Breakout (Kırılma) Nedir?

Başlangıç Seviyesi

Breakout, bir kripto para biriminin fiyatının aniden büyük miktarda arttığını veya azaldığını tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bir kırılma her iki yönde de olabilir ve genellikle piyasa koşullarındaki veya haberlerdeki ani bir değişiklikten kaynaklanır. Bir kripto para biriminin fiyatı aniden arttığında, bu yükseliş eğilimi olarak bilinir. Boğa kırılmaları genellikle yeni bir ortaklık veya büyük bir duyuru gibi olumlu haberlerden kaynaklanır.

Öte yandan, bir kripto para biriminin fiyatı aniden düştüğünde, bu düşüş eğilimi olarak bilinir. Ayı kırılmaları genellikle bir hack veya büyük bir satış gibi olumsuz haberlerden kaynaklanır. Aralar, altta yatan koşullara bağlı olarak kısa ömürlü veya uzun süreli olabilir. Bununla birlikte, genellikle traderler için hem iyi hem de kötü olabilen yüksek bir oynaklık dönemine neden olurlar.

Bir breakout sırasında işlem yapmayı düşünüyorsanız, araştırmanızı yapmanız ve altta yatan koşulları anlamanız önemlidir. Bu, bilinçli kararlar vermenize ve maliyetli hatalar yapmaktan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Breakout Stratejisi

Breakout Nedir?

Bir breakout stratejisi, bir kripto para biriminin fiyatı bir direnç seviyesinin üzerine çıktığında veya bir destek seviyesinin altına düştüğünde ticaret yapmak için kullanılan bir ticaret stratejisi türüdür.

Direnç seviyesi, fiyatın üzerine çıkmakta güçlük çektiği seviyedir. Destek seviyesi, fiyatın altına inmekte zorlandığı seviyedir. Fiyat direnç seviyesinin üzerine çıktığında, yukarı yönlü hareket ettiği gözlemlenir. Fiyat destek seviyesinin altına düştüğünde, aşağı yönlü olarak kırıldığı gözlemlenir.

Breakout stratejisi, hem kısa vadeli hem de uzun vadeli ticaret yapmak için kullanılabilir. Kısa vadede, tüccar, fiyat belirli bir kâr düzeyine ulaştığında ticaretten çıkmak isteyecektir. Uzun vadede, tüccar, fiyat belirli bir kâr düzeyine ulaşana kadar ticareti elinde tutmaya çalışır. Breakout stratejisi, çeşitli farklı kripto para birimlerinin ticareti için kullanılabileceği için kripto para tüccarları arasında popüler bir stratejidir.

İster breakout stratejisi isterse de farklı bir strateji kullanıyor olun, kripto para piyasasının riskli bir piyasa olduğunu ve stratejilerin ya da göstergelerin tek başına bir işe yaramayabileceğini bilmeniz gerek. Bu doğrultuda adımlar atıp, risklerinizi buna göre almak büyük kayıplar yaşamanızın önüne geçecektir.

Breakout, yani Türkçe karşılığı ile kırılma, bir kripto paranın fiyat değerinin direnç alanının üzerine çıkması veya destek alanının altına düşmesi olarak tanımlanmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Destek ve Direnç Nedir? Destek ve Direnç Noktası Nasıl Bulunur?

Kripto Paralarda Breakout

Potansiyel olarak bir süre için kripto paraların fiyat değeri, direnç seviyesinin altında veya destek seviyesinin üzerinde kaldığında breakout (kırılmalar) meydana getirebilir. Direnç veya destek seviyesi, birçok alım-satım işlemi yapan kişilerin giriş noktalarını belirlemek veya zararlarını durdurmak için kullandığı bir çizgi haline gelmektedir. Fiyat değeri, destek veya direnç seviyesini kırdığında, kırılmayı bekleyen alım-satım yapan kişiler devreye girmektedir. Fiyatın kırılmasını istemeyenler ise daha büyük kayıplardan kaçınmak için pozisyonlarını bırakmaktadırlar. Bu hareketlilik genelde hacmin artmasına neden olur ve artan hacim alım-satım yapan kişilerin çoğunluğunun kırılma seviyesiyle ilgilendiğini göstermektedir.

Breakout Nedir?

Kripto paralarda yüksek hacmin eşlik ettiği direnç kırılımları, ortalama hacimli kırılımlardan daha güçlü bir sinyal olarak kabul edilebilmektedir. Hacim yüksekse, fiyatın kırılma yönünde trend göstermeye başlama olasılığı daha yüksektir. Ortalamadan daha yüksek hacim, kırılmayı onayladığının göstergesidir. Breakoutta çok az hacim varsa, bu seviye birçok alım-satım yapan kişi için önemli olmayabilir veya henüz yeterli sayıda alım-satım yapan kişi seviyenin yakınında bir işlem yapmak için ikna olmamış olabilmektedir. Düşük hacimli kırılmaların başarısız olma olasılığı daha yüksektir. Yukarı yönlü bir kırılmada, başarısızlık durumunda fiyat seviyesi direncin altına düşecektir.

Fiyatlar yeteri kadar açıksa, birçok alım-satım yapan kişi zararı durdur (stop loss) emirlerini uygulamak için aynı fiyat seviyelerini kullanabilmektedir. Bu zarar durdurma emirleri tetiklenmeye başladığında, hızlı bir fiyat hareketi ile sonuçlanan kademeli bir etki yaratabilmektedirler. Fiyat kırılmaları arkasındaki hipotez oldukça basittir. Destek ve direnç seviyeleri fiyatı belirli bir aralıkta tutarsa, bu aralığın içerisinde breakout (kırılma) yaşanması daha büyük bir hareketlenmenin yaşanacağını gösterebilmektedir. Breakout durumları için yapılan al sat emirleri, hemen hemen her zaman dilimine ve trade tarzına uygulanabilmektedir.

