Altın Endeksli Kripto Para Nedir? Kripto Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Başlangıç Seviyesi
Altın Endeksli Kripto Para Nedir? Kripto Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Blockchain ve kripto para teknolojisi, hemen hemen tüm finansal alanlarda olduğu gibi altın yatırımcılığında da devrim yarattı. Altın endeksli kripto para birimleri, kripto altın yatırımı yapmayı mümkün kıldı. 

Bu makalemizde “Altın endeksli kripto para nedir?” ve “Kripto altın yatırımı nasıl yapılır?” sorularına cevap vereceğiz. Ancak önce bir yatırım aracı olarak altının işlevine değinelim.

Yatırım Aracı Olarak Altın

Altın (gold), kıt oluşu ve gösterişli görüntüsü nedeniyle binlerce yıldır para, mücevher, takı ve yatırım aracı olarak kullanılmış değerli bir metaldir. Günümüzde altın, yüksek iletkenliğinden dolayı elektrik - elektronik sektöründe de kullanılmaktadır. 

Altın, birçok uzmana göre en güvenli yatırım aracıdır. Arzının sınırlı oluşu, altını çok değerli kılar. Altın, dünya üzerinde sınırlı miktarda bulunmaktadır ve çıkarılması giderek zorlaşmaktadır. Bu da, arz-talep ilişkisi gereği, altın fiyatını yukarı yönlü etkiler. 

Altın, bir yatırım aracı olarak özellikle risklerin arttığı dönemlerde popülerlik kazanır. Riskten kaçınmak isteyen yatırımcılar, “güvenli liman” olarak gördükleri altına yönelirler. Profesyonel yatırımcı olmayan birçok kişi de enflasyona karşı parasının değerini korumak amacıyla altın alır. Altın, özellikle Türkiye’de çok popüler bir yatırım aracı olarak dikkat çekmektedir.

Altın fiyatı neye göre yükselir?

En güvenli yatırım aracı olarak kabul edilen altının fiyatı, ekonomik ve jeopolitik gelişmelerin etkisiyle yükselebilir veya düşebilir. 

Örneğin, enflasyonun yükseldiği dönemlerde risk iştahı azaldığından yatırımcılar riskli varlıklardan çıkıp altın gibi güvenli varlıklara yönelme eğilimindedir. Birçok uzmana göre altın, en iyi enflasyondan korunma aracıdır.

Savaşlar ya da politik istikrarsızlıklar gibi jeopolitik gelişmeler de altın fiyatı üzerinde etkilidir. Jeopolitik risklerin artması, altın arzında azalmaya ya da altına yönelik talepte artışa yol açabilir. Örneğin, altın ticaretinde kilit öneme sahip bir ülkenin savaşa girmesi, altın arzını azaltacaktır ve doğal olarak altın fiyatı yükselecektir. 

Altın fiyatını etkileyen bir diğer faktör ise özel sektör tasarruflarıdır. Özel sektör tasarruflarının altına yönlendirilmesi, altın fiyatını yükseltir. 

Daha detaylı bilgi almak için "Altın Neye Göre Yükselir?" makalemizi okuyabilirsiniz.

Altın Endeksli Kripto Para Nedir?

En değerli emtia olarak görülen altına dair genel geçer bilgileri edindiğimize göre esas konumuza gelebiliriz: Altın endeksli kripto para. 

Bazı kripto paraların fiyatları, itibari paralar ya da değerli madenler gibi çeşitli fiziksel varlıklara endekslenmiştir. Bu tür kripto para birimleri stablecoin olarak anılır. Stablecoin’lerin amacı kripto para yatırımcıları için fiyat istikrarı sunmak ve blockchain teknolojisinin olanaklarını kullanarak ilgili varlığa erişimi artırmaktır. Piyasa değeri en büyük stablecoin, ABD doları ile desteklenen ve Tether şirketi tarafından çıkarılan USDT coin’dir. 

Kripto para piyasasında altına endeksli stablecoin’ler de bulunmaktadır. Pax Gold (PAXG) ve Token Teknoloji A.Ş.'nin çıkardığı Gram Gold (GRAMG) token’lar, blockchain üzerinde altın sahibi olmanızı sağlar. Bu kripto para birimleri, gerçek altınla teminatlandırılmıştır. 

Şimdi altın endekseli kripto para birimleri olan PAXG ile GRAMG token’lara yakından bakalım. 

PAXG nedir?

Pax Gold (PAXG), Paxos Trust şirketi tarafından çıkarılan ve 2019’da piyasaya sürülen bir stablecoin’dir. PAXG fiyatı, ons altına endekslenmiştir. Üretilen PAXG miktarına eşdeğer miktarda altın, Paxos Trust şirketinin kasalarında saklanır. Böylece PAXG fiyatı ile ons altın fiyatının daima eşit olması sağlanır.

GRAMG nedir?

Gram Gold (GRAMG), Token Teknoloji'nin çıkardığı ve fiyatı gram altın ile desteklenen bir stablecoin’dir. Avalanche (AVAX) blockchain üzerinde çalışan GRAMG token, altını herkes için daha erişilebilir kılmayı amaçlamaktadır. 

Altın Endeksli Kripto Para Nedir? Kripto Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Üretilen her bir GRAMG token karşılığında, şirketin kasasına 995/1000 saflık derecesinde fiziksel gram altın eklenir. Bu işlem, bir akıllı kontrat tarafından yapılır. Böylece, GRAMG fiyatı ile gram altın fiyatı arasındaki eşitlik her zaman korunur. 

