Endeks

Başlangıç Seviyesi

Endeks ya da index, bir varlığın değerini önceki değerleriyle ya da tanımlanmış başka bir standartla kıyaslayarak ölçen sistemdir. Endeks, aynı zamanda, bir grup bireysel fiyatı ya da veri noktasını temsil etmek için kullanılan bir finansal araçtır.

Finansal piyasalarda endeks, genelde hisse senedi fiyatlarından oluşan bir listedir. Fiyat değişimlerinin istatistiksel dökümüyle borsa performansını izlemekte kullanılır. Bir bütün olarak borsanın daha büyük bir bölümünü temsil eden küçük bir örnek olarak hareket eder.

Her bir endeks belirli bir kurallar dizisini ve hesaplama metodolojisini takip eder. Ancak ideal olarak bir endeksin değer değişimi, hisse senetlerindeki tam orantılı bir değişikliği yansıtmalıdır. Bu nedenle, belirli bir endeksteki yüzde 5'lik bir değişim, hesaplamada dikkate alınan tüm borsaların ortalama yüzde 5'ini temsil etmelidir.

Endeks Fonu

Endekslere doğrudan yatırım yapmak veya endekslerle alım satım yapmak mümkün değildir. Bununla beraber, yatırımcılar, endeks fonları ile bir endeksin performansına dayalı bireysel fonları kullanabilir.

Kripto Paralarda Endeks

Endeks, kripto para piyasasında da kullanılır. Kripto endeksi, birlikte gruplandırılmış ve piyasa değeri ile ağırlıklandırılmış bir dizi kripto para biriminden oluşur.

Bir kripto para biriminin piyasa değeri, ilgili kripto paranın toplam arzının ABD doları karşısındaki mevcut piyasa değeriyle çarpılmasıyla hesaplanır. Bir kripto para biriminin değeri arttığında, piyasa değeri artacak ve bu nedenle kripto endeksinin değeri yükselecektir. Kripto para fiyatları ABD doları karşısında değer kaybettiğinde ise tam tersi yaşanacak ve kripto endeksi düşecektir.