Decentraland (MANA) Oynayarak Para Kazanmanın 5 Yolu

Başlangıç Seviyesi
Decentraland (MANA) Oynayarak Para Kazanmanın 5 Yolu

Blok zincir tabanlı metaverse oyunları son yıllarda çok popüler oldu ve Decentraland (MANA), bu oyunların en çok bilinenleri arasında. Blok zincir tabanlı metaverse oyunlarının hemen hepsi gibi Decentraland de play-to-earn modelinde bir oyun. Yani, oyuncuların oyunu oynayarak gelir elde etmesine olanak tanıyor.

Decentraland ile gelir elde etmenin en bilinen yolu NFT araziler ve öğeler satmak. Ancak Decentraland metaverse platformunda zaman geçirerek para kazanmanın başka ve daha ilginç yolları da var. Bu rehberde önce Decentraland oyununa kısaca değinecek, ardından Decentraland oynayarak para kazanmanın 5 yolunu anlatacağız.

Decentraland nedir?

Decentraland (MANA), Ethereum (ETH) blok zinciri üzerinde çalışan blok zincir tabanlı bir metaverse evrenidir. Bir başka deyişle, çok sayıda oyuncunun çevrimiçi olarak birbiriyle etkileşime girebildiği bir sanal dünyadır. Bu sanal dünya, toplam 90 bin 601 parsel araziden oluşur. LAND adı verilen bu araziler, NFT biçiminde alınıp satılabilir. LAND alım satımında ise Decentraland’ın ERC-20 tabanlı yerel tokenı MANA kullanılır.

Decentraland oyuncuları, sahip oldukları araziler üzerinde çeşitli yapılar, içerikler, oyunlar oluşturabilir. Diğer kullanıcılar da bu yapıları, içerikleri, oyunları deneyimleyebilir. 

Decentraland ile para kazanmanın 5 yolu 

Birçok blok zincir tabanlı metaverse oyununda oyuncular çeşitli şekillerde gelir elde edebilir. Decentraland (MANA) platformunda da gelir elde etmek mümkündür. Bunun en bilinen Decentraland NFT’leri satmaktır. Örneğin, bir arazi satın alır ve bu arazi üzerinde bir yapı ya da içerik geliştirerek arazinin değerini artırabilirsiniz. Ardından bu araziyi Decentraland NFT Marketplace’inde satarak MANA token ile kâr elde edebilirsiniz. Decentraland kullanıcılarının arazilerindeki yapılara reklam alarak gelir elde etmesi ya da katılım ücreti bulunan oyunlar geliştirmesi de mümkündür. 

Fakat Decentraland üzerinde para kazanmanın, bu çok bilinen yöntemler dışında da yolları vardır. Sizler için Decentraland oynayarak para kazanmanın pek bilinmeyen 5 yolunu derledik. 

Kumarhane hostu olun

Decentraland (MANA), bir metaverse platformudur ve Decentraland evreninde alternatif bir yaşama sahip olabilirsiniz. Öyle ki bu sanal dünyada bir kumarhane hostu olarak ciddi miktarlarda para bile kazanabilirsiniz! 

Decentraland evreninde Decentral Games adında sanal bir kumarhane vardır. Oyuncular burada kripto paralar ile kumar oynayabilir. Bu kumarhanede çalışanlar da yine Decentraland kullanıcılarıdır ve siz de onlardan biri olabilirsiniz. Bir host olarak göreviniz ise göreviniz müşterilerle etkileşime girmek, onları ağırlamaktır. Ayrıca bir host, Decentral Games’in Telegram grubunun yönetiminde de görev alabilir. 

Decentral Games kumarhanesinde host olarak çalışmak size ayda yüzlerce, hatta binlerce dolar kazandırabilir. Ancak bu iş tıpkı gerçek hayattaki bir iş gibi belirli bir mesai ister.

Kumarhane yatırımcısı olun

Decentraland ile para kazanmanın az bilinen bir diğer yolu da kumarhanede bir parça mülk satın almaktır. Decentraland’deki kumarhanelerde blackjack, rulet, poker masaları da NFT olarak satılır. Siz de bu masalardan satın alabilir ve kumarhanede bir mülk sahibi olabilirsiniz. Böylece sahibi olduğunuz masadaki gelirden yüzde 30 pay alırsınız. 

Moda tasarımcısı olun

Eğer 3D tasarımla ilgileniyorsanız merkeziyetsiz moda tasarımcısı olabilirsiniz. Merkeziyetsiz moda tasarımcılığından kastımız, blok zincir tabanlı metaverse platformları gibi merkeziyetsiz platformlar için çeşitli moda öğeleri tasarlamak. Bildiğiniz üzere, metaverse platformlarında kullanıcılar avatarlarıyla var olur ve bu avatarlara çeşitli kıyafetler giydirebilirler. Bu kıyafetler NFT olarak alınıp satılır. Siz de Decentraland evreninde moda tasarımcısı olmak isterseniz 3D kıyafet modelleri tasarlayabilir ve onları NFT olarak satabilirsiniz. 

Ancak Decentraland NFT’leri oluşturmanın, mintleme ücretinden dolayı maliyetli olduğunu unutmayın. 

Organizatör olun

Decentraland evrenindeki sanal araziler üzerinde birçok metaverse etkinliği düzenlendi, düzenleniyor. Siz de etkinlik organize ederek Decentraland’den para kazanabilirsiniz. Örneğin, bir hazine avı etkinliği düzenlediğini varsayalım. Bu etkinlik için belirli bir giriş ücreti belirleyebilirsiniz. Giriş ücreti 10 dolar olsun ve etkinliğe 200 kişi katılsın. Bu durumda 2000 dolarlık bir havuz oluşmuş olur. Bu ücretin yüzde 30’unu siz alırsınız, yüzde 70’i ise etkinliği kazanan kullanıcıya ödül olarak verilir. 

Serbest zamanlı çalış

Serbest zamanlı bir çalışan, yani freelancersanız, Decentraland (MANA) metaverse platformunda tamamen merkeziyetsiz bir işe başlayabilirsiniz. Örneğin, Decentraland platformundaki arazisinde sergi düzenleyecek biri, bir grafik tasarımcı arıyor olabilir. Eğer size iş verirse, üretiminiz karşılığında size kripto para verir. 

Decentraland serbest zamanlı işlerini Decentraland ile ilgili Discord gruplarında kolaylıkla bulabilirsiniz.