Emission

Orta Seviye

Emission, kripto para birimlerinin yaratılma ve serbest bırakılma oranını ifade eder. Madencilik süreci, ICO veya Airdrop sonucunda bu orana ulaşılır.

Emission oranı, enflasyonist veya deflasyonist olup olmadığı kripto para biriminin ekonomik modeline bağlıdır. 

Çoğu durumda, geliştiriciler emisyona bir sınır koyar ve bu üst sınıra ulaştıktan sonra token yakımı veya fiziksel kayıp yoluyla paranın deflasyonist olmasını sağlarlar. Kripto para birimine koyulan bu sınır maksimum arz olarak adlandırılır. 

Bir üst sınırın var olması, her zaman kullandığı anlamına gelmez. Bazı kripto para birimleri sonsuz emisyon modeline sahiptir. Herhangi bir üst sınırı yoktur ve bu maneni paralar tipik olarak çok düşük bir emisyon oranında da olsa sonsuza kadar yaratılmaya devam edecektir.

Sonsuz üretim ile işleyen bir para birimi, madeni para arzı arttıkça bireysel bir para biriminin değerinin zaman içinde düşmeye devam etmesi gerektiğinden, doğası gereği enflasyonisttir.

Emisyon oranı, bir kripto para birimin kalitesi için bir belirteç değildir, ancak spekülatif bir perspektiften, zaman içinde portföy seyreltme olasılığı nedeniyle aşina olmanız gereken bir kavramdır.