Kripto Para Sepeti Nasıl Yapılır?

Başlangıç Seviyesi
Kripto Para Sepeti Nasıl Yapılır?

Önceki bir makalemizde “Kripto para sepeti nedir?” sorusuna cevap vermiştik. Bu makalede kripto para sepetinin nasıl yapılacağını da kısaca anlatmıştık. Şimdi ise “Kripto para sepeti nasıl yapılır?” sorusuna daha detaylı örneklerle cevap vereceğiz. 

Fakat öncelikle, kripto para sepetinin ne anlama geldiğini hatırlayalım.

Kripto para sepeti nedir?

Kripto para sepeti, en basit tanımıyla birden fazla kripto para biriminden oluşan kripto para portföyüdür. Birçok bilinçli yatırımcı ve trader, kârlarını maksimize etmek, zararlarını ise minimize etmek amacıyla kripto para sepeti oluşturur. Bir yatırımcının tüm sermayesini tek bir kripto para birimine yatırması risklidir. İlgili kripto para birimindeki ani bir fiyat düşüşü, yatırımcının büyük zarara uğramasına yol açabilir. Ancak sermayeyi farklı kripto para birimleri arasında bölüştürerek bir kripto para sepeti oluşturmak, kayıp riskini en alt seviyeye indirir. Üstelik, yatırımcı, sermayesini tek bir kripto para birimine bağlamadığı için başka kripto para birimlerindeki olası fırsatları da tepmez ve kârdan zarar etme ihtimalini düşürür. 

Kripto para sepeti nasıl yapılır?

Kripto para sepetinin nasıl yapılacağını her kripto para yatırımcısı ve traderı bilmelidir. Aslına bakarsanız, kripto para sepeti yapmak çok kolaydır. Ekstra bir bilgi ya da deneyim gerektirmez; yani kripto para dünyasına yeni adım atanlar bile kolaylıkla kripto para sepeti oluşturabilir, hatta oluşturmalıdır. 

Kripto para sepeti, sermayenizi farklı kripto para birimleri arasında bölüştürerek yapılır. İşte bu kadar basit! Bir örnekle açıklayalım: Elinizde 1000 TL olsun. Bu 1000 TL ile tek bir kripto para birimi almak yerine birden fazla kripto para birimi alırsanız, bir kripto para sepeti oluşturmuş olursunuz. Diyelim sermayenizi 100 TL’lik Ethereum (ETH), 400 TL’lik Bitcoin (BTC), 200 TL’lik Oasis Network (ROSE) ve 300 TL’lik Avalanche (AVAX) alarak kullandınız. Bu durumda çeşitli miktarlarda ETH, BTC, ROSE ve AVAX coinlerden oluşan bir kripto para sepeti yapmış olursunuz. ETH fiyatında sert bir düşüş gerçekleşse bile, sermayenizi sadece ETH’ye bağlamadığınızın için sermayenizin büyük bölümünü korursunuz. Üstelik sepetinizdeki diğer kripto para birimlerinde yaşanacak olası ani artışlarla ETH’deki zararınızı kapatabilir, varlıklarınızın toplam değerinde kâra bile geçebilirsiniz.

Kripto para sepeti yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Kripto para sepeti yapmak, yatırımcıların ve traderların kayıp riskini azaltır. Bununla beraber, kripto para sepeti yaparken sermayenizi bölüştüreceğiniz kripto para birimlerini iyi seçmelisiniz. 

Kripto para sepetleri, Bitcoin sepeti ve altcoin sepeti olmak üzere kabaca ikiye ayrılır. Bu iki tür kripto para sepeti için de kripto para uzmanlarının çeşitli yatırım stratejisi tavsiyeleri vardır. Gelin şimdi bunlara değinelim. 

Bitcoin sepeti nasıl yapılır?

Bitcoin (BTC) sepeti, merkezinde Bitcoin’in bulunduğu bir kripto para sepeti türüdür. Bir Bitcoin sepeti yaparken, sermayenizin aşağı yukarı yüzde 50’sini BTC’ye yatırmanız; kalan sermayenizi ise işlem hacmi ve piyasa değeri yüksek birden fazla altcoin arasında bölüştürmeniz tavsiye edilir. Bununla beraber kimi yatırımcılar, yalnızca Bitcoin ve Ethereum’dan oluşan bir Bitcoin sepeti yapmayı da tercih edebiliyor.

Altcoin sepeti nasıl yapılır?

Altcoin sepeti, adından da anlaşılacağı üzere altcoinlerden oluşan kripto para sepetlerine denir. Altcoin kavramı, Bitcoin dışındaki tüm kripto para birimlerini kapsar. Altcoin sepeti oluştururken farklı stratejiler izlenebilir. Düşük riskli bir altcoin sepeti oluşturmak isteyen bir kripto para yatırımcısı, sermayesini, piyasa değeri en büyük ve yeterli işlem hacmine sahip Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Solana (SOL) gibi altcoinler arasında bölüştürebilir. Kimi yatırımcılar ise sermayesinin büyük kısmını (mesela yüzde 40’ını) güvenilir bir altcoine yatırıp; kalanını piyasa değeri düşük ama ani fiyat hareketleriyle yüksek kazançlar getirme potansiyeline sahip, daha riskli altcoinler arasında bölültürebiliyor.

Kripto para türlerine göre altcoin sepeti oluşturmak da mümkündür. Örneğin, sadece DeFi tokenların ve DeFi coinlerin yer aldığı bir kripto para sepeti oluşturabilirsiniz.