Token Generation Event (Token Oluşturma Etkinliği - TGE)

Başlangıç Seviyesi

Token Generation Event (TGE), kripto alanında yaygın olarak kullanılan bir uygulamadır. Ancak Token Generation Event'in ne olduğunu anlamak için öncelikle token ve tokenizasyonun temellerini anlamak gerekir. Bununla birlikte token ile karıştırılan coin, ICO (ilk token arzı) gibi kavramları da inceleyelim.

Coin nedir?

Coin öncelikle bir değer depolama birimi olarak kullanılır. Coin, bağımsız bir ağ veya blok zinciri (Blockchain) üzerinde kullanılmak için oluşturulan kripto paraları ifade eder. Örneğin; Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Polkadot (DOT), Dogecoin (DOGE) gibi coinler kendi blok zincirlerini kullanırlar. 

Token nedir?

Token, bir ekosistem veya proje için fayda düşünülerek tasarlanmış, daha büyük bir kripto ekonomik sistemine erişim ve kullanım sağlayan dijital varlıktır. Coinlerin aksine kendilerine ait bir blok zinciri bulunmamaktadır. Bunun yerine Ethereum, Solana vb. blok zincirlerinde üretilirler. Kendi başına bir değer deposu yoktur, ancak çevresinde yazılım geliştirilebilecek şekilde yapılmıştır. Tokenlar genellikle bir ilk token arzı teklifiyle oluşturulur. 

ICO nedir?

ICO'lar, erken aşamadaki şirketler için sermaye artırma aracı olarak kripto para birimleri kullanan bir tür kitle fonlamasıdır. 

TGE ve ICO

Tokenlardan sermaye toplamak için şirketler genel olarak ICO yoluna gitse de bir kısmı ise bunun yerine Token Oluşturma Etkinliği’ni (TGE) tercih eder. Hem ICO'lar hem de TGE’ler benzer bir amaca hizmet eder. Bazı şirketler, düzenleyici sonuçlardan çekinerek fon yaratma kampanyalarını TGE olarak markalamayı tercih eder. Çoğu Token Üretim Etkinliği, kamu hizmetleri endüstrisinde token yetiştiren şirketleri içerir. Bu tür tokenlar normalde ürünün küçük bir bölümünü oluşturduğundan, şirketler token satışlarını Token Generation Events olarak adlandırmayı tercih eder. 

ICO'lar, düzenleyici kurumlar tarafından bir menkul kıymet olarak değerlendirip vergi konusunda artan bir baskı altına girdiler. Buna karşılık, TGE’ler menkul kıymet olarak değerlendirilmez ve vergiye tabi değildir. Bu nedenle, token ihraç edenler, ICO’ların aksine etkinliklerini Token Generation Events olarak adlandırırken vergi avantajlarına sahip olurlar.