Ethereum Merge Sonrası İlk Güncelleştirme: Şangay

Orta Seviye
Ethereum Merge Sonrası İlk Güncelleştirme: Şangay

Ethereum blok zincirinin Proof of Work algoritmasından, Proof of Stake algoritmasına geçişini ifade eden Merge ile konsensüs mekanizmasının değişeceğinden ve madenciliğin biteceğinden daha önceki makalelerimizde bahsetmiştik. Bu makalemizde Ethereum Merge sonrası bir dizi güncelleştirmeler ile beraberinde gelen Şangay güncelleştirmesinden bahsedeceğiz.

Şangay Güncelleştirmesi Nedir?

Ethereum Şangay güncelleştirmesi, Merge’ün başarılı gerçekleşmesinden sonra ağ üzerinde gerçekleşecek olan ilk yükseltmedir. Şangay yükseltmesi ile PoS zinciri üzerinde birçok yenilik ve bazı özelliklerde beraberinde gelecektir. Şangay ile birlikte gelecek olan en büyük özellik, Ethereum Beacon zinciri üzerinde ETH 2.0 için kilitlenmiş olan Ethereum’ların kilitlerinin açılmasıdır. Şangay güncelleştirmesi ile birçok kişi hali hazırda ETH stake edenlerin sistemden çıkacağını ve blok zincir üzerinde güvenlik sorunları olacağını iddia etmektedirler.

Ethereum 2.0 geçişi ve Şangay güncelleştirmesi sonrası düğümlerden çıkış güvenlik gerekçesi ile sınırlandırılmıştır. Şangay güncelleştirmesi sonrası  düğümler kilitlenen 32 ETH üzerindeki bakiyelerini çekmesi teşvik edilecektir. Çünkü kilitleme ve blok onayı sürecinde minimum ve maksimum ETH adeti 32 ile sınırlıdır. Bu sebeple düğüm üzerindeki fazla ETH'lar herhangi bir getiriye ya da söz hakkına sahip olmayacaktır. Şangay güncelleştirmesi sonrası çıkışların sınırlı olması ve teşvikler ile Ethereum blok zincir, yine güvenli bir şekilde hayatına devam edecektir.

EIP-3540

Şangay güncellemesi, EVM nesne formatı olarak da bilinen EIP-3540 yükseltmesini de içermektedir. Bu güncellemenin temel amacı, kodu, verilerden ayırmaktır. Bu yükseltme, zincir üzerindeki doğrulayıcılar için son derece önemlidir. Kod ve veri ayrımın yanı sıra EIP-3540, Hesap Soyutlama, EVM'de kontrol akışı ve EIP-3074 gibi karmaşık özelliklerin ele alınmasına ve çözülmesine yardımcı olan yeni bir sözleşme kodu bölümüde sunmaktadır.

Son olarak, Ethereum Şangay güncellemesi, ETH topluluğunun en çok dile getirilen endişesine de çözüm getirmektedir. Şangay güncellemesi ile Ethereum blok zinciri üzerinde işlem yapmanın maliyetini düşürecek olan birçok güncelleştirmenin temelleri atılacaktır.  

Shanghai Güncelleştirmesinin Önemi

Ethereum Merge sonrası birçok yatırımcı Beacon Chain üzerinde stake ettiği ETH’ları hemen çekemeyecektir. Bu sebeple Şangay güncelleştirmesi ağ üzerindeki doğrulayıcılara stake ettikleri ETH’ları çekmelerine olanak sağlayacaktır. Özellikle Ağustos ayı içerisinde ABD’nin Tornado Cash yaptırımı sonrası tartışılan sansür uygulamaları PoS ile birlikte daha da alevlenmiş ve doğrulayıcılarında sansür uygulamak zorunda kalacağı iddia edilmişti.

Merkeziyetsiz ve erişilebilir bir yapıya ulaşmaya çalışan Ethereum blok zinciri bütün bu sansürleme haberlerinin gölgesinde oldukça zorlu bir süreç içerisinden geçmektedir. Hali hazırdaki Beacon Chain üzerindeki doğrulayıcıların 32 ETH’ları geri alamaması böyle bir süreç ile birleşince ciddi bir problem gibi gözükmektedir. 

Ethereum Merge, sonrası gerçekleşecek olan Şangay güncelleştirmesi ile doğrulayıcıların ETH’larını çekmesine izin verilecektir. Hali hazırda Beacon Chain üzerinde milyonlarca kilitli Ethereum bulunması, Merge sonrası odağın Şangay güncelleştirmesi ile kilitlerin açılmasına kaymasına sebep olacaktır.