Pre-Sale

Orta Seviye

Pre-Sale, türkçe karşılığı ön satış anlamına gelmektedir. Bir kripto para ön satışı, kripto paraları veya madeni paraları dolaşıma girmeden önce satın alma fırsatıdır. 

Çeşitli kripto projeleri, henüz geliştirme aşamasındayken yatırımcılarına tokenler sunar. İlk Para Teklifi (ICO), ön satış olarak bilinir. Satış öncesi tokenlerin çok daha düşük fiyatlara sunulmasının nedeni budur. ICO, kripto para birimlerinin halka arzı gibidir. Yatırımcılar, token sahibi olarak token fiyatını manipülatör hale gelmeyi amaçladıkları için ICO satışlarına katılır.

Ön satışlar, özellikle proje iyi gidiyorsa ve hızlı bir şekilde benimseniyorsa, hem yatırımcılar hem de geliştiriciler için faydalıdır. Kripto satış sunumlar, kitle fonlaması araçları olarak hareket eder, geliştiricilere projeyi tamamlamaları için gerekli fonları sağlar. Yatırımcılar için, piyasaya çıkmadan ve değer kazanmadan önce bir tokene sahip olmak için iyi bir fırsattır.

Ön satışlar, geliştiricilerin projelerini yaymalarına ve pazarlama açısından daha fazla dikkat çekmelerine yardımcı olur. 

Pre-Sale Çeşitleri Nelerdir?

Yalnızca Yatırımcıya Özel Ön Satışlar

Yalnızca projede büyük miktarda para ile alım yapacak varlıklı yatırımcılara açılır. Yatırım yapılan miktar önemli olsa da, tokenler açık piyasaya çıktığında yatırımcılar fiyat artışını değerlendirerek yüklü miktarda aldıkları ucuz tokenleri satarlar.

Herkese Açık Ön Satışlar

Bu ön satış türü, perakende yatırımcıların tokenin piyasa satışı gerçekleşmeden önce projeye erişmesine izin verir. 

Ön satışlar, inşaatı devam eden bir konut projesine temel aşamasındayken yatırım yapmak gibidir. Yapı tamamlanıcaya kadar gelen alımlar ve fiyattaki yükseliş ile kazanç sağlama mantığındadır.