Altın Neye Göre Yükselir?

Başlangıç Seviyesi
Altın Neye Göre Yükselir?

Altın neye göre yükselir sorusu, finansla ilgilenmeye başlayanların ilk sorduğu sorulardan biridir. Altın, birçok uzmana göre en güvenilir yatırım aracıdır. Bu nedenle altın fiyatı tüm dünyada yakından takip edilir. 

Bu makalemizde, altın fiyatındaki artışların nedenlerini irdeleyeceğiz. 

Altın Nedir?

Altın (gold), nadir bulunması ve güzel görüntüsü nedeniyle tarih boyunca para, süs eşyası, mücevher ve yatırım aracı olarak kullanılmış değerli bir metaldir. Aynı zamanda iyi bir iletken olan altın, elektrik - elektronik sektöründe de kullanılır. 

Altın, bir yatırım aracı olarak çok popülerdir. Bunun birçok nedeni olsa da özellikle arzının sınırlı oluşu altını çok değerli kılar. Bu özelliğiyle altın, finans piyasalarında “güvenli liman” olarak görülür. Enflasyonun yükseldiği, finansal risklerin arttığı dönemlerde insanlar en güvenli yatırım aracı olarak gördükleri altına yönelirler. 

Altın Al Sat Nasıl Yapılır?

Altın satın almak, piyasalarla hiç ilgisi olmayan vatandaşların bile sık yaptığı finansal eylemlerdendir. Altın güvenli liman olarak görüldüğünden birçok kişi parasını altına yatırarak enflasyonun olumsuz etkilerinden korunmayı amaçlar. Bununla beraber, amatör ve profesyonel trader’lar da altın al sat işlemleri yaparak kâr edebilir. Peki altın satın almak ve altın satmak için ne yapmanız gerekli? 

Kuyumcudan altın satın almak

Altın satın almanın en popüler yollarından biri kuyumcudan altın satın almaktır. Kuyumcudan çeşitli çeşitlerde (gram altın, cumhuriyet altını, işlenmiş altın vb.) fiziksel altın almak mümkündür.

Fiziksel altın almanın avantajı, satın aldığınız emtia üzerinde tamamen kontrol sahibi olmanızdır. Bununla beraber, fiziksel altını güvenli bir şekilde saklamak maliyetli olabilir. Ayrıca, fiziksel altını anında satmak mümkün değildir ve kuyumcudan kuyumcuya fiyatlar değişebilir. 

Bankadan altın satın almak

Bankalardan fiziksel altın satın alabileceğiniz gibi, mobil bankacılık üzerinden altın almanız da mümkündür. Bunun için bir altın hesabı açmanız yeterlidir. Bankada tuttuğunuz altınlar güvenli bir şekilde saklanır ancak onlar üzerinde tam kontrol sahibi değilsinizdir. Ayrıca bankalardan mesai saatleri dışında altın al sat işlemi yapmak, makas aralığı arttığı için daha maliyetli olabilir. 

Altına dayalı finansal ürünlere yatırım yapmak 

Birçok altın yatırımcısı, doğrudan altın satın almak yerine altına dayalı finansal ürünlere yatırım yapar. Bu ürünler arasında altına dayalı vadeli işlemler, opsiyonlar ve ETF'ler bulunur. Altına dayalı finansal ürünlere yatırım yapmak, yatırımcıların, ellerinde fiziksel altın bulundurmadan altın fiyatlarından kâr etmelerine olanak sağlar. Ancak tüm finansal ürünler gibi bu ürünler de belirli düzeyde riskler içerir.

Kripto altın satın almak

“Kripto altın var mı?” sorusu çok sorulur. Bunun cevabını hemen verelim: Evet, kripto altın var! Fiyatı fiziksel varlıklarla desteklenen stablecoin’ler arasında altına endeksli olanlar da bulunuyor. Token Teknoloji A.Ş.'nin çıkardığı ve Bitlo'da listelenen Gram Gold (GRAMG) token bunlardan biri. 

Altın Neye Göre Yükselir?

GRAMG, fiyatı daima gram altın fiyatına endeksli ve Avalanache (AVAX) blockchain ağında yaratılmış bir stablecoin. Bu şu anlama geliyor: GRAMG satın alarak, Avalanche ağı üzerinde kripto altın satın almış olursunuz. 

GRAMG ile gram yatırımı yapmak, kuyumcudan ya da bankadan gram altın almaktan çok daha avantajlıdır. Çünkü haftanın her günü ve günün her saati GRAMG token satın almak mümkündür. Ayrıca, GRAMG token’larınızı neredeyse hiç ücret ödemeden AVAX uyumlu kripto para cüzdanlarınızda güvenle saklayabilirsiniz.

Türk lirası ile GRAMG satın almak için hemen tıklayın!

Altın Neye Göre Yükselir?

Şimdi gelelim esas sorumuza: Altın fiyatı neden artar?

Altın fiyatı, birçok farklı değişkenden etkilenir. Ancak temelde, altın fiyatını belirleyen arz-talep ilişkisidir. Arz-talep ilişkisi ise finansal, ekonomik ve jeopolitik gelişmelerle ilintilidir.

Enfasyon, faiz kararları ve altın

Altın fiyatının yükselmesi, enflasyon ile yakından ilişkilidir. En güvenli yatırım aracı olarak görülen altın, enflasyonun yükseldiği dönemlerde enflasyondan korunma aracı görevi görebilir. Bu da altına olan talebi ve altın fiyatını artırır. 

Elbette, yüksek enflasyon genelde faiz artışını da beraberinde getirir. Merkez bankalarının faiz artırması, para arzını ve buna bağlı olarak risk iştahını azaltır. Riskten kaçınmak isteyen yatırımcı ise altına yönelir. Özellikle ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararları, dünya çapındaki altın fiyatları için belirleyici rol oynar.

Jeopolitik riskler ve altın

Altın üzerindeki arz-talep ilişkisini yakından ilgilendiren bir alan da jeopolitiktir. Jeopolotik risklerin artması, altın arzında azalmaya ya da altına yönelik talepte artışa yol açabilir. 

Örneğin, bir ülkende ekonomik ve politik istikrarsızlık yaşanması altın fiyatını yükseltebilir. Çünkü yatırımcılar, riskten kaçınmak adına düşük riskli bir varlık olan altına yönelirler. Savaşlar da altın fiyatı üzerinde etkilidir. Özellikle altın ticaretinde önemli rol oynayan ya da büyük altın rezervlerine sahip bir ülkenin savaşa girmesi altın arzını düşüreceğinden altın fiyatını artırır. 

Özel sektör tasarrufları ve altın

Altın fiyatını artıran etkenlerden biri de özel sektör tasarruflarının altına yönlendirilmesidir. Bu durum, altına yönelik talebi artıracağından altın fiyatını olumlu etkiler. Bununla beraber, özel sektör tasarrufları diğer yatırım araçlarına yöneldiğinde de altın fiyatı düşebilir. 

Sonuç

Altın fiyatı, altına yönelik arz-talep ilişkisi ile belirlenir. Altına yönelik arz-talep ilişkisini ise finansal, ekonomik ve jeopolotik gelişmeler doğrudan etkiler. Altın fiyatının artması da bu ilişkiler ışığında altın arzının azalmasına ya da altına yönelik talebin artmasına bağlıdır.