Decentraland (MANA) Rehberi

Başlangıç Seviyesi
Decentraland (MANA) Rehberi

Metaverse platformları her geçen gün daha çok ilgi çekiyor ve bu platformlardan biri de Decentraland (MANA). 90 bin 601 parselden oluşan ve Ethereum blok zinciri tarafından desteklenen Decentraland, 3 boyutlu ve merkeziyetsiz bir sanal gerçeklik platformudur. Oyna-kazan modelini benimseyen Decentraland, kullanıcılarının NFT olarak sanal araziler edinerek bunlar üzerinde içerik ve uygulamalar oluşturmasına, deneyimlemesine ve bunlardan para kazanmasına olanak tanır. 

Decentraland nasıl kuruldu? 

Decentraland (MANA), Arjantinli girişimciler Ari Meilich ve Esteban Ordano tarafından 2015 yılında kurulan Decentraland Vakfı tarafından geliştirildi. Decentraland, 2017 yılında 24 milyon dolarlık bir ilk coin arzı (Initial Coin Offering, ICO) gerçekleştirerek piyasaya çıktı. 2018’de Animoca Brands ile ortaklık kuran Decentraland, 2019’da kapalı betasını başlattı. Bir yıl sonra, 2020 yılının Şubat ayında ise platform halka açıldı. 

Bugün Decentraland’in yatırımcıları arasında Animoca Brands’in yanı sıra Digital Currency Group, Kenetic Capital, FBG Capital, CoinFund ve Hashed de bulunuyor. Kısa sürede en popüler metaverse platformlarından biri haline gelen Decentraland’de, 21 ila 24 Ekim 2021 tarihleri arasında tarihteki ilk metaverse müzik festivali gerçekleştirildi. Atari başta olmak üzere çeşitli şirketler ise Decentraland’de LAND alarak kendi mülklerini inşa ettiler.

Decentraland nasıl oynanır?

Decentraland, sıradan bir oyundan ziyade tarayıcı tabanlı sanal bir dünya olarak değerlendirilmelidir. Decentraland dünyası, 90 bin 601 parsellik bir alandan oluşur. Bu sanal alanın her bir parçasına LAND adı verilir. Her bir LAND, aslında ERC-721 tabanlı birer NFT’dir. 

Decentraland kullanıcıları, LAND adı verilen araziler üzerine yapılar, oyunlar ya da benzeri içerikler oluşturabilir. Bu araziler ise Decentraland NFT pazar yerinde satılmaktadır. Ancak platformun NFT pazar yerinde satılan yalnızca LAND’ler değildir. Decentraland dünyasındaki görüntünüz olan avatarınıza ekleyebileceğiniz gözler, saçlar, şapkalar, kıyafetler ve daha birçok şey pazar yerinde alınıp satılmaktadır. Platformun NFT pazar yerinde alım satımlar MANA tokenla yapılır.

Decentraland’i deneyimlemek isteyenler, ücretsiz bir şekilde Decentraland’in dünyasında gezinebilirler. Üçüncü şahıs ya da birinci şahıs olarak gezinebileceğiz Decentraland’in kontrolleri ise oyunseverler için son derece alışıldıktır: W, A, S, D tuşları ile karakterinize yön verirsiniz. Zaten Decentraland’e girdiğiniz an size kontrollere ve bilmeniz gereken her şeye dair bilgilendirme yapılır.

Decentraland’de neler yapılabilir?

Decentraland platformunda yapabilecekleriniz yalnızca hayal gücünüzle sınırlıdır. 

Öncelikle, platformda kendi avatarınızla var olabilirsiniz ve avatarınızı istediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz. Avatarınızın adını değiştirebileceğiniz gibi satın aldığınız NFT’ler ile avatarınıza saç, gözlük, bıyık, sakal, yeni bir çift göz, çeşit çeşit kıyafetler ekleyebilirsiniz. Kişiselleştirdiğiniz avatarınızla Decentraland dünyasını keşfe çıkabilirsiniz.

Decentraland’in uçsuz bucaksız topraklarında özgürce dolaşabildiğiniz bu keşifte kullanıcıların yaptığı yapılarla karşılaşmanız mümkün olduğu gibi uzun süre boş topraklarda da yürüyebilirsiniz. Dilerseniz, harita üzerinden bir noktadan diğerine ışınlanarak da ulaşabilirsiniz. 

Decentraland (MANA) Rehberi

Decentraland’de, sanat galerilerine de gidebilir ve birbirinden heyecan verici dijital sanat ürünlerini deneyimleyebilirsiniz. Örneğin, 2020 yazında Decentraland’deki binası inşa edilen MakersPlace isimli dijital galeride kullanıcılar, Arjantinli ünlü karikatürist José Delbo’nun eserlerinden oluşan sanal sergiyi gezebildiler. 

Decentraland, birçok oyuna da ev sahipliği yapıyor. Bunlardan birçoğu, örneğin Pokemon’dan ilham almış olan Ethermon, oyna-kazan modeline dayanıyor. Ünlü oyun firması Atari’nin de Decentraland’de mülkü ve oyunları bulunuyor. Kumarhaneler ise Decentraland’i birçok kullanıcı için çekici kılan bir başka unsur. Decentral Games tarafından yaratılan ve Japon mimarisiyle inşa edilen Tominayo Casino bunlardan biri. Bu sanal kumarhanede oyunlar oynayarak MANA kazanabilir, daha sonra kazandığınız bu MANA’ları Bitlo.com gibi kripto para borsaları üzerinden gerçek paraya dönüştürebilirsiniz. 

Decentraland Builder

Decentraland, kullanıcılara, sahip oldukları LAND’lere yükleyebilecekleri yapılar inşa edebilmeleri için Decentraland Builder uygulamasını sunmuştur. Tarayıcı tabanlı bu uygulamada objeleri basitçe sürükleyip bırakarak eşsiz yapılar, manzaralar, nesneler üretebilir ve sahip olduğunuz LAND üzerinde bunları görünür kılabilirsiniz.