Lanet Dip’i Satın Al-BTD/BTFD

Orta Seviye

“Lanet Dip’i Satın Al!”, fiyatlar düşük bir noktadayken kripto para birimlerinin destekçileri tarafından satın almayı gerçekleştirmek adına kullanılan coşkulu bir ünlem cümlesi olarak bilinmektedir.


Buy The F*cking Dip (BTFD), kripto para birimi boğa dönemlerinde gerçekleşen bir çalışma şeklidir. Başka bir deyişle BTFD, favori kripto paranızın fiyatında yaşanacak herhangi bir düşüşün, doğru satın alma zamanının geldiği anlamına gelmesi ve bunun bir gereklilik olduğu anlamına gelmektedir.


‍Hardcore kripto para boğa dönemleri tüm şekil ve boyutlarda gelebilir ancak en az bir ortak noktaları vardır, bu da hepsinin kripto paralar için tek hedefin dönem olduğuna inanmaları olmuştur. Bu ortak nokta düşüncesine bağlı kalarak, fiyatlarda meydana gelen düşüşlerin gerçekteki olabilecek değeri üzerinde olabilecek bir değişikliğin yansıması olarak değil, aksine avantaj sağlanacak kısa ömürlü hızlı satışlar olarak görülmesi mantıklıdır. 


Teoride, dip fiyatlardan satın alma kararı kişilerin, fiyatı yükselen bir varlığın kaçınılmaz ve sıklıkla görülen geçici düşüşlerinden ve dolar maliyet ortalamasından daha fazlasına sahip olma avantajını kazanmasına yol açar. Uygulamada ise, her fiyat düşüşünde kesin tahminlerin imkansızlığı veya aslında herhangi bir varlığın uzun vadeli başarısının neredeyse tahmin edilemezliği nedeniyle tutarlı bir alım-satım stratejisi olmaktan çok uzaktır. BTFD yine de kripto varlıkları için olumlu bir yaklaşım tarzıdır.