Kripto Para Sepeti Nedir?

Başlangıç Seviyesi
Kripto Para Sepeti Nedir?

Bir süredir kripto para dünyasında bulunuyorsanız, kripto para sepeti kavramını mutlaka duymuşsunuzdur. Kripto sepeti, en basit tanımıyla, bir traderın ya da yatırımcının kripto para portföyünü ifade eder. Çoğu yatırımcı ve trader, kârlarını maksimize etmek ve zararlarını minimize etmek amacıyla kripto para sepeti oluşturur. 

Şimdi gelin, “Kripto para sepeti nedir?” sorusuna daha detaylı bir cevap verelim. 

Kripto para sepeti nedir?

Kripto para piyasalarında ani fiyat hareketleri sık görülür. Bu yüzden çoğu kripto para yatırımcısı ve traderı, sermayesini tek bir kripto para birimine yatırmaz. Aksi halde, tüm sermayesini yatırdığı kripto para biriminin ani bir düşüş yaşamasıyla büyük zarara uğrayabilir ya da tüm sermayesi tek bir kripto para biriminde olduğu için başka kripto para birimlerinde oluşan fırsatları teperek kârdan zarar edebilir. İşte bu nedenle bilinçli yatırımcılar ve traderlar birden fazla kripto para biriminden oluşan kripto para sepeti ya da bir başka deyişle portföy hazırlarlar. Aslında bu yöntem, sadece kripto paralar için değil, tüm yatırım araçları için kullanılır.

Kripto para sepeti nasıl yapılır?

Kripto para sepeti, birden fazla kripto para biriminden oluşan bir portföydür. Eğer sermayenizi bölüp farklı kripto paralara yatırım yaparsanız, bir kripto para sepeti oluşturmuş olursunuz. Gelin bunu bir örnekle açıklayalım: Diyelim elinizde 1000 TL var. Bu 1000 TL’nin tamamıyla Bitcoin (BTC) aldınız. BTC aniden yüzde 50 düşüş yaşarsa sermayeniz bir anda erimiş olacak ve elinizde 500 TL değerinde BTC bulunacak. Bir başka senaryoda ise BTC’nin düşüş yaşamadığını, fiyatının istikrarlı şekilde seyrettiğini ama Oasis Network (ROSE) fiyatının aniden yüzde 50 artış gösterdiğini varsayalım. Bu durumda, tüm sermayeniz BTC’de bulunduğu için ROSE coinden elde edebileceğiniz kazancı tepmiş olacaksınız. Şimdi başa dönelim ve 1000 TL’lik sermayenizi BTC, ROSE, Ethereum (ETH), Decentraland (MANA) ve The Sandbox (SAND) arasında bölüştürmüş olun. Bu durumda örneğin MANA token sert bir düşüş yaşasa bile kripto para sepetinizdeki diğer kripto para birimlerinin fiyatı artış gösterebilir ya da en azından düşüş yaşamayabilir. Böylece sermayenizin büyük kısmını korumuş olursunuz. İşte, kripto para sepeti oluşturmak bu işe yarar!

Kripto para sepeti oluştururken elbette birden fazla strateji izlenebilir. Örneğin birçok yatırımcı ve trader, aynı tür kripto para birimlerinden sepet oluşturur. Bu durumda, mesela metaverse coinleri sepeti oluşturursanız, sermayenizi şu metaverse tokenları ya da metaverse coinleri arasında bölüştürebilirsiniz: MANA, SAND, Axie Infinity (AXS), Chromia (CHR), Enjin Coin (ENJ), Gala (GALA), My Neighbor Alice (ALICE), Alien Worlds (TLM).

Sonuç

Kripto para sepeti yapmak, bilinçli kripto para yatırımının en temel unsurlarından biridir. Sepet hazırlamak geleneksel finans piyasalarında da tercih edilen bir yöntemdir. Bir kripto para sepeti, riski minimum seviyeye indirmenizi sağlar ve yüksek miktarlarda zarar etmenizin önüne geçer