Kripto Para Piyasasında Dolar TL Alış Satışı Nasıl Yapılır?

Başlangıç Seviyesi
Kripto Para Piyasasında Dolar TL Alış Satışı Nasıl Yapılır?

Birçok trader ve yatırımcı USD/TRY paritesinde işlem yapmakta; dolar TL kurunun hareketleri üzerinden gelir elde etmeyi amaçlamaktadır. Uzmanlaşması zor da olsa uygulaması son derece basit bir yatırım yöntemi, öyle değil mi? Üstelik sanılanın aksine kripto para piyasalarında da dolar TL alış satışı yapmak mümkündür! 

Bu yazımızda, Türkiye’nin en güvenilir kripto varlık platformlarından olan Bitlo’da nasıl dolar TL alış satışı yapacağınızı anlatacağız ve aşağıdaki sorulara cevap vereceğiz: 

  • Dolar TL kuru nedir?
  • Stabil coin nedir?
  • USDT, USDOT ve TRTY token’lar ne işe yarar?
  • Bitlo’da dolar TL alış satışı nasıl yapılır?

  Dolar TL Kuru Nedir?

  Daha önce “Dolar TL Kuru Nasıl Belirlenir?” başlıklı makalemizde “Dolar nedir?”, “Dolar TL kuru nedir?”, “Döviz kuru türleri nelerdir?”, “Dolar TL kuru nasıl hesaplanır?” gibi birçok soruya detaylı cevap vermiştik. Ancak kripto para piyasasında dolar TL alış satışının nasıl yapıldığını anlamak için bu makalemizde de dolar TL kurunun ne olduğuna kısaca değinmeliyiz.

  Öncelikle, dolar, çok sayıda ülke tarafından kullanılan bir para birimidir. ABD doları ve Kanada doları, en bilinen ve en yaygın dolar türleridir. Bununla beraber, hangi ülkeye ait olduğu belirtilmeden kullanılan “dolar” ifadesi, genelde “ABD doları” olarak anlaşılır. 

  ABD doları ya da kısaca USD ($), uluslararası rezerv para birimidir. Yani uluslararası dolaşımı vardır, ülkeler arası ticarette kullanılır ve birçok merkez bankası rezervlerinde mutlaka dolar bulundurur. 

  Dolar TL kuru, yani USD/TRY paritesi ise Türk lirasının ABD doları karşısındaki değerini gösterir. Bir başka deyişle, ABD doları almak için kaç TL ödemeniz gerektiğini belirler.

  Türkiye’de kısaca “dolar kuru” olarak da bilinen dolar TL kuru artıyorsa, Türk lirası ABD doları karşısında değer kaybediyor demektir. Dolar kuru azalıyorsa, Türk lirası ABD doları karşısında değer kazanıyordur.

  Stabil Coin Nedir?

  Dikkat ettiniz mi, şu ana kadar sadece ABD doları ve Türk lirasından, yani iki itibari para biriminden bahsettik. Peki ama bu itibari paralarla kripto para piyasasında nasıl işlem yapacaksınız?

  Bitlo’da doğrudan Türk lirası ile kripto para alım satımı yapabilirsiniz. Ama dolar TL kurunun kripto para versiyonunda işlem yapmak için stabil coin (stablecoin) teknolojisiyle tanışmanız gerek. 

  Stabil coin, başka bir varlıkla desteklenen ve fiyatı o varlığa endekslenmiş kripto varlıkları tanımlar. Bitlo’da listelenen Tether (USDT) ve USD Token (USDOT), ABD dolarına endeksli kripto varlıklardır. LiraT (TRYT) ise Türk lirasına endeksli bir stabil coin’dir. 

  USDT, USDOT ve TRYT Ne İşe Yarar?

  USDT ve USDOT token’lar, kripto para piyasasında ABD dolarının fiyat hareketleriyle işlem yapabilmenizi sağlar. Bunların birebir ABD doları karşılığı ilgili şirketlerin banka hesaplarında tutulur. TRYT token ise aynı olanağı Türk lirası için sunar.

  Daha açık bir ifadeyle, USDT ve USDOT, ABD dolarının; TRYT ise Türk lirasının kripto versiyonudur. 

  Bitlo’da Dolar TL Alış Satışı Nasıl Yapılır?

  Şimdi gelelim asıl sorumuza: Kripto para piyasasında dolar TL alış satışı nasıl yapılır? Bitlo üzerinden kripto varlıklar ile dolar TL alış satışı yapmak son derece kolaydır. İşte Bitlo’da dolar TL alış satışı yapmanın yolu: 

   1. Bitlo hesabınıza dilediğiniz miktarda Türk lirası yükleyin,
   2. Kolay Al/Sat ya da Gelişmiş Al/Sat sekmelerini açın,
   3. Türk lirası ile USDT ya da USDOT satın alın veya satın (USDT/TRY, USDOT/TRY paritelerinde ilem yapın).

   İşte bu kadar! Elbette itibari Türk lirası yerine USDT/TRYT veya USDOT/TRYT işlemleri yaparak tamamen kripto varlıklar ile dijital dolar TL alış satışı yapmayı da denemek isteyebilirsiniz. Bitlo’da sadece kripto varlıklar kullanarak dolar TL fiyatı üzerinden işlem yapmanın yolu ise şu şekildedir:

   1. Bitlo hesabınıza dilediğiniz miktarda Türk lirası yükleyin,
   2. Kolay Al/Sat ya da Gelişmiş Al/Sat sekmelerini açın,
   3. Türk lirası ile TRYT, USDT ya da USDOT satın alın,
   4. Doğrudan kripto paralar arasında alış satış yapabileceğiniz “Dönüştür” sekmesini açın,
   5. TRYT/USDT ya da TRYT/USDOT marketlerini seçerek doğrudan dijital TL ve dijital dolar arasında işlem yapın.

   Ancak unutmayın: USDT ve USDOT, ABD doları değil; dolara endeksli ve dolarla desteklenen birer kripto para birimidir. TRYT ise Türk lirası ile desteklenen bir kripto para birimidir. Bunları banka hesabınıza çekebilmek için daha sonra yeniden Türk lirasına dönüştürmeniz gerekmektedir.