Decentraland (MANA): Göz Atmanız Gereken 5 Yapı

Başlangıç Seviyesi
Decentraland (MANA): Göz Atmanız Gereken 5 Yapı

Metaverse platformu dendiğinde akla önce Decentraland (MANA) geliyor. 90 bin 601 parselden oluşan Decentraland (MANA) evreni, Ethereum (ETH) blok zinciri tarafından desteklenen 3 boyutlu ve merkeziyetsiz bir sanal dünya. Üstelik Decentraland bilgisayar üzerinden, tarayıcı vasıtasıyla kolayca keşfedilebiliyor. 

Decentraland kullanıcıları, MANA token adı verilen ERC-20 tabanlı kripto para birimiyle LAND adı verilen NFT araziler alabiliyor ve bu araziler üzerine çeşitli yapılar ya da oyunlar inşa edebiliyor. Bu rehberde sizin için Decentraland evreninde mutlaka görülmesi gereken, yenilikçi ve ilgi çekici 5 metaverse yapıyı ve yeri derledik. 

MetaZone Tower: İlk Decentraland uygulama mağazası

Decentraland ekosistemine gelen ilk uygulama mağazası olan MetaZone Tower (MetaZone Kulesi), kullanıcılar tarafından büyük ilgi gördü. MetaZone Tower, Decentraland (MANA) evrenindeki LAND, yani arazi sahiplerine arazileri üzerine yerleştirebilecekleri içerikler satın alma olanağı sunar. Bu içerikler Meta olarak anılır. 

MetaZone Tower, birden fazla atari oyununa ve başka Meta'lara ev sahipliği yapmaktadır.

Decentraland lokasyonu: 61,-27

Chateau Satoshi: Bir metaverse kumarhanesi

Metaverse, kullanıcıları birçok fırsat sunar. Bu fırsatlardan biri de Chateau Satoshi isimli Decentraland (MANA) binasında yatmaktadır. Baştan söyleyelim, burası Decentraland Games tarafından oluşturulmuş bir kumarhane. Burada MANA token ile slot, blackjack ve rulet gibi oyunlar oynayabilirsiniz. Ancak daha doğru bir kararla kumar oynamak istemezseniz bile Chateau Satoshi görmeye değer bir yapı. Burası, art deco tarzında bir mimari ile oluşturulmuş ve her daim canlı. 

Decentraland lokasyonu: -76,77

Museum District: Metaverse müzeler bölgesi

Dünyanın ilk blok zincir tabanlı müze ve sanat galerileri bölgesi de Decentraland (MANA) evreninde yer alıyor. Burada modern binaların yanı sıra Antik Yunan mimarisinden esinlenmiş yapılar da görmek mümkün. Bu yapıların içinde ise gerçek NFT sanatçılarının sanat eserleri sergileniyor.

Decentraland lokasyonu: 13,75

Boba Binası: Minimal ama etkileyici

Boba Binası, Decentraland (MANA) üzerindeki ilginç yapılardan biri. 1x3 boyutunda bir arazi üzerine inşa edilmiş olan, biri teras olmak üzere 6 kattan oluşan bu yapıyı bir çeşit lokal olarak düşünebilirsiniz. İlk katında bir sanat galerisi bulunan yapıda kumarhane oyunları da yer alıyor. Ancak bu kumarhane, yalnızca eğlence amaçlı; Boba Binası’ndaki hiçbir şeyden ziyaretçiler gelir elde edemiyor. 

Decentraland lokasyonu: 104,-21

Tomb Chaser: Bir labirent oyunu

Tomb Chaser, son bölmede gizlenmiş defineyi bulmak için oyuncunun engellerle dolu bir labirent tapınağında bir hayaleti takip etmesi gereken bir kovalama oyunudur. Ancak burası aynı zamanda Decentraland (MANA) evrenindeki güzel tasarımlardan birine de sahiptir. Tomb Chaser’ın ana binası, Çin mimarisini andırıyor.

Decentraland lokasyonu: 67,-132


  • Decentraland (MANA) amacı nedir?

Decentraland (MANA), kullanıcılarının çeşitli sanal araziler üzerine kendi binalarını ve oyun, sergi gibi içeriklerini inşa etmelerine olanak tanıyan bir metaverse platformudur. 

  • Decentraland (MANA) kimin? 

Decentraland (MANA), 2015’te Arjantinli girişimciler Ari Meilich ve Esteban Ordano tarafından kurulmuştur.