripto para birimidir. Arbitrum, Ethereum için en popüler Katman-2 ölçeklenebilirlik çözümlerinden biri olarak uzun süredir dikkat çekiyordu. Ancak platformun yönetişimi oldukça merkeziydi. Arbitrum yönetişimini merkeziyetsizleştirmek amacıyla Arbitrum DAO yaratıldı. Arbitrum DAO’nun merkezine ise ARB token yerleştirildi.

Ethereum tabanlı bir ERC-20 token’ı olan ARB token, sahiplerine Arbitrum DAO’ya erişim hakkı veriyor. Yani Arbitrum coin sahipleri, Arbitrum’un geleceğine dair alınacak kararlarda oy hakkı elde ediyor. 

Arbitrum Nasıl Çalışır?

Arbitrum, rollup teknolojisini kullanarak geliştiricilerin daha verimli bir şekilde Ethereum akıllı sözleşmeleri oluşturabilmesini sağlıyor. 

Arbitrum’a duyulan ihtiyaç, Ethereum’un daha yaygın şekilde benimsenmesiyle doğrudan ilintili. Ethereum’daki merkeziyetsiz uygulama ve kullanıcı sayısı arttıkça ETH ağında ölçeklenebilirlik sorunları ortaya çıkmıştı. İşlem hızları giderek düşerken, ağ tıkanıklığı arttı ve işlem maliyetleri yükseldi. Bu da Ethereum’un sunduğu yüksek blockchain güvenliğinden vazgeçmek istemeyen geliştiricilerin işlerini epey zorlaştırdı. 

Arbitrum, işte bu sorunu çözmek üzere tasarlandı. Arbitrum’un iyimser rollup (optimistic rollup) teknolojisi, akıllı sözleşmelerin yürütülmesini ETH ana ağından ayrı bir katmana taşıyor. Ancak işlemlerin çıktıları yine Ethereum blockchain üzerine kaydediliyor. Böylece, geliştiriciler ve kullanıcıları, çok daha hızlı ve verimli Ethereum akıllı sözleşme işlemleri gerçekleştirebiliyor. 

Arbitrum (ARB) ile ilgili daha detaylı bilgi almak için tıklayın

Arbitrum Coin Almak Mantıklı Mı?

Arbitrum airdrop, tüm dünyadaki kripto para topluluğunda büyük ses getirdi. “Arbitrum nedir?” sorusunun yanı sıra “Arbitrum coin almak mantıklı mı?” ya da “ARB token yatırımı yapılır mı?” soruları da böylece gündeme geldi. 

Öncelikle, ARB token dağılım istatistiklerine bir göz atalım. Tüm token’ların yüze 50'sinden fazlası halka açılacak. Yüzde 26'sı ekibe ve gelecekteki ekip üyelerine gidecek. Yüzde 17'si yatırımcılara, yüzde 42'si ise DAO Hazinesi’ne dağıtılacak. Bu istatistikleri uzun vadeli yatırım stratejinize göre yorumlayabilirsiniz.

Katman-2 pazarının kripto ekosisteminde giderek güçlendiği düşünülürse, ARB token’ı da gelecek vadeden kripto paralar arasında saymak mümkün. Geçmişte, bir başka Katman-2 projesi olan Optimism (OP) fiyatının tüm zamanların en yüksek seviyesine sık sık tırmandığını gördük. Benzer şekilde, Polygon (MATIC) da piyasa değeri en büyük kripto para birimlerinden biri haline geldi. Bütün bunları göz önünde bulundurursak, Arbitrum için geleceğin parlak olduğu kanaatine varabiliriz. Yine de kripto paraların finansal varlıklar olduğunu ve piyasanın genel görünümünün bu varlıkların fiyatı üzerinde doğrudan etki gösterdiğini unutmamak gerek.

Arbitrum Coin Nereden Alınır?

Türkiye’de Türk lirası ile Arbitrum satın almak çok kolaydır. Bitlo, Arbitrum airdrop ile aynı gün ARB token’ı listelemiştir. Türkiye’nin köklü kripto para borsalarından Bitlo’da kolayca ve güvenle Arbitrum al-sat işlemleri yapabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.