Trading Volume

Orta Seviye

Trading Volume, işlem hacmi anlamına gelir. Trading Volume sayesinde yatırımcılar ilgili kripto varlığın belirli bir zaman diliminde ne sıklıkta işlem gördüğünü inceleyebilir. Hacim ölçmek için en yaygın kullanılan zaman dilimi 24 saattir. Veriler genellikle çubuk grafik ile incelenir. 

Belirli bir kripto para borsasında ya da tüm borsalarda gerçekleşen işlem hacmi takip edilebilir. Trading Volume, bir kripto paranın potansiyel yörüngesini belirlemede önemli bir faktördür.

Trading Volume Neden Önemli?

Kullanıcıların işlem yapacakları kripto paranın kullandıkları kripto borsasındaki işlem hacmini incelemesi oldukça önemlidir. İşlem hacmi düşük olan bir borsada coinin işlem gördüğü fiyatın altında ve üstündeki fiyat kademelerinde de düşük hacimli emirler bulunur. Kullanılan borsaya göre görece yüksek hacimli satış emri alt kademede bulunan fiyattan satış gerçekleştirebilir. Aynı şekilde borsaya göre görece yüksek hacimli alış emri fiyatın üstündeki kademelerden de alış gerçekleştirebilir. Bu durum kullanıcı alış yaparken de satış yaparken de potansiyel zarar riski oluştur. 

Hacim Neyi Gösterir?

İlgili kripto paranın hacminin takibi oldukça önemlidir. Kripto paranın işlem hacminin azalması yatırımcı topluluğun bu coine olan ilgisinin azaldığını gösterir. Aynı şekilde işlem hacminin artması topluluğun ilgisinin bu coine yöneldiğini gösterir. 

Kripto paranın hacmi dönemsel olarak değişebilir. Hacim takibi önemli bir gösterge iken tüm yatırım stratejisini tek başına belirleyemez. 

Hacim Sahte Olabilir Mi?

Hacim değerleri kripto borsaları ve kripto paralar için oldukça önemli olduğu için birçok borsa ve geliştirici bu konuda şişirme olarak tabir edilen geçek dışı hacim yaratabiliyor. İlgili kripto borsa ya da paranın sahte hacim denetimi uzun dönem hacim grafiği gözlemlenerek yapılabilir. Olağan dışı hacim hareketleri takip edilebilir.