Harmonik Formasyonlar Nedir?

Başlangıç Seviyesi
Harmonik Formasyonlar Nedir?

Harmonik formasyonlar 1932 yılında Harold Gartley tarafından bulunmuştur. Harmonik Formasyonlar, fibonacci değerleri ile kullanılan 5 noktalı formasyonlardır. Formasyon içerisindeki noktalar genel olarak X,A,B,C,D olarak adlandırılır. Özellikle yatay piyasalarda kendilerini tekrarlama eğiliminde bulunan, dönüş noktalarının belirlenmesinde sıklıkla kullanılan formasyonlardır.

AB=CD Formasyonu

Piyasadaki hareketlilik genel olarak dalgalar halinde kendisini göstermektedir. Yani trend halindeki bir varlığın yükseliş hareketi sonrası bir düzeltme hareketi yapması beklenir. Düzeltme sonrasındaki hareket sonrası ise trend yönünde tekrardan hareket etmesi beklenir. Formasyonda düzeltme sonrası oluşan trend yönlü hareketin ilk hareket ile aynı boyda olması beklenir.

Harmonik Formasyonlar Nedir?

AB=CD Formasyonunda, Bullish ve Bearish olarak 2 yönlü formasyon hedefi bulunmaktadır. C noktası, AB hareketi tamamlandıktan sonra en az 0,382 Fibonacci geri çekilme seviyesine gelmelidir fakat A noktasının altına hareketlilik yapamaz. C noktasının geçerliliği Fibonacci geri çekilme seviyeleri ile kontrol edilebilir. Harmonik formasyonlardan birisi olan AB=CD Formasyonunda

  • AB dalga boyu ile CD dalga boyunun eşit olması gerekmektedir.
  • CD dalga boyunun ölçümü trend temelli Fibonacci ile kontrol edilebilir. Genel olarak, AB=CD formasyonu tamamlanmadan işleme girilmesi doğru sonuçlar vermeyebilir.
  • D noktası, B noktasını geçmek zorundadır ve aynı zamanda D noktası, destek veya direnç seviyesine denk gelebilir.
  • Destek veya direnç seviyelerine denk gelmesi formasyonun daha güçlü olmasına ve D seviyesinin dönüş seviyesi olarak doğrulanmasını güçlendirir.

Gartley Formasyonu


Harmonik Formasyonlar Nedir?

Harmonik formasyonlar içerisinde yer alan Gartley Formasyonu’nda, Bullish ve Bearish olarak 2 yönlü olarak formasyon hedefi bulunmaktadır ve 5 noktalı bir harekettir.

  • B noktasının, X-A üzerinden çizilen 0.618 Fibonacci geri çekilme seviyesine değmesi gerekmekte olup, 0.786 seviyesine gelmemesi gerekmektedir.
  • C noktasının minimum A-B üzerinden çizilen 0.618 Fibonacci geri çekilme seviyesine değmesi gerekmektedir. Fakat C noktası, A noktasını geçemez.
  • D noktası A-B üzerinden çizilen 1.272 Fibonacci Extension seviyesidir.