Gram Altın ve Ons Altın Arasındaki Fark Nedir?

Başlangıç Seviyesi
Gram Altın ve Ons Altın Arasındaki Fark Nedir?

Altın, birçok uzmana göre en güvenilir yatırım araçları arasında başı çeker. Bu nedenle özellikle finansal risklerin arttığı (örneğin enflasyonun hızla yükseldiği) dönemlerde yatırımcılar altına yönelebilir. Bununla beraber, altın, gram altın ya da ons altın olarak alınabilir. Peki altının bu iki birimi arasındaki fark nedir?

Altın Nedir?

Altın, değerli bir maden ve en popüler yatırım araçlarından biridir. Etkileyici görüntüsüyle tarih boyunca mücevher ve süs eşyası olarak da kullanılan altın, madenciliği zor olduğundan ve yüksek talep gördüğünden çok değerlidir. 

Temelde bir kimyasal element olan altın, periyodik tabloda “Au” simgesiyle gösterilir. Altının rengi ise kırmızıya çalan bir sarıdır. Yüksek yoğunluğu, altını en iyi iletkenlerden biri yapar ve bu yüzden altın, elektrik - elektronik sektöründe de kullanılmaktadır. 

Bununla beraber altın en çok finansal bir varlık olarak bilinir. Arzı sınırlı olan ve madenciliği giderek zorlaşan altın, en güvenilir yatırım aracı olarak görülür. Birçok uzman, altını “güvenli liman” olarak tanımlamaktadır. 

Gram altın ve ons altın

Altın, çeşitli biçimlerde ve ağırlıklarda bulunabilir. Altın satın almak isteyen biri, işlenmiş altın almayı tercih edebilir. Altın bilezik, kolye, küpe gibi takılar işlenmiş altına örnek gösterilebilir. Türkiye’de özellikle altın bilezik almak ve saklamak çok yaygın bir altın yatırımı yöntemidir. 

Bununla beraber, altın yatırımcıları gram altın ya da ons altın almayı da tercih edebilir. Gram altın ve ons altın, altının iki farklı birimidir. Gram ve ons, birer ağırlık ölçüsüdür. Uluslararası piyasalarda altının değeri genelde ons üzerinden hesaplanır. 1 ons altın, 31,1034768 gram altına eş değerdir. 

Gram Altın ve Ons Altın Arasındaki Farklar Neler?

Gram altın ile ons altın arasındaki tek fark, ağırlıkları ve kütleleri olarak görülebilir. Ancak gram altın ve ons altın, finans piyasalarındaki rolleriyle de farklılaşır. Bu farklılaşmanın başında, gram altın ile ons altın fiyatlanması gelir. 

Ons altının değeri ABD doları bazında belirlenir. Buna karşın gram altının değeri, ulusal para birimleriyle belirlenir. Ons altın fiyatı, gram altın fiyatı üzerinde doğrudan etkilidir. Doğal olarak, uluslararası piyasalarda ons altının değerinde görülen değişiklikler, gram altının değerine yansır. Örneğin, ons altın fiyatı düşüyorsa ve döviz kurunda bir değişiklik yoksa, gram altın fiyatı da düşer. 

Bununla beraber, döviz kurundaki değişimlere bağlı olarak ons altın fiyatı gram altın fiyatı üzerinde çok da etkili olmayabilir. Örneğin, ons altın fiyatı artarken döviz kuru aynı oranda düşüyorsa, gram altın fiyatında büyük değişiklikler olmaz. Ons altın fiyatının değişmediği durumlarda ise kurdaki değişimler, gram altın fiyatını hareketlendirebilir. Son yıllarda bunun örneklerini Türkiye’de sık yaşadık. Döviz kurundaki hızlı artış, ons altın fiyatındaki yükselişlerle bir araya gelince gram altın fiyatı zaman zaman çok sert yükselişler gösterdi. Aynı şekilde ons altın fiyatının artmadığı dönemlerde de döviz kurundaki artıştan ötürü gram altın fiyatı yükseldi.

Altın Nasıl Alınır?

Altın, çeşitli biçimlerde bankalardan ve kuyumculardan alınabilir. Altın satın almanın yöntemlerini “Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?” makalemizde detaylıca işlemiştik.

Kripto para dünyasında altın yatırımı yapmak da mümkündür. Pax Gold (PAXG) ve Gram Gold (GRAMG) gibi kripto paralar, altına endekslidir ve “kripto altın” olarak bilinirler.

Kripto altın satın almak

ABD dolarına endeksli Tether (USDT), USD Coin (USDC) gibi stablecoin’lerin yanı sıra fiyatı çeşitli emtialara endeksli stablecoin’ler de vardır. PAXG, ons altın fiyatına endeksli; GRAMG ise gram altın fiyatına endeksli stablecoin’lerdir. Bu token’lara yatırım yaparak, fiyatı daima altın ile eşdeğer kripto paralara sahip olabilirsiniz.

Kripto altın satın almak, altın yatırımı yapmanın en kolay yollarındandır. Her ne kadar kripto altın, altından farklı bir varlık olsa da, fiyatı daima altın fiyatına eşit olduğundan çok daha maliyetsiz ve hızlı bir şekilde altın yatırımı yapmanızı sağlar. Her gün, günün her saati PAXG ve GRAMG al-sat işlemleri yapmak mümkündür. 

Kripto altın nereden alınır?

PAXG ve GRAMG gibi kripto altınlar, Türkiye’nin köklü kripto varlık platformu Bitlo üzerinden kolayca alınabilir. Bitlo’da Türk lirası ile PAXG al-sat ve GRAMG al-sat işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.