Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Başlangıç Seviyesi
Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Uzmanların güvenli liman olarak gösterdiği altın, Türkiye’deki en popüler yatırım araçlarının başında geliyor. Birçok kişi, enflasyondan korunmak ya da birikim yapmak gibi amaçlarla altın satın alıyor. Bununla beraber, altın yatırımı yaparken size en uygun yolu tercih etmek önemlidir.

Altın yatırımı yapmanın birçok yolu var. Bankalardan altın alabileceğiniz gibi kuyumculardan fiziki altın da alabilirsiniz. Elbette blok zincir teknolojisinin olanaklarıyla, kripto para biçiminde altın satın almak da mümkün! Bu makalemizde, nasıl altın yatırımı yapabileceğinizi anlatacağız. 

Altın nedir?

Altın, doğada bulunan ve kolayca işlenebilen, parlak ve sarı renkte olan değerli bir madendir. Dünya üzerindeki en kıymetli metal olan altın, günlük yaşamın birçok alanında kullanılır. Bu alanlar arasında ilaç sektörü ya da elektrik - elektronik gibi sektörler de vardır. Altın aynı zamanda en önemli yatırım araçlarından biridir. Birçok uzmana göre en güvenli yatırım aracı, altındır.

Altın fiyatı nasıl belirlenir?

Altın fiyatları, uluslararası piyasalarda ABD doları cinsinden ve ons ağırlık biriminde işlem görür. 1 Ons, 31,10 grama eşittir. Türkiye’de ise yatırım aracı olarak en çok gram altın ya da işlenmiş altın (bilezik, kolye vb.) tercih edilir. 

Altının uluslararası fiyatını belirleyen birçok unsur vardır. Bunların başında altın madenciliğinin maliyeti gelir. Altın, doğada sınırlı bulunan bir madendir ve çıkarması giderek zorlaşmaktadır. Bu da altının üretim maliyetini artırır. 

Türkiye’de altın fiyatı ile ilgili önemli bir nokta, altının ABD doları cinsinden fiyatlanmasının etkisidir. Bu noktada Türk lirasının ABD doları karşısındaki değeri de hesaplamaya dahil edilir. Bu da Türkiye’de altın fiyatının görece volatil olabilmesi anlamına gelir. 

Altın yatırımı yapmak

Altın yatırımı yapmanın birçok farklı yolu vardır. Bunların çeşitli avantajları ve dezavantajları bulunabilir. Bu yüzden, tüm yatırım yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmalı ve kendiniz için ne uygun yatırım yolunu seçmelisiniz. Yazımızın bu bölümünde, altın yatırımı yapmanın yollarından bahsedeceğiz. 

Kuyumcudan altın satın almak

Kuyumcudan altın satın almak, fiziki altın biriktirmek isteyenlerin en çok tercih ettikleri yöntemlerden biridir. Kuyumculardan çeyrek, yarım ve tam sikke ve ziynet biçimindeki Cumhuriyet ya da Ata altınlarının yanı sıra İAR İstanbul Altın Rafinerisi’nin ürettiği ve çeşitli büyüklüklerdeki sertifikalı külçe altınlar satın alabilirsiniz.

Kuyumcudan altın satın almanın en büyük avantajı, kolaylığıdır. Bir kuyumcu dükkanına girer ve altınınızı alıp çıkarsınız. Bununla beraber, kuyumcularda altın fiyatları değişkenlik gösterebilir. Ayrıca kuyumcudan altın alacaksanız mutlaka güvenilir kuyumcuları tercih etmeli, satın aldığınız altının gramajının doğru olduğuna da dikkat etmelisiniz.

İnternetten fiziksel altın almak

İnternetten fiziksel altın satın almak da giderek yaygınlaşan bir altın yatırımı yapma yoludur. Birçok kuyumcu ve bazı e-ticaret siteleri, internet üzerinden fiziksel altın satışı yapmaktadır. Bu yöntemde kredi kartınızla ya da havale yoluyla ödemenizi yaptıktan sonra altın evinize kuryeyle gönderilir. Güvenilir sitelerden altın satın almak, fiziksel altın yatırımı yapmanın en kolay yollarından biridir. Bununla beraber, tüm çevrimiçi alışverişlerde olduğu gibi, dolandırıcı sitelere dikkat etmek gerekir. 

Bankadan altın satın almak

En yaygın altın satın alma yöntemlerinden biri de bankadan altın satın almaktadır. Bankalardan altın satın almak son derece güvenlidir ancak kambiyo vergisine tabidir. Ayrıca bankalardan yaptığınız alımlarda alış ve satış fiyatları arasındaki çok açık olabilir. Bankaların bir avantajı ise iki türlü alım yapma imkanı sunmasıdır: Fiziksel altın almak ya da altın hesabına altın yatırmak. 

Bankaların internet siteleri üzerinden kolayca fiziksel altın satın alabilirsiniz. Aldığınız fiziksel altın, kuyumcuların sitelerinde olduğu gibi evinize gönderilir. Bu, fiziksel altın satın almanın en kolay ve güvenli yöntemlerinden biridir.

