Market Momentum

Başlangıç Seviyesi

Momentum ticareti, hem geleneksel borsaya hem de kripto para birimlerine uygulanabilen bir strateji olarak bilinmektedir. Her iki bağlamda da, “momentum” terimi, “temelde yatan eğilim gücü” anlamına gelmektedir.

Momentum alım-satım yapan kişiler, piyasada gerçekleşen sallantıları kendi avantajlarına kullanır ve temel olarak kısa vadeli fiyat hareketlenmelerine odaklanmaktadırlar. Bir yükseliş eğilimi tespit ettiklerinde mal satın alırlar ve fiyat tekrar düşmeden önce tepe noktada madeni coin ya da token satarlar. Bir başka deyişle momentum alım-satım yapan kişiler “yüksek al, daha da yüksek sat” fikrini benimsemişlerdir.

Piyasa ivmesi  terimi, belirli bir pazarın belirli bir zaman çerçevesi içinde fiyatta sürekli bir artış veya düşüş sağlama yeteneğini ifade etmektedir. Piyasa ivmesi, piyasa trendlerinin oluşmasını sağlayan bir olgudur. Bir varlığın piyasa fiyatındaki değişikliklerin bir sonucu olduğundan, aynı zamanda mevcut piyasa duyarlılığını da yansıtmaktadır. Bu nedenle piyasa ivmesi, alım-satım yapan kişilerin ticaret olanaklarını belirlemelerine yardımcı olarak teknik analizde (TA) kullanılabilmektedir. Bu fırsatlar, yükseliş veya düşüş eğilimleri sırasında (piyasa ivmesi güçlendiğinde) veya tersine dönme noktalarında (piyasa ivmesi zayıfladığında) ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, pazarın ivmesi sadece fiyat değişiklikleri ile değil, aynı zamanda ticaret hacmiyle de ilgilidir. Bu, yüksek hacimli alım satım faaliyetlerinin daha güçlü bir piyasa eğilimine sahip olduğu ve dolayısıyla daha güçlü ve daha güvenilir bir piyasa ivmesi gösterdiği anlamına gelir.

Piyasa ivmesi aşağıdaki denklem ile hesaplanabilir :

Piyasa ivmesi= (cari fiyat) - (son X günün kapanış fiyatı). X yerine istenilen gün sayısını girilebilir.

Belirtildiği gibi, birçok talım-satım yapan kişi ve grafik analisti, piyasa ivmesini ölçmek ve olası piyasa eğilimlerini tespit etmek için TA (teknik analiz) göstergelerini kullanır. Bu araçların bazı örnekleri arasında Göreceli Güç Endeksi (RSI), Stokastik RSI, Hacim Ağırlıklı Ortalama Fiyat (VWAP) ve Hareketli Ortalama Yakınsama Sapması (MACD) bulunur.

Momentum ticareti stratejisi, bir varlık kazanmaya başladığı zaman yukarı ya da aşağı eğiliminin devam ettiğini ileri sürmektedir. Bu düşünce, hareket eden nesnelerin dış bir etken tarafından engellenmediği sürece genellikle hareket halinde kaldıklarını keşfeden fizikçi Isaac Newton tarafından geliştirilmiştir.

Momentum Ticareti Nedir?

Momentum ticaretinde iki alt kategori bulunmaktadır, bunlar: Mutlak ve göreceli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Mutlak Momentum ticaretinde, alım-satım yapan kişi Bitcoin gibi yalnızca bir varlığı göz önünde bulundurmaktadır. Gelecekteki gidişatı tahmin edebilmek için geçmişteki fiyat hareketliliklerini analiz etmektedir.

Göreceli Momentum ticaretinde ise, alım-satım yapan kişiler farklı coinleri ya da tokenleri karşılaştırırlar. Örnek olarak, alım-satım işlemi yapan bir kişi Bitcoin ve Ethereum'un fiyat performanslarını analiz edebilir. Bu durumda ise, hangisinin fiyat geçmişi daha umut vadedici görünüyorsa, o diğerine tercih edilir.

Momentum Ticareti Nasıl Çalışır?

Momentum alım-satım işlemi yapan kişiler temel olarak teknik analizlere, geçmiş fiyat hareketlerinin istatistiksel olasılıklarına ve gelecekteki değer artış ve düşüş işaretlerine güvenmektedirler. Momentum ticareti bu nedenle fiyatı etkileyebilecek olan mal varlığın kullanım gereklilikleri, politikası veya dünya ekonomisi ile ilgili olan bilgileri dikkate almamaktadır. Bunların yerine, Momentum ticaretinde aşağıda verilmiş olan etkenler önemli bir rol oynamaktadır:

Piyasa Oynaklığı: Önceden de bahsedildiği gibi, momentum ticareti öncelikle fiyatlar üzerindeki kısa süreli artışlar ve düşüşler olmak üzere fiyatların üzerindeki dalgalanmaların boyutuna dayanmaktadır. Bu sebeple de, bu strateji kullanılırken dikkate alınması gereken en kritik etkenlerden biri olarak kabul edilmektedir. Momentum ticaretinin değişken olan piyasalarda en düzgün  şekilde çalışması sebebiyle, geleneksel borsadan ziyade değişken olan kripto piyasası bu strateji için daha uygundur.

