Altına Endeksli Kripto Paralar Hangileridir?

Başlangıç Seviyesi
Altına Endeksli Kripto Paralar Hangileridir?

Altın, geleneksel finans dünyasında hem piyasa büyüklüğü açısından hem de alım gücünü korumak amacıyla kullanılan önemli bir yatırım ürünüdür. Altın yatırımı geleneksel piyasalarda, fiziki, ETF, fon ve bankalar aracılığıyla genellikle gün içi işlem saatleri arasında yapılmaktadır. Kripto para dünyasında ise geleneksel altına endeksli ve teminatlandırılmış bir şekilde oluşturulan stabil kripto paralar ile yatırımcılar daha kolay ve basit bir şekilde altın alıp satabilmektedirler.

Bu makalemizde kripto para dünyasında altına endeksli stabil kripto paraların çalışma mantığından bahsedip, avantajlarına değineceğiz.

Altına Endeksli Stabil Kripto Para

Blok zincir dünyasında kripto para fiyatları diğer piyasaların aksine oldukça dalgalı ve volatil bir yapıya sahiptir. Kripto paralarda hareketler bazı durumlarda birkaç saat içerisinde yüzde 50 hatta yüzde 100 gibi seviyelere ulaşabilmektedir. Böyle durumlarda birçok yatırımcı elindeki sermayenin değerini korumak için oynaklığı daha düşük varlıklara yönelebilmektedir. Bu varlıkların başında her ne kadar itibari paraya endeksli stabil kripto paralar gelsede birçok yatırımcı altın gibi emtia destekli stabil kripto paralara da yatırım yapmaktadır.

Blok zincir ve kripto para dünyasında popüler ve öne çıkan altına endeksli kripto paralardan bazıları şunlardır;

Pax Gold (PAXG)

Pax Gold, Paxos şirketi tarafından çıkarılan ve fiyatı 1 ons altına endeksli olan bir stabil kripto para birimidir. Pax Gold, Ethereum blok zinciri üzerinde ERC-20 standartlarına uygun bir şekilde çıkarılan bir kripto para birimidir.

PAX Gold’un en temel kullanım amacı, fiziksel altınları fiziksel olarak muhafaza etme zorunluluğunu ortadan kaldırarak altının dijital olarak kolayca alınıp satılabilmesine olanak sağlamaktadır.

PAXG, şirket kasalarında tutulan altın ile teminatlandırıldığı için anlık olarak kolayca USD ya da fiziki altın olarak çevrilebilmektedir. Bu yapısıyla da PAXG piyasa üzerinde oluşabilecek negatif baskılama ve fiyat farklarına karşı fiyatı dengelemeye yarayan bir mekanizmaya sahiptir.

Gram Gold Token (GRAMG)

Gram Gold Token, Token Teknoloji A.Ş. tarafından çıkarılan ve fiyatı her zaman 1 gram 24 ayar altına endeksli olan bir stabil kripto para birimidir. Token Teknoloji, blockchain üzerinde ürettiği her bir GRAMG token karşılığında banka hesaplarında ya da kasalarında 1 gram altın saklamaktadır. Böylece GRAMG ile fiziki altın arasındaki fiyat dengesi sağlanmış olur.

GRAMG token fiyatının 1 gram altın ile teminatlandırılmış olması ile özellikle Türk kullanıcılar için kolay ve basit bir yatırım anlayışı sunmaktadır. GRAMG tıpkı PAXG’de olduğu gibi yatırımcıların kolayca alınıp satılabileceği ve muhafazasının kolay olduğu bir yatırım ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bitlo tarafından üretilen GRAMG’nin arzı ve üretilen token adeti diğer kripto para birimlerinde olduğu gibi anlık olarak blockchain üzerinden kontrol edilebilmektir. GRAMG ile yatırımcı önemli avantajlara da yatırım yapmaktadır. Fiziki altın hem saklama hem de erişilebilirlik açısından oldukça zorlu bir yapıya sahiptir. Fiziki altının yanı sıra banka üzerinden alınan altınlarda ise ciddi makas farkları (alım-satım farkı) oluşabilmektedir. Kısaca bu tür altınlar 7/24 erişilebilir bir yapıya sahip değillerdir. Ancak GRAMG gibi kripto altınlar 7/24 erişebilir, kolay transfer edilebilir ve düşük makas aralığı ile altın yatırımını birçok geleneksel yatırımcı için daha cazip hale getirmektedir.

Altın Endeksli Kripto Paraların Avantajları

Altın endeksli kripto paralar, geleneksel rakiplerine göre bazı önemli avantajlara sahiptir. Geleneksel altın yatırımı genellikle banka hesapları ve fiziki olarak yapılmaktadır. Fiziki olarak yapılan altın işlemlerinde satıcı almak istediği altının karşılığını genellikle fiziki olarak satıcıya ulaştırmaktadır. Bu durum ise transfer süreçlerinin güvenirliğini ve maliyetini ön plana çıkarmaktadır. Fiziki olarak yapılan bu altın işlemleri ise günün sadece belirli bir aralığında gerçekleştirilebilmektedir.

Bankalar üzerinden yapılan altın alım satım işlemi ise fiziki altına göre daha kolay ve zahmetsiz gibi gözükse de önemli dezavantajlara sahiptir. Bankalar üzerinden yapılan alım satımlarda yatırımcılar mesai saatleri içerisinde düşük makas aralığı ile ancak mesai saatleri dışında yüksek makas aralığı ile işlem yapabilmektedir. Bu durum da özellikle hacimlerin düşmesine ve alım satım işleminin zor olmasına sebep olmaktadır.

Altın endeksli PAXG ve GRAMG gibi kripto paralarda ise bu gibi dezavantajlar çözüme kavuşturulmuştur. Özellikle alım satım saat aralığı anlamında 7/24 açık işlem yapılabilen bu kripto paralar, birçok yatırımcı için her saat aralığında erişebilir bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Altın destekli kripto paralar aynı zamanda geleneksel yollardan altın yatırımı yapmaya göre daha düşük alım satım aralığı da (makas aralığı) sunmaktadır.

Altın ile teminatlandırılmış stabilcoinler, finans dünyasındaki rakiplerine saklama koşulları daha kolaydır. Özellikle fiziki altın yatırımında altının saklanması ekstra bir maliyet kalemi olurken, blok zincir üzerindeki altın ürünleri doğrudan yatırımcının cüzdanında sakalanabilmektedir. Böylece daha güvenli ve düşük maliyetli altın alım satımı ve yatırımı yapılabilmektedir.