Bankalar, altın hesabı açmanıza da olanak tanır. Bankalarda vadeli ve vadesiz mevduat hesabı açar gibi vadeli ya da vadesiz altın hesabı açabilirsiniz. Vadeli altın hesapları, vade süresi boyunca hesabınızdaki altın miktarı üzerinden faiz getirisi sağlar. Bankadaki altın hesabınıza yaptığınız altın yatırımı, hiçbir zaman elinize fiziksel altın olarak geçmez. Ancak tıpkı mevduat hesabınızdaki bakiyeniz gibi banka ve devlet güvencesindedir. Altın hesabınıza mobil bankacılık üzerinden kolayca yatırım yapabilir, hesabınızdaki altınları yine mobil bankacılık üzerinden dilediğiniz zaman satabilirsiniz. Bununla beraber, mesai saatleri dışında yapacağınız alımlarda yüksek fiyat öder, satımlarda daha düşük fiyat alırsınız. Ayrıca yine alım satımlarınız kambiyo vergisine tabidir.

Vadeli altın sözleşmeleri ile altın almak

Altın yatırımı yapmanın bir yolu da Borsa İstanbul’un Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası’ndaki (VİOP) türev araçlara yatırım yapmaktır. Gram altına dayanan türev araçlarla altın yatırımı, bir sözleşme aracılığıyla yapılır. Bu sözleşme, 1 gram altın alış ya da satış sözleşmesidir. Bunlara vadeli altın sözleşmesi denir. 

Bu altın yatırımı türü, altın fiyatının sözleşme süresince yükseleceği ya da düşeceği öngörüsüne bağlıdır. Yatırımcılar, buna göre uzun (alım) ya da kısa (satış) pozisyonu alır. Altın fiyatı öngörüsü doğrultusunda hareket eden yatırımcı kâr eder. 

Vadeli altın sözleşmeleri, yatırımcının öngörüsünün gerçekleşmemesi durumunda ciddi zarara yol açabilir. Ayrıca vadeli altın sözleşmelerinde yüzde 0,05’lik bir komisyon söz konusudur. 

Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikaları 

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ilk kez 2018’de ihraç ettiği ve bankalar üzerinden alınabilen altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikaları altın yatırımı yapmanın popüler yollarındandır. Bakanlık, bu varlıklar ile yastık altı altın birikimlerini ekonomiye kazandırmayı amaçlamıştır. İnternet üzerinden satın alınabilen bu ürünler, vergi muafiyetiyle dikkat çekmektedir. Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikaları, altı aylık ödeme vadeleriyle yıllık yüzde 2,40 faiz getirisi sağlamaktadır. 

Altın yatırım fonları

İnternet bankacılığı ile katılabileceğiniz altın yatırım fonları ya da altın katılım fonları, bir diğer pratik altın yatırımı yöntemidir. Altın yatırım fonları sayesinde çevrimiçi olarak altına dayalı yatırım yapabilirsiniz.

Kripto Para Olarak Altın: Gram Gold (GRAMG) Token Nedir?

Kripto paralar, hayatımızı ve elbette yatırımcılığı birçok açıdan kolaylaştırıyor. Blok zincir üzerinde çalışan kripto paralar yüksek güvenlik ve gizlilik sağlarken, 7/24 uluslararası alım satım ve para transferi imkanı tanıyor. Blok zincir ve kripto para teknolojisi, altın yatırımı yapmayı da oldukça kolaylaştırıyor. Nasıl mı? Token Teknoloji'nin çıkardığı ve Bitlo'da listelenen Gram Gold (GRAMG) token ile! 

Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Gram Gold (GRAMG) token nedir?

Gram Gold (GRAMG) token, Token Teknoloji A.Ş. tarafından Avalanche (AVAX) blok zincirinde üretilen ve fiyatı gram altına endeksli bir stablecoin’dir. Tüm stablecoin’ler gibi GRAMG token da yatırımcılarına fiyat istikrarı sağlar ve altına erişimi çok kolay hale getirir.

Gram Gold token fiyatı daima 1 gr. altına eşittir. Bir başka deyişle Gram Gold, gram altının kripto para dünyasındaki karşılığıdır. Gram Gold ile fiziksel gram altın arasında 1’e 1 oran vardır ve bu oran bir akıllı sözleşme aracılığıyla sürekli korunur. Bu akıllı sözleşme, üretilen her Gram Gold token karşılığında Token Teknoloji kasalarına 995/1000 saflık derecesinde fiziksel gram altın ekler. Bitlo kasalarındaki altın miktarı azaldığında ise otomatik olarak aynı değerde GRAMG token yakılır. Böylece GRAMG token fiyatının her zaman gram altına eşit olması sağlanır. 

GRAMG token’ın avantajları

GRAMG token ile altın yatırım yapmak, geleneksel yöntemlere göre birçok avantaja sahiptir. Bunların başında, kambiyo vergisi ve fiziksel altında söz konusu olan saklama maliyeti gibi maliyetlerden muaf olmak gelir. GRAMG token ile altın satın almak, altın yatırımı yapmanın en maliyetsiz yoludur. 

GRAMG token işlemleri her gün ve her saat, dünyanın her yerinden yapılabilir. Bu da altına erişmenin çok daha kolay olduğu anlamına gelir. Ayrıca dolaşımdaki GRAMG token miktarı herkes tarafından blok zincir üzerinden şeffaf şekilde görüntülebilir. Bir başka deyişle GRAMG, altın yatırımını çok daha erişilebilir ve şeffaf kılmaktadır. 

GRAMG token nereden alınır?

Türkiye’nin köklü kripto para borsalarından Bitlo’da kolayca ve güvenle GRAMG/TRY al sat işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.