Maximum Supply - Maksimum Arz

Başlangıç Seviyesi

Bir kripto para biriminin maksimum arzı (maximum supply), toplamda oluşturulacak maksimum coin veya token sayısını ifade etmektedir. Bu, bir kripto para birimi maksimum arza ulaşıldığında herhangi bir şekilde yeni token ya da coin üretilmeyeceği anlamına gelir. 

Maksimum Arz Nasıl Belirlenir?

Her dijital varlığın temelindeki protokol tarafından tanımlanan sınırlar sayesinde maksimum arz belirlenir. Yeni oluşturulan coin'lerin maksimum arzı ve ihracı genellikle, projeyle ilgili diğer birçok özelliği ve işlevi de tanımlayan kaynak koda göre oluşum bloğunda tanımlanır. Örneğin Bitcoin (BTC) için, maksimum arz 21 milyon coin olarak sabitlenmiştir.

Önceden tanımlanmış bir maksimum arz ile birlikte sabit bir ihraç oranı belirlemek, bir kripto para biriminin enflasyon oranını kontrol etmek için kullanışlıdır. Doğal olarak ilgili kripto para biriminin uzun vadede değer kazanmasını sağlar. Genel olarak maksimum arza ulaşıldığında, piyasada daha az coin olacaktır. Bu durum daha sonra deflasyon koşullarına yol açabilir ve sonucunda piyasa kıtlığı yaşanabilir.

Öte yandan bazı kripto para birimlerinin önceden tanımlanmış bir maksimum arzı yoktur. Bu tip kripto paralar sürekli olarak çıkarılabilir ya da basılabilir. Ethereum (ETH), önceden belirlenmiş maksimum arzı olmayan kripto paralara bir örnektir. Her seferinde yeni bir blok üretildiğinde piyasada bulunan mevcut Ether arzı artmaktadır.

Maksimum Arz ile Toplam Arz Arasındaki Fark

Maksimum arz hesaplaması, mevcutta üretilmiş veya çıkarılmış tüm coin'ler ile birlikte henüz çıkarılmamış olan coin'leri de kapsayacak şekilde yapılır. Toplam arz ise yalnızca üretilmiş, piyasada mevcut olan kripto paraları içerir. Toplam arz hesaplaması yapılırken coin yakma etkinliklerinde imha edilen miktar hesaba dahil edilmez. Ancak toplam arzın ifade ettiği miktarın tamamı da erişilemeyen hesaplar nedeniyle piyasada aktif kullanımda olmayabilir.