Formasyonlar ve Kriptolarda Fiyat Kırılmaları

Kırılmalar kripto paralarda genellikle üçgen, bayrak, takoz ve omuz-baş-omuz (obo,tobo) formasyonları da dahil olmak üzere diziler ve diğer grafiklerle ilişkilendirilmektedir. Bu formasyonlar, fiyat seviyesi iyi tanımlanmış destek veya direnç seviyeleri ile sonuçlanan belirli bir şekilde hareket ettiği zaman oluşmaktadır. Alım-satım işlemi yapan kişiler daha sonra kırılmalar için bu seviyeleri izlemektedir. Fiyat seviyesi direncin üzerinde breakout (kırılma)meydana getirirse uzun dönemler başlatabilir ve kısa dönemlerden çıkabilirler veya fiyat seviyesi desteğin altına düşerse kısa dönem başlatabilir veya uzun dönemden çıkabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Harmonik Formasyonlar Nedir?

Yüksek hacimli bir kırılmadan sonra bile, fiyat seviyesi tekrar kırılma doğrultusunda hareket etmeden önce genellikle kırılma noktasına geri döner. Kırılmalardan önce tipik olarak bir azalan volatilite dönemi gerçekleşmektedir. Bunun nedeni, kısa vadeli alım-satım işlemi yapanların genellikle ilk kırılmada satın almayı gerçekleştirmeleri, ancak daha sonra kâr için oldukça hızlı bir şekilde satmaya çalışmalarıdır. Bu hızlı satış, fiyat seviyesini geçici olarak kırılma noktasına tekrar götürür. Kırılma meşru ise (başarısız değil), fiyat seviyesi kırılma doğrultusunda tekrar geri hareket etmelidir. Bu gerçekleşmiyorsa, başarısız bir kırılma meydana gelmiştir. İşlem başlatmak için kırılmaları kullanan alım-satım işlemi yapanlar, kırılmanın başarısız olması durumunda genellikle zararı durdurmak isteyeceklerdir.

Breakout Nedir?

Yukarı yönlü bir kırılmada uzun süre devam edilmesi durumunda, genelde direnç seviyesinin hemen altına bir zarar durdurma (stop loss) yerleştirilir. Aşağı yönlü bir kırılmada kısa süreli devam edilmesi durumunda zarar durdurma, aşılan destek seviyesinin hemen üstüne yerleştirilir. Genellikle, bir üründe ne kadar uzun süre fiyat gelişim gözlemlenirse, kırılma o kadar büyük olmaktadır. Bir kırılma, hareketin yönüne bağlı olarak bir alış veya satış sinyali olabilmektedir. Bir kırılma alım-satım yapan bireyi, yatırım yaptığı bir ürün destek veya direnç alanının dışına çıktığında kar veya zarar durumuna girebilmektedir.

Fiyat tanımlanmış bir aralığın dışında kırılırsa ve aniden durum eski haline dönerse, bu bir sahte çıkış veya yanlış bir kırılma (false breakout) olarak kabul edilebilir. Bu durum, fiyat belirli bir aralığın dışına çıktığında, ancak kısa bir süre sonra aralığa geri döndüğünde meydana gelmektedir. Sahte işlemlere karşı bir önlem olarak, bazı alım-satım yapan kişiler bir işleme girmek için daha uzun zaman dilimlerinde bir kırılmanın onaylanmasını bekleyebilmektedirler. Bu da aynı zamanda, kırılma seviyelerinin tekrar test edilmesini beklemek anlamına gelebilir.

Breakout ile 52 Haftalık Yüksek / Düşük Seviyeleri Arasındaki Fark

Bir kırılma, önceki en yüksek/düşük seviyenin yakınında meydana gelirse, fiyatın 52 haftalık yeni bir en yüksek veya en düşük seviyeye taşınmasına neden olabilmektedir. Ancak 52 haftalık en yüksek / düşüklerin tümü son kırılmanın sonucu olarak görülmemelidir. 52 haftanın en yüksek veya en düşük fiyatı, aslında bir önceki yılda görülen en yüksek veya en düşük fiyattır. Kırılma, direncin üstünde veya altında oluşan bir harekettir.

Kırılmaları Kullanmanın Sınırlamaları

Başarısız kırılma (false breakout) meydana geldiğinde, fiyat seviyesi genellikle direncin veya desteğin hemen ötesine geçerek, kırılma bekleyen alım-satım yapan kişileri cezbedecektir. Fiyat seviyesi daha sonra tersine dönerek kırılma doğrultusundaki hareketine son verir. Bu durum, gerçek bir kırılma meydana gelmeden önce birçok kez olabilir.

Destek ve direnç seviyeleri her trader için özel olabilmektedir, bunun sebebi ise herkesin aynı destek ve direnç seviyelerini önemsememesidir. Bu noktada genel anlamda hacim seviyesini izlemek en iyisidir. Kırılmada hacmin artması, seviyenin önemli olduğunu göstermektedir. Hacim eksikliği, seviyenin önemsiz olduğunu veya büyük alım-satım işlemi yapanların (büyük hacim yaratan) henüz katılmaya hazır olmadığını gösterir.