Tam Düğüm-Full Node

Orta Seviye

Bitcoin ağına bağlanan herhangi bir bilgisayara node (düğüm) adı verilir. Bitcoin'in tüm kurallarını tam olarak doğrulayan nodelara ise “full node” ya da Türkçe karşılığı ile “tam node” denilir. Kısaca full node, temeldeki bir blok zinciri ağının tüm kurallarını tam olarak uygulayan ve bir blok zincirindeki işlemleri ve blokları tamamen doğrulayan bir bilgisayardır. 

Düğüm, bir ağı yöneten herhangi bir bilgi işlem cihazı (bilgisayar, telefon vb.) olarak tanımlanır. Kripto para birimleri, her biri blockchain olarak bilinen verilerin dijital kaydını tutan bir bilgisayar ağı tarafından desteklenir. Blockchain alabilen, iletebilen ve/veya katkıda bulunabilen bir bilgisayar, telefon veya diğer herhangi bir bilgi işlem cihazı bir düğümdür.

Blockchain teknolojisinde iki çeşit full node vardır:

  • Bütün blockchain programının kopyasını tutan ve ayrıca blockchaindeki işlemleri alan, kaydeden, doğrulayan ve ileten full node. Bu süreç “madencilik” olarak bilinir.
  • Yalnızca blockchain programındaki işlemleri alan ve ileten full node. Bu süreç pasiftir ve güncellemeler için tam bir madencilik düğümüne (node) dayanır.

Full Node Nasıl Çalışır?

Full node, bir ağdaki blockchain defterinin eksiksiz, güncel bir kopyasına sahip olan, işlemlerin ve yeni blokların doğruluğunu onaylayan bir bilgisayar olarak tanımlanır. Tam düğüm, işlemleri ve blokları tamamen doğrulayan bir programdır. Tam düğümlerin çoğu, diğer tam düğümlerden gelen işlemleri ve blokları kabul eder, bu işlemleri ve blokları doğrular ve ardından bunları daha fazla tam düğüme ileterek ağa yardımcı olur.

Tam düğüm, bütün blockchain programının kopyasını tutar ve ayrıca blockchaindeki işlemleri alır, kaydeder, doğrular ve iletir. Bu süreç “madencilik” olarak bilinir. Tam düğüm, yalnızca blockchain programındaki işlemleri alır ve iletir. Bu süreç pasiftir ve güncellemeler için tam bir madencilik düğümüne dayanır.

Çoğu tam node, işlemlerini ağa iletmelerine izin vererek ve bir işlem cüzdanlarını etkilediğinde onları bilgilendirerek lightweight clientsa hizmet eder. Bu işlem yeterli sayıda düğüm gerçekleştirmezse müşteriler, bire bir ağ üzerinden bağlanamazlar; bunun yerine merkezi hizmetleri kullanmaları gerekir.

Bitcoin Full Node

Bitcoin full node, işletmelerin ve ileri düzey kullanıcıların kendi seçtikleri blockchain işlemleri ve blokları doğrulamasını sağlayan bir yazılımdır. Tam düğüm çalıştırmak, blok zincirine salt okunur bir erişimdir. Size ağ üzerinde güç sağlamaz, sadece onu takip etmenizi sağlar. Son kullanıcıların çoğu için tam düğümlerin çalışması gerekmez. Tam bir düğüm kurmak, uzman kullanıcıların ve işletmelerin kendi işlemlerini doğrulamak için çalıştırmayı düşünmek isteyebilecekleri bir şeydir. 

Tam node’ları aktif bir şekilde kullanan popüler yazılım uygulamalarından biri Bitcoin Core’dur. Birçok kişi ve kuruluş, yedek hesaplama ve bant genişliği kaynaklarını kullanarak tam düğümleri çalıştırmak için gönüllü olur ancak Bitcoin'in büyümeye devam etmesi için daha fazla gönüllüye ihtiyaç vardır. 

Peki Neden Tam Node Kullanmalıyım?

Tam bir node çalıştırmak, Bitcoin'i güvenilir bir şekilde kullanmanın tek yoludur. Tam node kullanmak, Bitcoin'in tüm kurallarına uyulduğunu, ikili harcamanın gerçekleşip gerçekleşmediğini ve sistemin çalışması için gereken tüm kurallara (örneğin zorluk) uyulduğundan emin olmanızı sağlar. Tam node Bitcoin kullanmanın en gizli yoludur ve başka hiç kimse hangi Bitcoin adreslerinin size ait olduğunu öğrenemez. Ayrıca sağladığı güvenlik sayesinde hafif cüzdanları etkileyen birçok saldırıya maruz kalmazlar.