Merge Sonrası Ethereum Almak Mantıklı mı? ETH/USDT Ne Olur?

Başlangıç Seviyesi
Merge Sonrası Ethereum Almak Mantıklı mı? ETH/USDT Ne Olur?

Uzun zamandır beklenen Ethereum Merge güncellemesi, 15 Eylül 2022’de gerçekleşti. Artık Ethereum (ETH) blok zincir ağı Proof-of-Work (PoW) değil, Proof-of-Stake (PoS) konsensüs mekanizmasıyla çalışıyor. Bu değişim, Ethereum 2.0 geçişinin en önemli aşamasıydı. Doğal olarak tüm kripto para topluluğu Merge sonrasında ETH coin fiyatı nasıl etkilenecek diye meraklıydı. Ancak ETH/USDT ya da ETH/TRY paritelerinde artış gerçekleşmedi.

Şimdi herkes şu soruyu soruyor: Ethereum Merge sonrası Ethereum almak mantıklı mı? Gelin bu soruya beraber cevap verelim. 

Ethereum Merge hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayın.

Neden Ethereum almalıyım?

Bugün Ethereum (ETH), en popüler altcoinler arasında başı çekiyor. Bitcoin’den sonra piyasa değeri en büyük kripto para olan ETH coin, birçok uzmana göre Merge’in ardından artık daha çok gelecek vadediyor. 

Bununla beraber, Merge sonrasında Ethereum dolar bazında da Türk lirası bazında da yükseliş göstermedi. Aksine, Merge’in gerçekleştiği ilk saatlerde ETH coin fiyat istikrarını korusa da, günün ilerleyen saatlerinde ETH fiyatı sert düşüşler yaşadı. 15 Eylül günü sona ererken ETH fiyatı günlük bazda yüzde 9,1 gerilemişti.

Peki öyleyse neden Ethereum almalısınız? 

Proof-of-Stake ve Ethereum’un geleceği

Ethereum ağı, Merge ile beraber Proof-of-Stake konsensüs mekanizmasına geçiş yaptı. Bu, blok zincir yapısında köklü bir değişim anlamına geliyor. Artık Ethereum madenciliği yapılmıyor. Madencilerin yerini doğrulayıcılar aldı. Bu durum, Ethereum’un geleceğine dair parlak bir adım olarak görülüyor. 

PoS’un PoW’a kıyasla en önemli avantajı, daha verimli ve daha az enerji tüketen bir mekanizma olması. PoW, blok zincir ağını madencilerin koruduğu ve işlemleri doğrulayıp kripto para ödülü kazanmak için madencilerin birbiriyle rekabet ettikleri bir sistem. Rekabete dayandığı için PoW, özellikle Bitcoin gibi kalabalık ağlarda güçlü donanımlar gerektiriyor. Güçlü donanımlar ise yüksek miktarda enerji tüketiyor. Bu da PoW blok zincirlerinin yeterince çevreci olmadığına dair tartışmalar doğuruyor. 

Günümüzde tüm şirketler ve ülkeler çevreci politikalar benimsemek yönünde adım atarken, blok zincir ağları da yüksek enerji tüketen sistemler yerine daha enerji verimli sistemlere geçiyor. Ethereum, PoS konsensüs mekanizmasına geçerek daha çevreci bir ağ haline geldi. Bunun yanı sıra, Ethereum kazanmanın maliyeti de düştü. Artık ETH coin kazanmak için madencilikteki kadar güçlü donanımlara ihtiyaç yok. 

Ethereum’un PoS ile beraber daha çevreci ve daha verimli bir ağ haline gelecek olması, onun geleceğine dair olumlu bir algıya yol açtı. Birçok uzman, daha çevre dostu olmanın Ethereum’un geniş çevrelerce benimsenmesini kolaylaştıracağını savunuyor. Doğal olarak, uzun vadede ETH coin fiyatının artracağını düşünebiliriz. Bu nedenle, henüz fiyatı düşükken Ethereum satın almak birçok yatırımcı tarafından mantıklı görülüyor. 

Ethereum nasıl alınır?

Tüm kripto paralar gibi Ethereum (ETH) da kripto para borsalarından alınıp satılabilir. Türkiye’de Türk lirası ile Ethereum satın almak ve dolar ile Ethereum satın almak son derece kolaydır. Türkiye’nin köklü kripto para borsalarından olan Bitlo’da ETH/USDT ve ETH/TRY al sat işlemlerinizi güvenli şekilde gerçekleştirebilirsiniz.