Altın Endeksli Kripto Paraların Avantajları

Pax Gold ve Gram Gold gibi altın destekli kripto paralar, altın yatırımcıları için eşsiz fırsatlar sunar. Bu fırsatları anlamak için önce geleneksel altın yatırımcılığının sınırlarından bahsetmekte fayda var.

Geleneksel altın yatırımcılığının sınırları

Fiziksel altın, bankalardan ya da kuyumculardan alınabilir. Fiziksel altına gram altın, cumhuriyet altını, işlenmiş altın gibi biçimlerde yatırım yapabilirsiniz. 

Fiziksel altın sahibi olmak, altın üzerinde doğrudan kontrolünüz olabildiğinden çok güvenlidir. Ancak fiziksel altını güvenli bir şekilde saklamak maliyetli olabilir. Ayrıca, fiziksel altını anında alıp satmak mümkün değildir. Üstelik kuyumcudan kuyumcuya ve bankadan bankaya altın fiyatı değişiklik gösterebilir.

Öte yandan, mobil bankacılık üzerinden altın al sat işlemleri yapabilirsiniz. Bunun için tek ihtiyacınız olan bir altın hesabıdır. Ne var ki bankada tuttuğunuz altınlar üzerinde tam kontrol sahibi olmazsınız. Ayrıca bankalardan mesai saatleri dışında altın alım satım işlemi yapmak, makas aralığı arttığı için daha maliyetli olur. 

Kripto altın ile altında yeni dönem

PAXG ve GRAMG gibi kripto altın biçimleri, geleneksel altın yatırımcılığının sınırlarını esnetir. Altın destekli kripto paralar sayesinde altın yatırımı yapmak çok daha kolay, güvenli ve maliyetsiz hale gelmiştir.

Kripto altın al sat işlemlerinizi dilediğiniz zaman yapabilirsiniz; kripto para piyasalarında “mesai saati” kavramı yoktur! Bu, altın endeksli kripto paralar ile günün her saati makas aralığını dert etmeden altın al sat işlemi yapabileceğiniz anlamına gelir. Kripto altın, 7/24 altın yatırımı yapmayı mümkün kılmıştır. 

Altın destekli kripto paralar, blockchain üzerinde çalışır. Blockchain, merkeziyetsiz bir ağdır. Devletler dahil hiçbir merkezi otorite blockchain üzerinde kaydedilmiş verilere (kripto paralar dahil) müdahale edemez ve kullanıcı, verileri üzerinde tam kontrole sahiptir. Üstelik kripto altın yatırımcıları, altın destekli kripto paralarını çok düşük bir transfer ücreti karşılığında kripto para cüzdanlarına aktararak güvenle saklayabilirler. Böylece, fiziksel altın yatırımcılarının karşılaştığı saklama maliyeti ve saklama riskleri neredeyse tamamen ortadan kalkar. 

Örneğin, GRAMG token alarak gram altın yatırımı yaptığınızı düşünelim. Arkadaşınız ise bankadan gram altın almış olsun. Şimdi, ikinizin altın yatırımında karşılaştığı zorlukları kıyaslayalım: 

  • Arkadaşınız aldığı altını evinde saklamak istiyorsa, güvenliğini kendisi sağlamak zorunda. Gram altınlarını kasada mı saklayacak? Kasa satın alması ve onu koruması gerek. Bütün bunlar maliyet ve güvenlik riskleri içeriyor. Siz ise Bitlo.com üzerinden kolayca satın aldığınız GRAMG token’larınızı sadece birkaç sentlik bir transfer ücreti ödeyerek AVAX uyumlu bir kripto para cüzdanına aktardınız. Artık altın yatırımınız, dışarıdan müdahale etmesi ve hack’lemesi neredeyse imkansız blockchain güvenliğiyle güvence altında! 
  • Arkadaşınız aldığı altını banka hesabında tutmaya karar verdi. Öyleyse bankaya güvenmek zorunda. Siz ise GRAMG token’larınız üzerinde tam kontrol sahibisiniz. 
  • Arkadaşınız altın satmak istiyor ama mesai saatini kaçırdı… Artık sabahı beklemek zorunda çünkü tüm kuyumcular ve bankalar kapandı. Elbette altınlarını banka hesabında tutuyorsa mobil bankacılık üzerinden gram altın satabilir. Ancak bu durumda, açılan masak aralığından dolayı ciddi miktarda zarar etmeyi göze alması gerek. Siz ise dilediğiniz gün, dilediğiniz saatte GRAMG token’larınızı bitlo.com üzerinden satabilirsiniz!

Kripto Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Kripto altın yatırımı yapmak çok kolaydır. Türkiye’nin köklü kripto para borsalarından Bitlo’da Türk lirası ile kripto altın satın almak mümkündür. Bunun için şu adımları izlemelisiniz:

  1. Bitlo hesabınız yoksa bitlo.com sitesine girerek hesap açın, 
  2. Hesabınızı doğrulayın, 
  3. Bitlo hesabınıza giriş yapın ve üst menüden “Para Yatır/Çek” sayfasına girin,
  4. Sol taraftaki menüden “Türk Lirası” sekmesini açın ve “Türk Lirası Yatır” seçeneğine tıklayın. Hesabınıza dilediğiniz miktarda Türk lirası yükleyin,
  5. Tercihinize göre “Kolay Al/Sat” ya da “Gelişmiş/Al Sat” sekmelerinden GRAMG/TRY marketini seçin.

Bitlo’da sahip olduğunuz PAXG ve GRAMG token’ları istediğiniz zaman Türk lirası karşılığında satabilirsiniz.