Tüm Zamanların En Yükseği-All Time High (ATH)

Başlangıç Seviyesi

All-Time High, kripto para ile ilgilenenlerin sıkça duyduğu bir kavram. Türkçe karşılığıyla “Tüm Zamanların En Yüksek Değeri” anlamına gelen All-Time High, bir mal varlığının piyasada elde ettiği en yüksek değeri ifade etmektedir. Örneğin A firması 5 liralık hisse satışına başlarsa ve daha sonra bu hisse 20 liradan satılıp 10 liraya düşerse A firmasının hisselerinin All-Time High’ı 20 lira olacaktır.

Kripto Paralarda All-Time High

Gerçek bir örnekten yola çıkacak olursak 2017’nin sonlarına doğru yaşanan boğa koşusunda birçok kripto para birimi yeni “tüm zamanların en yüksek rekoru”nu kırdı. Bunun üzerinde Bitcoin, aralık ortasında yeni bir ATH belirledi. Bu alım dalgasının sonucunda Bitcoin bir birim için 19.665 dolar ile yeni bir All-Time High (tüm zamanların en yükseği) rekoruna imza attı. Daha sonra 30 Kasım 2020’de bu rekor 19.798 dolar ile tekrardan kırıldı ve Bitcoin yeni bir All-Time High’a ulaştı.

ATH değeri, belirli bir varlığın satılabileceği teorik maksimum fiyatı temsil ettiği gibi aynı zamanda o dönemde başka bir tüccarın o varlık için ödemeye istekli olduğu maksimum fiyatı da temsil eder. Dijital varlıkların kesirli yapısı göz önüne alındığında, ATH’nin tam bir Bitcoin’i temsil etmekten ziyade Bitcoin’in belirli bir miktarını temsil ettiğini söyleyebiliriz. Örneğin “1 Bitcoin” yerine “0.001 Bitcoin” gibi.

ATH değeri yalnızca belirli bir dijital malvarlığını temsil etmek zorunda değildir. ATH değeri aynı zamanda tüm dijital malvarlığı piyasasını da temsil edebilir. Örneğin, Bitcoin’in rekoru ile beraber kripto para birimi piyasasının 661.2 milyar dolar ile yeni bir ATH’ye ulaştığını söyleyebiliriz.

All-Time Low (ATL)

ATH’nin tam tersi ise All-Time Low (ATL) olarak adlandırılmaktadır. Yani bir piyasada bir birimin satıldığı en yüksek maliyet yerine en düşük maliyetini temsil eder. Bu değer genellikle bir kripto para biriminin piyasada satılmaya başladığı ilk değeri ifade etmektedir.