Ethereum Merge Sonrası Ethereum Fiyatı ve Coin Arzı

Başlangıç Seviyesi
Ethereum Merge Sonrası Ethereum Fiyatı ve Coin Arzı

Etheruem, Eylül 2022 tarihinde başarıyla gerçekleşen güncelleştirmesi sonrası Proof of Work algoritmasından Proof of Stake algoritmasına geçiş yapmıştı. Bu geçiş sonrası günlük arz edilen Ethereum arzında ciddi azalma gerçekleşmiş ve bazı günler net enflasyon negatif olarak gerçekleşmiştir. 

Bu makalemizde Ethereum Merge sonrası, ETH özelindeki fiyat hareketi ve coin arzına değinip, gelecek dönemdeki gelişmeleri ele alacağız.

Ethereum Merge Nedir?

Ethereum Merge güncelleştirmesi temelde sadece konsensüs algoritması değişimi gibi gözükse de Ethereum özelinde yeni bir dönemin ilk başlangıcı olduğunu söyleyebiliriz. Merge ile 2020 yılında başlayan Proof of Stake geçiş hikayesi Eylül 2022 tarihindeki başarılı geçiş ile tamamlanmış oldu. 

Proof of Stake geçişinin en büyük etkisi Ethereum’un günlük arz artış hızına oldu. Merge sonrası, öncesine göre günlük üretilen Ethereum miktarı ciddi oranda düşüş gösterdi. Arz artış hızının yanı sıra Merge ile birlikte Ethereum, daha hızlı ve ölçeklenebilir olmanın ilk adımını atmış oldu.

Ethereum Enflasyon Oranı

Ethereum Merge öncesi günlük her blok bulunmasına karşılık olarak verilen 2 ETH blok ödülü ile ciddi miktarda Ether dolaşıma girmekteydi. 2021 yılında yapılan Londra güncelleştirmesi ve EIP-1559 güncelleştirmesi ile ağ üzerinde gerçekleştirilen her işlem sonucunda ödenen gaz ücretinin belirli miktarı kalıcı olarak yakılmaya başlandı.

Merge öncesi günlük dolaşıma 13 bin adete yakın Ethereum girmekteydi. Merge ile Proof of Stake mekanizmasına geçildi ve madencilik faaliyetleri son buldu. Madenciliğin yerini olan doğrulayıcı temelli sistemde ise ellerinde Ether bulunan kullanıcılar yıllık belirli bir getiri karşılığında bu ETH’leri stake ederek ağın güvenliğini sağlamaktadırlar.  Günlük bu stake ödülleri ise 1700 adet ETH’dir. Madencilik ile kıyasladığımızda oldukça düşük. 

Ethereum üzerinde her işlem sonucu belli bir işlem ücreti yakılmaktaydı. Merge sonrası bu durum yine devam etmiş ve bazı günler yakılan Ether miktarı, stake ödülü olarak dağıtılan Ether miktarının üzerinde oluşmuş ve Ethereum arzı günlük olarak azalmıştır.

Ethereum bu yapısı ile merge öncesi sahip olduğu yıllık %4 enflasyon oranını ciddi oranda düşürmüştür. Enflasyon oranı bazı günler negatif olurken diğer günler genellikle %0,2 seviyesinde seyretmektedir. Bu haliyle Ethereum fiyatı üzerindeki madencilerin satış baskısı ciddi derecede kalkmıştır.

Merge Sonrası Ethereum Enflasyonu

Merge güncelleştirmesi sonrası Ethereum enflasyon oranı ciddi derecede düşmüş bazı günler negatif olarak gerçekleşmiştir. Ağ etkinliğine baktığımızda özellikle ağ üzerindeki işlem ücretlerinin ortalama 17 gwei üzerinde oluştuğu günlerde Ethereum enflasyonu negatif olarak gerçekleşmektedir.

Merge öncesi ve sonrası hızlı bir karşılaştırma yapmak gerekirse aşağıdaki grafikte net bir şekilde görüldüğü üzere Merge sonrası (15 Eylül) enflasyon oranı sert bir şekilde düşüş yaşamıştır.

Enflasyon oranının bu şekilde sert gerilemesi, piyasada Ethereum üzerinde yeni arz kaynaklı oluşacak olan satış baskısını azalttığını söyleyebiliriz. Bu durumda gelecekte Ethereum fiyatı için oldukça önemli bir katalizör olacağı düşünülmektedir.

Ethereum Merge Sonrası

Merge sonrası piyasalar genel olarak Ethereum blok zinciri üzerindeki diğer geliştirmeler ve fiyatı etkileyen gelişmelere odaklanmaya devam etmektedirler. Bu geliştirmelerden ilki ise Şangay güncelleştirmesidir. 

Ethereum Şangay Güncellemesi

Ethereum Merge güncelleştirmesi sonra, Ethereum için en çok beklenen geliştirmelerden bir tanesi ise Şangay güncelleştirmesidir. Şangay ile birlikte hali hazırda Ethereum Proof of Stake için kilitlenmiş olan Ether’lerin kiliti açılabilecek ve doğrulayıcılar Ether’lerini ve kazandıkları ödülleri alabileceklerdir. 

Ethereum Fiyat Beklentisi

Ethereum tarafında enflasyon oranın düşmesi ve yeni arz artışının ciddi derece yavaşlaması ile önemli bir satış baskısı ortadan kalkmıştır. Gelecek dönemlerde ağın aktifliğinin artması ve işlem ücretlerinin yükselmesi sonucu üst üste bazı günlerde dolaşımdaki Ether’lerin azalması beklenmektedir. Bu sebeple gelecek dönemde oluşacak olan ciddi Ether talebi fiyat üzerinde yukarı yönlü bir baskı oluşturması beklenmektedir.