Ethereum 2.0 Sonrası Madencilik Ölüyor Mu?

Başlangıç Seviyesi
Ethereum 2.0 Sonrası Madencilik Ölüyor Mu?

Ethereum blok zincirinin Proof of Work algoritmasından Proof of Stake algoritmasına geçişi (Merge) ile Ethereum ana blok zinciri üzerinde madencilik faaliyetleri son buldu. Merge öncesi Ethereum blok zinciri üzerinde GPU destekli cihazlarla yapılan madencilik oldukça fazla elektrik tüketmekteydi. Merge sonrası bu madencilik cihazlarının bir kısmı kapanırken bir kısmı ise GPU destekli madencilik yapılabilen diğer kripto paralara yöneldiler.

Bu makalemizde Ethereum Merge sonrası kripto para dünyasındaki madencilik yönemlilerinden ve Proof of Work’ün geleceğinden bahsedeceğiz.

Ethereum Merge Sonrası Madenciliğe Ne Olacak?

Ethereum Merge güncelleştirmesi ile birlikte Ethereum ana zinciri üzerinde madencilik faaliyetleri son bulmuştu. Daha öncesinde kripto para birimlerinin kullandığı elektrik gücünün büyüklüğü birçok siyasi kurum ve şirketler tarafından sıkça dile getirilmişti. Bitcoin ve Ethereum toplamda yılda 212 TWh’lık enerji tüketimiyle Endonezya, Tayland gibi ülkelerden daha fazla enerji tüketmekteydiler.

Merge öncesi sadece Ethereum ise yıllık 112 TWh’lik elektrik tüketimine neden oluyordu. Bu enerji tüketimi Avrupa ülkesi olan Hollanda’nın yıllık enerji tüketimine denk gelmektedir. Ancak Ethereum Merge ile birlikte bu enerji tüketimi yüzde 99 oranında azalmıştır. Bu azalış ile Ethereum’un bütün dünya genelinde elektrik tüketimini yüzde 0,2 azaltmıştır.

Merge ile birlikte birçok madenci cihazlarını kapatmış ya da alternatif kripto paralarda madencilik yapmaya başlamışlardır. Bu kripto para birimleri Ethereum gibi yüksek bir getiri sunamamakla birlikte likidite olarakta düşük işlem hacimlerine sahip olabilmektedirler.

Madencilik için Alternatif PoW Coinleri Neler?

Merge ile birlikte PoW’un kripto para dünyasındaki kullanım alanı ve hakimiyeti ciddi bir darbe almıştır. Kripto para dünyasında Ethereum’un Proof of Work algoritmasını terk etmesinden sonra Top 15 kripto para birimi içerisinde PoW ile çalışan sadece 2 adet kripto para birimi kalmıştır, Bitcoin ve Dogecoin.


Ancak madencilik hala daha birçok otorite ve kurum tarafından kripto paraların temel unsurlarından birisi olarak görülmektedir. Özellikle Bitcoin ile başlayan kripto para devrimi beraberinde PoW furyası ile devam etmişti. Zaman içerisinde Proof of Stake algoritmasının tanıtılması ve yaygınlaşması ile birçok kripto para birimi PoS yapısını tercih etmeye başlamışlardır.

Günümüzde Proof of Work algoritması kullanan bazı popüler kripto para birimleri ise şu şekildedir:

      • Monero (XMR)

       PoW ile çalışan kripto para birimlerine zaman içerisinde baktığımız zaman hem fiyat hem de piyasadaki ağırlığı zaman içerisinde azalmaktadır. 

       Ekran Kartı (GPU) ile Madencilik Nasıl Devam Edecek?

       Ethereum Merge sonrası madencilerin cihazlarını kapatması ile birlikte GPU destekli madencilik faaliyetlerinde ciddi bir azalma yaşandı. Cihazlarını kapatan madenciler için önlerinde madencilik yapılabilecek diğer GPU destekli kripto para birimleri bulunmaktadır. Madencilik yapmak istemeyenler ise cihazlarını kalıcı olarak kapatıp satma eğilimine girmişlerdir. 

       Ancak Merge sonrası GPU destekli madencilik yapılabilen kripto paraların hashrateleri ciddi oranda artış göstermiştir. Bu da Merge sonrası bazı madencilerin bu kripto paralarda madencilik yapmaya başladığının kanıtıdır. Merge sonrası madencilerin yöneldiği popüler kripto para birimlerinden bazıları ise şu şekilde:

        • Ethereum Classic (ETC)

         • Ravencoin (RVN)

          • Ethereum PoW (ETHW)