Destek ve Direnç Nedir? Destek ve Direnç Noktası Nasıl Bulunur?

Başlangıç Seviyesi
Destek ve Direnç Nedir? Destek ve Direnç Noktası Nasıl Bulunur?

Destek ve direnç kavramları kripto para borsalarında adını sıkça duyduğumuz kavaramlar arasında yer alır. Destek ve direnç kripto para teknik analizinde en önemli noktalar olarak bilinir. Kripto para grafiğinde fiyatlar belirli bir trende göre hareket eder.

  • Yükseliş trendi
  • Düşüş trendi
  • Yatay yönlü hareket

Kripto para grafiğinde görülen trendlerdir. Bu trendler içerisinde destek ve direnç seviyeleri de önemli unsurlardır. Çünkü yatırımcılar destek ve direnç seviyelerini baza alarak teknik analiz yapar ve böylece bu seviyeleri göz önünde bulundurarak yatırım kararları verir.

Destek ve Direnç Noktaları Nedir?

Bitcoin yorumu, Ethereum yorumu gibi Kripto para analizi yapmak isteyenlerin BTC Grafiği ve ETH Grafiğini incelerken kullandığı destek ve direnç noktaları fiyatların hangi eğilimde olacağını anlamaya yarayan seviyelerdir.

Destek Noktası Nedir?


Destek ve Direnç Nedir? Destek ve Direnç Noktası Nasıl Hesaplanır?

Destek Noktası, analizi yapılan kripto paralarda ya da finans ürünlerinde yaşanan düşmelerin yapılan satışları durdurma noktalarına getirdiği ve bu durma noktasına gelindiğinde yatırımcıların tepki vererek alışa başladıkları seviyelerdir. Kısacası destek seviyeleri, fiyatların düşüş eğilimindeysek destek alarak yukarı yönlü hareket etmeye başladığı seviye olarak bilinir. Destek seviyesine gelindiğinde düşüş eğilimi sonlanır ve kripto para fiyatları yukarı yönlü harekete başlar.

Direnç Noktası Nedir?

Direnç noktası, fiyatları yükselen bir kripto parada yükselişin yavaşlayacağını gösteren, alıcıların isteksiz olduğu fakat satıcıların istekli olduğu seviyelerdir. Direnç seviyeleri, fiyatların yükseliş eğilimindeyken bir dirençle yani zorlanma ile karşılaşıp aşağı yönlü dönüş yaptığı seviyeler olarak da tanımlanabilmektedir.

Direnç noktasına gelindiğinde kripto para fiyatlarında yükselme trendi sona erer ve satış işlemleri yoğunlaştığı için kripto para fiyatlarında düşüşler yaşanır. Kısacası direnç seviyesi, kripto para fiyatlarında aşağı yönlü hareketin başlayacağını gösteren seviyelerdir. Fakat bu direnç noktası kırıldığında kripto para fiyatlarında artışlar da yaşanabilir.


Destek ve Direnç Nasıl Hesaplanır?

Destek ve direnç noktası belirlenirken analistler genellikle kripto para grafiğinden hareket eder ve bu noktalar belirlenirken fiyat grafiğinde yer alan taban noktaları baza alınarak destek ve direnç hesaplanır.

Destek noktası hesaplanırken analistler fiyat grafiğinde yer alan ve fiyatın geçmekte zorlandığı noktaları belirler. Bu noktalar destek noktası olarak belirlenir.

Direnç noktası hesaplanırken analistler fiyat hareketlerinin taban notalarını baz alarak hesaplama yapar.  Fiyat taban hareketlerinde birden fazla kez denen fakat geçilemeyen fiyat seviyeleri direnç noktası olarak belirlenir.

En az 2 adet destek seviyesinin birleştirilmesi ile destek hattı, en az iki adet direnç seviyesinin birleştirilmesi ile direnç hattı oluşturulabilir. Bu hatlar, bize fiyatların hangi yönde hareket ettiği ve olası bir kırılım gerçekleşmesi ile hangi yöne hareketlilik olabileceği hakkında bilgi vermektedir.


Bitcoin Destek ve Direnç Noktaları

Destek ve Direnç Nedir? Destek ve Direnç Noktası Nasıl Hesaplanır?

Yukarıda verilen Bitcoin Grafiğinde destek ve direnç seviyeleri oldukça açık bir şekilde görülmektedir. Bitcoin Grafiğinde yer alan destek ve direnç seviyeleri ile ilgili şunları söylemek doğrudur. Trend çizgilerinin kırılımı bitcoin fiyatlarındaki hareketlilik hakkında bilgi verir. Genel olarak trend kanalı hangi yöne doğru kırılırsa Bitcoin fiyatının o yöne doğru hareket edeceği düşünülür. Bitcoin grafiğinde görülen destek ve direnç seviyeleri ne kadar denenirse ilgili destek ve direnç hattının kırılma ihtimali o kadar artar.