Gecikme

Orta Seviye

Bilgisayar dünyasında latency yani Türkçe karşılığı ile “gecikme”, bir girdi ile alınan çıktı arasında geçen zamanı ifade eder. Veri ve bilgi bir bilgisayardan dünyanın dört bir yanındaki sunuculara giderken, kullanıcı ve bilgisayar arasındaki IO gecikmesinden ağ gecikmesine kadar tüm bilgi işlem seviyelerinde bulunur. 

Kripto Paralarda Latency

Kripto paralarda gecikme, iki farklı zaman gecikmesine işaret edebilir. Birincisi, bir Blokzinciri ağındaki gecikmedir. İkincisi ise bir borsalardaki gecikmedir.

Bir blok zincirinde yaşanan ağ gecikmesi, bir işlemin bir ağa gönderilmesi ile ağ tarafından ilk kabul onayı arasında geçen süreyi ifade eder. İlk onaydan sonra, ilk onayın üstüne daha fazla blok eklendikçe işlem daha kesin ve değiştirilemez hale gelir. Yaygın bir şekilde benimsenmeyi ve pazara açılmayı umut eden bir ödeme sisteminde, düşük ağ gecikmesi çok önemlidir. Örneğin bir alışveriş sonrası kasada kartınızla ödeme yaparken işlemin uzun sürmesi hem müşterinin gerilmesine neden olacaktır hem de mağaza adına olumsuz bir izlenim bırakacaktır. 

Bir borsanın gecikme süreleri, bu borsanın emir defterlerinde bulunan büyük hacimli işlemleri işleme ve yürütme yeteneklerinin bir ölçüsüdür. Günlük traderların işlem hacimlerinin çoğunu otomatikleştirmek için botları kullanması yaygındır, bu da botların her saniye inanılmaz derecede yüksek miktarda emir verdikleri ve iptal ettikleri anlamına gelir. Düşük gecikme süresine ve yüksek verimliliğe sahip bir borsa, bu emirleri zamanında işleyebilir ve bu nedenle günlük traderlar botlar aracılığıyla varlık fiyatlarındaki dalgalanmalardan daha önemli avantajlar elde edebilirler. Öte yandan yüksek gecikmeye sahip bir borsa, emirleri gelişen varlık fiyatının gerisinde kalan bir süre ile işleyecektir, bu da yanlış fiyatlandırılmış emirlere ve günlük traderlar için kaçırılan fırsatlara neden olacaktır.

Kripto para piyasalarında borsaların düşük gecikme sürelerine sahip olması oldukça önemlidir. Kripto para piyasalarında düşük gecikmeli işlemler yapabilmek için en azından temel bir programlama anlayışına sahip olmanız gerekir. Bir borsa bu işlevi erişilebilir hale getirirse, daha fazla kişiye hizmet verebilir ve düşük gecikmeli al-sat işlemleri yapılabilir.

Düşük gecikmeli işlemin gerçekten yararlı olması için, insanlar aynı varlığı çok kısa bir süre içinde yüzlerce kez alıp satma eylemi olan “yüksek frekanslı trade” gerçekleştirirler. Bunu birkaç saat veya tüm gün boyunca yapmak, günlük tüccar olarak para kazanmanın etkili bir yoludur. Yüksek frekanslı trade, sadece piyasada düşük gecikme olduğunda mümkündür. Gecikme ne kadar düşükse, ticaret sıklığı o kadar yüksek olabilir.

Gecikme, Ticareti Nasıl Etkiler?

Gecikme, çevrimiçi traderlar için alım ve satım emirlerini gerçekte ne kadar hızlı verebilecekleri üzerinde kayda değer bir etkiye sahip olan veri aktarım hızını ifade eder.

Verilerin farklı sistemler arasında ne kadar hızlı hareket edebileceğini ifade eden lateny, dijital dünyada oldukça önemli bir konudur. "Düşük gecikme", verilerin daha hızlı aktarılabileceği anlamına gelirken "yüksek gecikme", daha yavaş veri hızı anlamına gelir. Bu durumda yüksek ve düşük elbette göreceli terimlerdir ve teknoloji geliştikçe, internetin çoğunda git gide daha düşük ivme gösteren gecikme seviyelerine doğru bir kayma görülmüştür. Düşük gecikme süresine sahip olmak, rekabetçi oyunlar ve tabii ki trade gibi doğru zamanlama gerektiren çevrimiçi sistemler için özellikle önemlidir. Çevrimiçi traderlar, "Onayla" tuşunu tıkladıklarında emirlerinin bu ana mümkün olduğunca yakın işlendiğinden emin olmak isterler. Gecikme ne kadar uzun olursa, ticaret yaptıkları şeyin fiyatı o kadar fazla kayabilir. Bu kullanılan stratejinin yürütülmesini etkileyebilir ki bu durum haliyle ideal değildir. Bu sorunu en aza indirmek için çoğu çevrimiçi borsa, son teknolojiyi kullanarak mümkün olan en düşük gecikme süresini sunmaya çalışmaktadır.