Daemon

İleri Seviye

Daemon, arka plan programı anlamına gelmektedir. Çok görevli bilgisayar işletim sistemlerinde daemon ya da arka plan programı, aktif bir kullanıcının doğrudan kontrolü altında olmaktan ziyade bir arka plan işlemi olarak çalışan bir bilgisayar programıdır. 


MIT’nin Proje MAC adlı projesinde çalışan programcılar tarafından icat edilen daemonun adı “Maxwell’in Şeytanı” deneyinden gelmektedir. İskoç fizikçi James Clerk Maxwell tarafından 1867’de ortaya atılmış bir düşünce deneyi olan “Maxwell’in Şeytanı” deneyinde ikinci termodinamik yasasının geçerliliği sorgulanmıştır. Bu deney, arka planda sürekli olarak çalışan ve molekülleri sıralayan bir deneydir. Daomonun da içinde yer aldığı Unix sistemleri bu terminolojiyi miras almıştır. 


Geleneksel olarak, bir arka plan programının süreç adları, sürecin aslında bir arka plan programı olduğunu açıklığa kavuşturmak ve bir arka plan programı ile normal bir bilgisayar programı arasında ayrım yapmak için d harfi ile bitmektedir.


Örneğin, syslogd, sistemin kayıtları ile ilgili bir arka plan programıdır, başka bir örnek olarak sshd programı, gelen SSH bağlantılarına hizmet eden bir arka plan programıdır.


Unix kökenli bir program olsa da şu an pek çok işletim sistemi tarafından kullanılmaktadır. Bir daemon programının ana süreci genellikle init işlemidir. Bir alt süreci forklayan ve hemen arkasından çıkarak initin alt süreci benimsemesini sağlayan veya init sürecinin doğrudan daemon ile başlatılması işlemi ile oluşturulur.

Kripto Para Madenciliğinde Daemon

Daemon, kripto para madenciliğinde de kullanılan bir program. Özellikle programcılar ve ileri düzey kullanıcıların kullandığı daemon programlarının “Bitcoin Core Daemon” gibi kripto para özelinde geliştirilmiş versiyonları mevcut.