İşlem Hacmi: Bu etken, belirli bir coinin 24 saatlik piyasa etkinliğini, yani 24 saat içerisinde işlem gören coinlerin sayısını temsil etmektedir. Yüksek işlem hacmi, önemli bir fiyat hareketi için yeterli arz ve talebi göstermektedir. Bunun yanı sıra, alım-satım yapan kişilerin işlem hacminin aynı anda büyük miktarda mal varlık satan ya da satın alan whale tarafından manipüle edilebileceklerinin farkında olmaları gerekmektedir. Bu alım-satım yapan kişiler yüksek miktarda kripto paraya sahiptirler ve bu durum onlara yalnızca piyasa içerisine girerken ya da  çıkarken fiyatı yukarı ya da aşağı çekme gücü vermektedir.

Zaman Dilimi: Momentum tüccarları günlük, saatlik veya 15 dakikalık grafikler içerisinde, farklı zamanlarda fiyatlar üzerindeki hareketleri incelemektedirler. Örnek olarak, bu grafiklerin birkaçında aynı olan yükseliş eğilimleri fark ederlerse, momentum önemli ve kayda değer kabul edilmektedir. Diğer yandan, fiyat artışı sadece belirli bir zaman diliminde görünür olduğunda, devam etmekte olan bir düşüş eğiliminin parçası olabilir ve bu nedenle daha az önemli  ve kayda değer olarak kabul edilebilir.

Momentum Piyasası Nedir?

Momentum piyasası, piyasa trendleriyle birlikte,  bunlara karşı alım ve satımı destekleyebilen genel piyasa düşüncesinin bir ölçüsü olarak tanımlanmaktadır. Bir yatırımcının piyasa momentumunu takip etmesine yardımcı olabilecek birkaç piyasa etkeni ve işareti bulunmaktadır. Detaylıca söz edilirse, momentum hem mal varlık sınıfları hem de bireysel menkul değerler arasında ölçülebilmektedir. Momentum piyasasına  sebep olabilecek çeşitli etkenler bulunmaktadır.

Hisse senetlerinde, şirket kârlarındaki geniş piyasa artışları, pozitif fiyat momentumu oluşturmaya yardımcı olabilir. Sabit gelirde ise düşen faiz oranları momentum piyasası  için bir katalizör olabilir.

Bireysel menkul değerlerde, belirli bir hisse senedi için momentum piyasası birkaç etken tarafından yönlendirilebilir. Pozitif momentum, artan gelir, kazanç veya satışların sonucu olabilir. Pozitif momentum, bir şirketin borç senetlerindeki azalmalardan ve tahmini nakit akışındaki artıştan da etkilenebilir.

Momentum Piyasası Göstergeleri

Yatırımcılar ve borsa analiz uzmanları, momentum piyasasını değerlendirmek için birçok farklı piyasa göstergelerini takip edebilmektedirler.

Momentum Piyasası Endeksleri

Momentum piyasası endeksleri, birçok farklı piyasa sektörleri için momentum göstergeleri sağlamaktadır. Momentum endekslerini uygulamaya koyan iki şirket MSCI ve FTSE Russell olarak bilinmektedir. Çeşitli piyasa sektörlerinde piyasa ivmesini ölçmek için oluşturulmuş özel endeksler de vardır. MSCI ve FTSE Russell, ivme endekslerini tanıtan iki şirkettir, bu indeksler sırasıyla MSCI USA Momentum Index ve Russell 1000 Momentum Focused Factor Index’tir.

MSCI momentum endeksleri, şirketin faktör verimlilik endeksi serisinin bir parçasıdır. Momentum endeksleri, MSCI USA Momentum Index ve MSCI World Index'i içermektedir. Endeksler metodolojilerini bir momentum puanına dayandırırlar.

FTSE Russell, 2015 yılında tanıtılan Russell 1000 Momentum Odaklı Faktör Endeksini de yönetmektedir. Bu endeksin lansmanı ile State Street Global Advisors, endeksi izleyen pasif bir ETF olan SPDR Russell 1000 Momentum Focus ETF'yi (ONEO) da piyasaya sürmüştür.